Niektórzy użytkownicy donoszą, że pomimo oficjalnego wsparcia na głośnikach Google Home usłyszeli polskiego Asystenta Google i prezentują jednoznaczne nagrania. Google Polska oficjalnie zaprzecza, jakoby cokolwiek się w tej kwestii zmieniło. Co się dzieje?
Asystent Google po polsku na głośnikach Google Home - może zadziałać, ale...
Lista moich zaskoczeń stale się wydłuża. Najpierw niespodziankę sprawiło Google nie wprowadzając polskiego Asystenta Google na głośniki Google Home, później byłem zdziwiony, gdy owe głośniki "reagowały" na polskie komendy, a dzisiaj dowiaduję się, że u niektórych użytkowników Asystent Google przemawia z głośników w naszym ojczystym języku. Rozłóżmy więc całą tę sytuację na czynniki pierwsze, by zrozumieć z czym dokładnie mamy do czynienia.
Asystent Google po polsku – wszystko, co warto wiedzieć
Asystenta Google po polsku nie ma na głośnikach Google Home, ponieważ...
... urządzenia te nie są oficjalnie sprzedawane w naszym kraju, a stanowią zupełnie odrębną warstwę w infrastrukturze Asystenta Google, jeśli chodzi o wspierane platformy. Asystent działa nieco inaczej na smartfonach, słuchawkach, telewizorach i głośnikach, dlatego niezbędne jest odpowiednie przygotowanie lokalnej wersji do debiutu na innej platformie. Google zaprzecza, jakoby coś w tej kwestii się zmieniło:
Polskojęzyczna wersja Asystenta Google nie jest dostępna na urządzeniach Google Home. - odpowiada na nasze zapytanie Elżbieta Różalska, Communications Manager w Google.
Dlaczego Asystent rozumie niektóre polecenia po polsku?
Wielokrotnie zdarzyło mi się sprawdzić, w jaki sposób Asystent Google - dotychczas mówiący do mnie po angielsku (US) - zareaguje na polskie komendy. Niektóre z nich rozumie doskonale, na przykład na hasło "pogoda", ale zwraca się do mnie ponownie w języku angielskim. W odpowiedzi na inne polecenia odpowiada, że "nie wie jak może mi z tym pomóc", co oznacza, że w ogóle nie zrozumiał mojej wypowiedzi.
Dlaczego polski Asystent Google działa u niektórych użytkowników na głośnikach Google Home?
Drugim scenariuszem jest ten, w którym Asystent Google zwróci się do nas po polsku z głośnika Google Home. Jak widać na załączonych filmikach jest to możliwe i wcale nie neguję, że do tego doszło. Wyjaśnienie tej kwesti rozjaśni też sprawę, o której napisałem powyżej, czyli reakcje na niektóre polskie komendy.
Wszystko wynika z faktu, iż Asystent Google jest niezwykle skomplikowaną usługą, która w Polsce nie została wprowadzona na rynek kompleksowo, lecz z pominięciem niektórych platform. W ich przypadku może to generować wyjatkowe sytuacje, jak te wcześniej wymienione, gdyż nasze telefony mają ustawiony polski język, serwery Google wykrywają naszą lokalizację i usługa wie, że jesteśmy w Polsce, a po stronie infrastruktury nie wszystko zadziała zawsze zgodnie z przewidywaniami i wskutek jakiegoś błędu, buga czy innych okoliczności, może dojść do aktywacji usługi na pierwotnie niechcianych urządzeniach.
Kulisy i historia polskiego Asystenta Google. Pełna historia
Druga strona medalu to testy polskiego Asystenta Google na głośnikach Google Home
Nie jest całkowicie wykluczone, że pracownicy Google nie sprawadzają osobiście tego, jak działa polska wersja Asystenta Google na głośnikach Google Home, a wtedy rośnie prawdopodobieństwo, że u niektórych wybrańców usługa również stanie się dostępna, choć bez konkretnej woli ze strony firmy. Mogą to też być ciche testy, takie same, jakie przeprowadzają Facebook, Twitter i inne firmy, gdy chcą jedynie poznać zachowania wąskiego grona użytkowników.
Obiecane filmy z Asystentem Google po polsku na głośnikach Google Home:
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu