Google

Google One już wystartowało, na dzień dobry 20 PLN do sklepu Play

Kamil Pieczonka
Google One już wystartowało, na dzień dobry 20 PLN do sklepu Play
73

Wygląda na to, że Google One wreszcie oficjalnie wystartowało w Polsce. Nie było co prawda żadnej oficjalnej informacji, a firma pewnie wdraża usługę sukcesywnie dla wszystkich użytkowników, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że jeśli korzystacie z płatnej chmury Google, to również dostaliście maila informującego o starcie usługi. A także bonusowe 20 PLN do wydania w sklepie Google Play.

Google One to nie tylko dysk w chmurze

Rychły start usługi Google One zapowiadaliśmy już pod koniec grudnia i wygląda na to, że faktycznie gigant z Mountain View nie marnuje czasu. Raptem po trzech tygodniach rozpoczyna się wdrażanie usługi w Polsce dla wszystkich użytkowników. Co prawda jeśli chodzi o dostępną ilość miejsca w chmurze, to wielkich zmian nie ma, bo podstawowy pakiet 100 GB pozostaje bez zmian, ale pojawiają się za to nowe opcje, które są nieco bardziej elastyczne. Za wspomniane 100 GB trzeba zapłacić 8,99 PLN miesięcznie lub 89,99 PLN rocznie, za 200 GB kwota to odpowiednio 13,99 PLN i 139,99 PLN. Kolejny krok to już 2 TB, które w Google kosztują analogicznie 46,99 PLN lub 469,99 PLN.

Wydaje mi się, że szczególnie ten drugi pakiet wygląda całkiem nieźle dla osób, które zastanawiają się nad taką usługą. Zdaje sobie jednak sprawę, że w przypadku chmury znacznie większą rolę niż cena, odgrywają nasze przyzwyczajenia. Microsoft też oferuje podobne plany taryfowe, ale nie zapewni mi takiej integracji z smartfonem jak mam w Google, nie mówiąc już nawet o tym, że moja skrzynka pocztowa przekracza już 40 GB, a i tak nie tak dawno ją czyściłem ;-).

W ramach Google One możemy wykorzystać wykupione miejsce dla trzymania plików na Dysku Google, wiadomości email w poczcie Gmail oraz na zdjęcia. Co więcej wraz z nową usługą startuje również grupa rodzinna. Nasz płatny plan możemy podzielić pomiędzy członków naszej rodziny (5 dodatkowych osób), które będą miały dostęp do chmury na takich samych zasadach jak my. W ramach grupy łatwiej możemy podzielić się własnymi kalendarzami, notatkami w aplikacji Keep czy zdjęciami. Usługę można uruchomić też dla sklepu Play, dzięki czemu dostęp naszych aplikacji zyskają wszyscy członkowie grupy. Wreszcie do grupy podpiąć możne też narzędzie Family Link, które skutecznie pozwala monitorować nam smartfon naszego dziecka. Wszystko w jednym miejscu - Google One.

Bonus na start - 20 PLN w sklepie Play

Poza powyższymi zaletami, w ramach Google One uzyskujemy również dostęp do ofert specjalnych i ekspertów Google. Nie wiem czy to kwestia późnej godziny czy faktu, że usługa dopiero startuje, ale obecnie kontakt z ekspertem Google możliwy jest tylko przez maila. W przyszłości powinien pojawić się także czat, co dobitnie widać na poniższym obrazku. Jeśli zaś chodzi o oferty, to na dzień dobry otrzymujemy 20 PLN do wydania w sklepie Google Play. Podejrzewam, że jest to oferta dla osób posiadających płatny abonament. Środki można przypisać do portfela Google Payments do końca czerwca 2019 roku, a trzeba je wykorzystać do końca września 2019.

Podsumowując, Google One nie jest jakąś wielką rewolucją, nie zachęci też pewnie osób, które nie płacą za dostęp do chmury, aby nagle zmieniły swoje przyzwyczajenia. Znacząco natomiast zwiększy komfort korzystania z usług firmy, tym którzy już są mocno zaszyci w tym ekosystemie. Dla mnie osobiście najważniejsza zmiana to wprowadzenie grupy rodzinnej i powiązanie wszystkiego w ramach jednej usługi. Teraz wykupienie abonamentu na 200 GB ma jeszcze większy sens.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu