Ciekawostki technologiczne

Grafenową baterię naładujesz w 5 sekund, a tę z Twojego smartfona w 15 minut

Albert Lewandowski
Grafenową baterię naładujesz w 5 sekund, a tę z Twojego smartfona w 15 minut
18

Akumulatory przeszły długą drogę z mało wydajnych konstrukcji do tych obecnie stosowanych. W dodatku od kilku lat ciągle słyszymy o nadchodzącym przełomie, który znacznie wydłuży czas pracy sprzętu z nimi, jednak niewiele z tego wynika. Ostatnio dowiedzieliśmy się, jak efektywne byłyby takie baterie w smartfonach. Tymczasem na razie będziemy mogli korzystać ze świetnej technologii Oppo, znacznie przyspieszającej ładowanie.

W 5 sekund do 100%

Grafen to zdecydowanie materiał przyszłości. W dodatku w jego produkcji Polska znajduje się w czołówce i właśnie w naszym kraju dysponuje się odpowiednią technologią do uzyskania wysokiej jakości materiału. Co ciekawsze, eksperci zapowiadają również jego użycie w budownictwie zamiast stali czy w motoryzacji, jednak nie tylko w ogniwach, ale również do wykonania karoserii, co pozwoli zaoszczędzić cenne kilogramy.

Jednak nas najbardziej interesują informację związane z urządzeniami mobilnymi. W ich przypadku cały proces ładowania miałby zajmować… 5 sekund, co stanowiłoby ogromny przełom, a równocześnie sprzęty z grafenowymi akumulatorami oferowałyby nieporównywalnie dłuższy czas pracy. Na szczęście przełom w tej kwestii jest coraz bliżej. Prognozuje się wzrost wartości rynku tego materiału do 1,5 miliarda dolarów w 2020 roku, podczas gdy w 2013 wyceniono go jedynie na 58,53 miliony, więc widać rosnący popyt. Szczególnie że ta technologia będzie nieoceniona w samochodach. Możliwość szybkiego „napełnienia” energią auta w kilka minut pozwoli na komfortową eksploatację w porównaniu do nieporównywalnie wolniej ładujących się konwencjonalnych akumulatorów. Chociaż na to Oppo chyba znalazło receptę.

VOOC nowej generacji

Niektóre firmy uznały, że muszą dysponować własną technologią szybkiego ładowania. Powstała ona w wyniku zapotrzebowania na taką funkcję, ponieważ klienci oczekiwali co najmniej możliwości błyskawicznego przedłużenia życia smartfona. Odpowiednie systemy przygotowali Qualcomm, Mediatek czy też właśnie Oppo. Już pierwsza generacja ich projektu pozwalała uzyskać 75% w 30 minut. Natomiast Super VOOC będzie stanowiło spory krok naprzód – w przypadku ogniwa 2500 mAh wystarczy tylko 30 minut do jej pełnego naładowania.

Pierwsze 45% zostanie osiągnięte w… 5 minut. Te wyniki robią wrażenie i wiele wskazuje, że ta technologia pojawi się w nadchodzącym flagowcu chińskiej firmy, Find 9, na którego debiut czekamy już naprawdę długo. Oczywiście cieszy fakt, że producent postarał się o opracowanie czegoś takiego. Tylko w jakim stopniu będzie to wpływa na wytrzymałość baterii?

W dodatku mimo wszystko wolałbym akumulator kolejnej generacji.

źródło: Newseria, Technode

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu