Google

Google zaoferuje jednak darmową alternatywę dla G Suite? Użytkownicy będą mogli przenieść dane

Kamil Świtalski
Google zaoferuje jednak darmową alternatywę dla G Suite? Użytkownicy będą mogli przenieść dane
10

A jednak jeszcze nie wszystko stracone? Możliwe, że dotychczasowi użytkownicy G Suite będą mogli dokonać migracji danych na darmowe konto. Najwyraźniej Google przygotowuje nową ofertę.

W ubiegłym tygodniu głośno zrobiło się o zmianach w pakiecie G-Suite. Google miało definitywnie skończyć z darmową pocztą, oferując wszystkim dotychczasowym użytkownikom darmowych pakietów opcję przejścia na plan płatny. O ile dla pojedynczych kont nie jest to jakiś spektakularnie ogromny wydatek — dla wielu zatem jest rzeczą godną rozważenia — to korzystający z kilkudziesięciu czy kilkuset takich kont znaleźli się w potrzasku, o czym wspominałem w tamtejszym wpisie na przykładzie lokalnego użytkownika.

Okazuje się jednak, że kilka dni później Google... zmienia podejście do tematu. Nie robi z tego żadnej wielkiej sprawy, ale kilka dni później nagle nie stawia już wszystkich pod ścianą. Daje wybór: rozsyła ankiety do użytkowników, a także obiecuje możliwość migracji tych danych na darmowe konto w ich serwisie. Oczywiście migracja ta będzie możliwa ze wszystkimi zakupionymi produktami, a także zachowaniem wszystkich informacji. Wszyscy mają otrzymać taką opcję przed przymusowym przełączeniem na płatne konto. Na stronie pomocy pojawił się także wpis o opcji przenoszenia danych.

Jeśli nie chcę przejść na płatną subskrypcję, czy mam możliwość zachowania swoich danych?

Tak. Jeśli Twoje potrzeby się zmieniły i nie chcesz przechodzić na płatną subskrypcję Google Workspace, możesz wyeksportować dane organizacji za pomocą narzędzia do eksportowania danych.

Ponadto, jak informuje ArsTechnica, w najbliższych tygodniach Google ma udostępnić więcej opcji dla kont legacy. Na tę chwilę nie znamy jeszcze żadnych szczegółów, ale pewnym jest, że do firmy dotarło, że z G Suite nie korzystały wyłącznie firmy. I sporo wśród darmowych użytkowników było także tych prywatnych, którzy z różnych powodów nie chcą płacić za dodatkowe usługi, a przez zapowiedziane w ubiegłym tygodniu zmiany znalazły się w potrzasku. Jestem bardzo ciekawy tych wszystkich opcji migracji — i czy faktycznie korzystający z usługi w najprostszej możliwej formie (czyli: domeny dla maila) będą mogli wciąż cieszyć się nią bez dodatkowych opłat?

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu