Felietony

Nie otwierajcie maili o niedostarczonych przesyłkach Poczty Polskiej

Paweł Winiarski
Nie otwierajcie maili o niedostarczonych przesyłkach Poczty Polskiej
12

Jeśli znajdziecie w skrzynce e-mail wiadomość mającą w temacie coś o niedostarczonej przesyłce, a nadawca wygląda jak Poczta Polska, nie otwierajcie wiadomości i nie klikajcie w załącznik. Jest zainfekowany. Szlag mnie trafia kiedy znajduję w skrzynce awizo dotyczące przesyłki Poczty Polskiej. Al...

Jeśli znajdziecie w skrzynce e-mail wiadomość mającą w temacie coś o niedostarczonej przesyłce, a nadawca wygląda jak Poczta Polska, nie otwierajcie wiadomości i nie klikajcie w załącznik. Jest zainfekowany.

Szlag mnie trafia kiedy znajduję w skrzynce awizo dotyczące przesyłki Poczty Polskiej. Ale jeszcze bardziej denerwuje mnie, kiedy listonoszowi zwyczajnie nie chce się zabrać ze sobą większej przesyłki i mimo tego, że ktoś jest w lokalu - podrzuca do skrzynki znienawidzony świstek papieru. Zabieram wtedy awizo i idę na pocztę, bo przecież nawet jeśli nie spodziewam się konkretnej przesyłki, to może być coś ważnego (na ogół oczywiście nie jest). Z tego samego założenia wyszły osoby wysyłające zainfekowane maile o niedostarczonych przesyłkach.

Jak donosi Niebezpiecznik, od mniej więcej tygodnia w polskiej sieci krążą się e-maile nadawane rzekomo przez Pocztę Polską. Ich tematem są „niedostarczone przesyłki”. Tak naprawdę to wiadomości z zainfekowanym załącznikiem. Nie jest to jednak banker (oprogramowanie do wykradania danych dotyczących bankowości internetowej i podmiany kopiowanych do schowka numerów rachunków), ale tzw. ransomware. To oprogramowanie szyfrujące pliki na dysku ofiary - następnie zainfekowana osoba otrzymuje informację, że za odszyfrowanie danych musi uiścić opłatę.

Niebezpiecznik podaje również treść wiadomości. Jak doskonale widać, Google Translate był tu mocno grany:

Temat: Niedostarczone przesylki na 11.05.2015, kod:136769
Data: Tue, 12 May 2015 03:53:38 +0300
Nadawca: Poczta Polska
Odpowiedź-Do: Poczta Polska

Poczta Polska
Kurier nie dostarczył przesyłkę do numeru zgłoszenia RR6453636916PL na adres 11.07.2015, ponieważ nikt w tym czasie. Proszę zobaczyć informacje na temat wysyłki, drukowania i iść na pocztę, aby otrzymać pakiet.

Zobacz informacje

Uwaga
Jeżeli przesyłka nie dotrze w ciągu 7 dni roboczych Poczta Polska będzie miała prawo do ubiegania się koszty utrzymania przesyłka 50 zł za jeden dzień. Dziękujemy za korzystanie z naszych usług dostawy. Życząc miłego dnia Twoja Poczta Polska.
To jest generowany automatycznie e-mail, kliknij jeżeli chcesz się wypisać
Poczta Polska S.A. (c) 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Podobno niektórzy się nabrali, warto więc ostrzec znajomych - szczególnie tych, którzy nie interesują się zbytnio bezpieczeństwem i nie zaglądają na strony informujące o takich przekrętach. To również dobre przypomnienie, by robić kopie zapasowe danych - ja akurat nauczyłem się tego na własnym przykładzie i awarii dysku. A żeby było zabawniej, popsuł mi się potem zupełnie nowy dysk, który służył właśnie do kopii zapasowych. Dlatego najważniejsze dla mnie rzeczy zgrywam na płyty (zdjęcia), a muzyczne materiały swojego autorstwa na krążki i do chmury. Oczywiście równolegle z backupem na dodatkowym twardym dysku. Wybierzcie najlepszy i najwygodniejszy dla Was sposób, róbcie backupy i nie zapominajcie, że:

„Ludzie dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili”

grafika: 1, 2

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

e-mailemailpoczta polskawirus