Felietony

Google Now coraz bardziej lubi Polaków, a ja coraz bardziej lubię Google Now

Konrad Kozłowski
36

Informacje, których potrzebujesz zanim o nie poprosisz - oto dewiza Google Now. Filmiki promocyjne, podobnie jak te dotyczące innych produktów, robiły niemałe wrażenie, lecz w Polsce o takich możliwościach jak na klipie możemy jedynie pomarzyć. Nie jest jednak tak, że rozwój usługi nie następuje. Je...

Informacje, których potrzebujesz zanim o nie poprosisz - oto dewiza Google Now. Filmiki promocyjne, podobnie jak te dotyczące innych produktów, robiły niemałe wrażenie, lecz w Polsce o takich możliwościach jak na klipie możemy jedynie pomarzyć. Nie jest jednak tak, że rozwój usługi nie następuje. Jest coraz lepiej, a mnie coraz bardziej się to podoba.

Wczorajszego wieczora Grzegorz zauważył, że przy ustawieniu jedynie języka polskiego przy opcji wyszukiwania głosowego w aplikacji Google funkcja "Ok Google" pozostała aktywna. Co prawda nie są obsługiwane wszystkie komendy głosowe, z którymi mamy do czynienia wypowiadając je po angielsku, ale jest to już kolejny krok ku temu, by ustawienie budzika czy wysłanie SMS-a przy użyciu polskiej komendy głosowej stało się możliwe. Również na mojej Motoroli fraza "Powiedz Ok Google" widoczna była na pasku wyszukiwania, lecz jak informowaliście w komentarzach, dla niektórych wciąż nie jest ta funkcja dostępna. Powinno do tego dojść w najbliższym czasie.

WP_20150512_11_21_29_Pro1

Czy to wszystko? Otóż nie. Przed kilkoma dniami zauważyłem, że Google Now poinformowało mnie o nadaniu paczki z przesyłką - powiadomienie zawierało nawet dane dotyczące jej zawartości. Ta karta została wygenerowana na podstawie wiadomości e-mail, a ja mogłem błyskawicznie zerknąć gdzie dokładnie znajduje się podróżująca do mnie wysyłka. Zdarzyło mi się to dopiero pierwszy raz, więc sądziłem, że dotyczy to jedynie jednej z firm kurierskich. Myliłem się, ponieważ wczoraj znajomy podesłał mi zrzut ekranu, na którym widniała podobna informacja do tej, którą otrzymałem, lecz dotyczyła wysyłki do Paczkomatu.

IMG_1205

Pewien czas temu nareszcie możliwe było wskazanie drużyn sportowych, których poczynania chcemy śledzić, dziś Google Now oferuje kolejne dodatkowe funkcje. Zdaje się, że z dnia na dzień Polacy mogą sięgnąć po coraz więcej informacji dzięki Google Now, należy jednak pamiętać, że usługa musi dysponować dostępem do większości naszych prywatnych danych jak treści e-maile, lokalizacja i wiele więcej. Sam doszedłem do wniosku, że nawet gdy nie używam Google Now, Googlersi gromadzą i przetwarzają dane na mój temat. A skoro tak się dzieje, to dlaczego by nie skorzystać z efektów ich działań. Nadal, jako drugi z wykrywanych języków, pozostawiłem język angielski, by móc chociażby w mgnieniu oka zaplanować alarmy, ale coś mi się wydaje, że wkrótce będziemy mogli polegać tylko na naszym ojczystym języku w tej i wielu innych sytuacjach.

Aktualizacja: Pojawiają się także doniesienia o możliwości wysyłania SMS-ów z użyciem polskich komend, lecz u drobnej grupy użytkowników Androida i Androida Wear. Wysłanie takowej wiadomości musi zostać potwierdzone poprzez dotknięcie ekranu, ale treść i odbiorca są wykrywane właściwie. Możliwe jest również otwieranie w ten sposób aplikacji.

Clipboard

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu