Google

Najnowsze Pixele mają nowy – stary procesor. Trochę lipa…

Mirosław Mazanec
Najnowsze Pixele mają nowy – stary procesor. Trochę lipa…
Reklama

Tensor G2 jest wykonany w starszym, 5 nm procesie litograficznym. Flagowe smartfony konkurencji mają lepsze chipy.

Firma nie zdradzała szczegółów Tensora G2 czyli najnowszej wersji procesora, na której pracują dwa wydane właśnie Pixele: 7 i 7 Pro. Ponieważ są to urządzenia flagowe z najwyższej półki, wszyscy spodziewali się, że chip będzie wyprodukowany w 4 nm technologii. Czyli identycznej jak w najnowszych flagowych Snapdragonach czy Bionicach A16 Appla. W teorii – im proces technologiczny jest niższy, tym mniejsze jest zapotrzebowanie na energię i wydzielanie ciepła. W praktyce – nie zawsze, czego ostatnim przykładem jest Snapdragon 8 Gen 1, który mocno się przegrzewał i dopiero wersja z plusem poprawiła sytuację.

Reklama

Było trochę niedopowiedzeń

Wracając zaś do Pixeli. Firma nie zdradzała wszystkich technicznych szczegółów procesora, a wiele osób założyło, że skoro napędza on flagowca – musi być również flagowy w każdym aspekcie. I przyjmując to założenie pojawiały się informacje o 4 nm. Jednak portal Android Authority postanowił powiedzieć sprawdzam. I zapytał firmę o szczegóły techniczne procesora. Odpowiedź którą otrzymał, jest dość zaskakująca.

Dostosowaliśmy Google Tensor G2 do realnych potrzeb użytkowników. Osiągnęliśmy to dzięki zastosowaniu architektury 5 nm, jednocześnie zwiększając wydajność i energooszczędność procesora.

Google przyznał więc oficjalnie, że Tensor G2 nie jest tak zaawansowanym technologicznie procesorem jak najnowsze chipy Appla czy Qualcomma, które znajdziemy w wielu konkurencyjnych smartfonach.

Google nie podaje również, kto jest producentem procesora. Ale ponieważ ma on podpisaną partnerską umowę z Samsungiem dotyczącą procesorów właśnie, można założyć, że powstaje on w fabrykach koreańskiej firmy.

Generalnie nowy procesor przynosi dość niewielkie zmiany wydajności w porównaniu do poprzedniej wersji. Prędkość głównego rdzenia wzrosła z 2.80GHz do 2.85GHz. W Snapdragonie 8+ Gen 1 to 3,2 GHz.

Jakie to wszystko ma znaczenie?

W dużym uproszczeniu można napisać, że Tensory to Exynosy. A Exynosy to złe zarządzanie energią i temperaturami. Nie bez powodu użytkownicy od lat narzekają, że część świata, w tym Polska, dostaje topowe Samsungi właśnie z Exynosami. W innych krajach te same modele mają Snapdragony. A ostatnio Qualcomm przeniósł całą produkcję Snapdragonów na Tajwan do fabryk TSMC, kończąc współpracę z Samsungiem. Powód? Chipy wyprodukowane w Korei bardziej się grzały.

W przypadku Pixeli z serii 6 użytkownicy dość często zgłaszali problemy z przegrzewaniem się urządzeń przy podstawowych czynnościach. A to identyczne problemy jakie bardzo często dotykają użytkowników Samsungów z Exynosami.

Oczywiście nie wiadomo jak będzie z Pixelami z serii 7, bo pierwsze egzemplarze zaczną trafiać do nabywców dopiero jutro. Na razie można je zamawiać w przedsprzedaży. W naszej redakcji Pixela 7 zamówił już Kamil Pieczonka. Więc za jakiś czas znajdziecie na stronie teksty dotyczące użytkowania tego modelu. A jeśli będzie się on przegrzewał, też damy Wam znać.

Reklama

Trzeba również pamiętać, że Google wciąż oficjalnie nie wprowadził swoich smartfonów do naszego kraju. Co prawda można je zamówić w którymś z zagranicznych internetowych sklepów, ale należy być świadomym sporych ograniczeń. To przede wszystkim brak 5G, gdyż smartfony nie są certyfikowane przez naszych operatorów. Nie będzie również rozmów VoWiFi ani VoLTE.

źródło

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama