Google

Family Link - najnowsza aplikacja od Google do kontroli rodzicielskiej

Marcin Hołowacz
Family Link - najnowsza aplikacja od Google do kontroli rodzicielskiej
9

Jeżeli jesteś rodzicem i chciałbyś mieć większą kontrolę nad smartfonem swojego dziecka, to mam dla ciebie dobrą wiadomość: Google rozpoczęło testowanie aplikacji, która służy właśnie do tego. Zamknięte testy aktualnie są przewidziane tylko dla mieszkańców Stanów Zjednoczonych.

Family Link

Nazwa najnowszej aplikacji skierowanej do rodziców to Family Link. W tej chwili możliwość jej przetestowania przysługuje jedynie osobom, które otrzymały zaproszenie oraz jak już wspominałem, znajduje się na terenie USA. Jednak to nie wszystko, potrzebne będą jeszcze dwa telefony z systemem Android Nougat oraz dzieci poniżej 13 roku życia – ten szczegółowy wymóg został wyraźnie wymieniony na stronie aplikacji.

Co umożliwia Family Link od Google?

Po stworzeniu specjalnego konta dla dziecka, aplikacja pozwala rodzicowi zarządzać ze swojego telefonu różnymi aspektami związanymi z telefonem swojej pociechy. Może to być akceptacja lub odmowa dostępu do każdej aplikacji jaką spróbuje pobrać z Google Play Store. Wgląd do ilości czasu jaki zostaje przeznaczony na poszczególne aplikacje oraz możliwość narzucania limitów czasowych. Do tego jeszcze opcja zdalnego blokowania telefonu dziecka.

Gdyby aplikacja trafiła w końcu do Polski, zapewne zyskałaby swoich zwolenników. Mnie natomiast zastanawia w jakim stopniu posłuży to Google do gromadzenia informacji na temat swoich najmłodszych użytkowników. Dzięki temu nie będzie wątpliwości co do tego, że z określonego urządzenia korzysta dziecko, więc gromadzenie bazy danych na temat ich zwyczajów będzie obarczone mniejszym marginesem błędu.

Być może tak nie jest i chodzi jedynie o zapewnienie rodzicom większej kontroli nad smartfonami ich dzieci. W końcu wielkie firmy najczęściej kierują się naszym dobrem, a nie chęcią własnego zysku. A może to było na odwrót? Kto by tam wiedział.

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu