Felietony

Google I/O 2012 - relacja z konferencji

Konrad Kozłowski
Google I/O 2012 - relacja z konferencji
29

Nareszcie doczekaliśmy się 27 czerwca. Właśnie dziś Google rozpoczyna swoją największą konferencję deweloperską, na której co roku prezentuje owoce swoich działań z ostatnich 12 miesięcy. Co zobaczymy? Okazuje się, że pewniakiem będzie tablet Nexus oraz nowa wersja systemu Android. Czy to wszystko...


Nareszcie doczekaliśmy się 27 czerwca. Właśnie dziś Google rozpoczyna swoją największą konferencję deweloperską, na której co roku prezentuje owoce swoich działań z ostatnich 12 miesięcy. Co zobaczymy? Okazuje się, że pewniakiem będzie tablet Nexus oraz nowa wersja systemu Android. Czy to wszystko?

Serwis Bloomberg potwierdził informację na temat premiery tabletu pod marką Nexus na dzisiejszej konferencji - będzie on kosztował 199 dolarów i będzie efektem współpracy Google i Asusa. Niemal pewne jest, że będzie to pierwsze urządzenie wyposażone w najnowszą wersję systemu Android 4.1 Jelly Bean, który zadebiutuje dzisiejszego wieczoru.

Zapraszam do oglądania konferencji na żywo - start o godzinie 18:30. Wpis ten będzie aktualizowany w miarę pojawiania się nowych informacji z konferencji, więc zostańcie z nami.

Co nowego w Androidzie 4.1 Jelly Bean

W najnowszej wersji systemu nacisk położono na optymalizację działania. Odnośnie głównego ekranu usprawniono dodawanie nowych widżetów, gdzie od teraz będą one przyjmowały kształt przestrzeni dostępnej na ekranie. W kwestii klawiatury dodano usprawnione przewidywanie tekstu oraz dyktowanie głosowe bez połączenia z siecią! Pojawiły się też nowości w pasku powiadomień - od teraz gdy mamy tam nieodebrane połączenie możemy od razu zadzwonić do kogoś lub wysłać sms-a. Coś na wzór przycisków do Facebooka i Twittera w iOS6. Nowa wersja Androida pojawi się w okolicach połowy lipca dla Galaxy Nexusa, Nexus S i Xoom'a.

Co nowego w wyszukiwaniu?

Google zaprezentowało swoją odpowiedź na asysenta Siri od Apple. Od teraz możliwe jest zadawane pytań "kto jest premierem Japonii" i Google po chwili odpowie nam konkretnie na to pytanie. Warto zauważyć, że jawnie pokazane jest, że ta informacja została zaciągnięta z Wikipedii. Naturalnie możemy zapytać o pogodę czy otaczające nas konkretne restauracje, kawiarnie czy o definicję konkretnego słowa. Wygląda to naprawdę imponująco!


http://youtu.be/blN7M39yh0I


http://youtu.be/pPqliPzHYyc

Co nowego w Google Play

Oczywiście to co nas najbardziej zainteresuje, to nie rozszerzenie oferty programów telewizyjnych czy filmów Google Play, ze względu na niedostępność w naszym kraju. Jednak co najważniejsze, Google umożliwia teraz tzw. "smart updates", które pozwalają na pobranie tylko zmienionej części programu podczas jego aktualizacji.

Nexus 7


Nexusa 7 opisywaliśmy kilkanaście minut na blogu, więc podzielę się z Wami moimi spostrzeżeniami z samej konferencji - Google jest niezwykle dumne z tego produktu, twierdzi, że pomimo niewielkich rozmiarów zdołali "wpakować" w niego bardzo dużo. Dzięki jego rozmiarom, idealnie leży w dłoni czy torebce. Naturalnie lista czynności, w którym będzie niezastąpiony jest podobna do listy konkurencji: muzyka, filmy, Internet, książki. Pomimo standardowego ekranu, Google niesamowicie promuje czytanie właśnie na Nexusie 7, ze względu na sklep Google Books. Wybór książek czy magazynów i czasopism rzeczywiście robi wrażenie, jednak nie na Polakach, prawda? Dzięki rozdzielczości 1280 na 800 pikseli możemy się cieszyć filmami w rozdzielczości HD w pełnym wymiarze. Co ważne Nexus 7 będzie pierwszym urządzeniem, w którym domyślną przeglądarką będzie Chrome. Zamówienia na Nexus 7 można składać już teraz, jednak dostarczony zostanie dopiero w połowie lipca. Oczywiście chodzi o Stany Zjednoczone.


http://youtu.be/YMQdfGFK5XQ

Nexus Q

Ma to być centrum domowe rozrywki - jest zawsze podłączony do sieci i naszych domowych urządzeń. Sterujemy nim za pomocą naszych smartfonów czy tabletów. Pozwala na zarządzanie playlistami w sposób społecznościowy - każdy może wpaść na imprezę i dodać do kolejki własny utwór. Oczywiście wyposażony jest we wszystkie podstawowe funkcje jak Wi-Fi, złącze Ethernet, Bluetooth, NFC, microUSB i HDMI. Posiada też wbudowane głośniki. Jego cena to 299 dolarów, dostarczany będzie już w lipcu, "US only".


http://youtu.be/s1Y5dDQW4TY

Google+ na tablety


Kiedy dostaniemy aplikację Google+ na tablety? Już dzisiaj! Google chwali się, że jest to jedna z ich najlepszych aplikacji, a przeglądanie nowości jest czystą przyjemnością. Jedną z ważniejszych nowości jest Google+ Hangouts, czyli wideokonferencje z wieloma rozmówcami. Wersja dla iPada? Dostępna będzie "już niedługo".

Google Glass


Zaprezentowano Google Hangouts z okularów, więc mogliśmy widzieć dokładnie to samo, co osoby lecące samolotem nad San Fransisco. Osoby z okularami wyskoczyły z samolotu ze spadochronami i można było zobaczyć ich lot, ich oczami. Coś niesamowitego. Google wie jak zrobić wielkie przedstawienie - skoczkowie mieli ze sobą paczkę, którą przekazywali rowerzystom i nie tylko, by ta dotarła na salę konferencyjną. Wszystko można było oglądać z widoku pierwszej osoby.

Google Glass posiada własny procesor, kamerę oraz wyświetlacz. Google pragnie, byśmy z technologii korzystali w sposób naturalny - robienie zdjęć tego co widzimy wprowadza całkiem nowy rodzaj tworzenia historii. Nie przydarzą nam się już więcej sytuacje typu "gdybym tylko miał ze sobą swój aparat" - okulary nosimy przez cały czas i zrobienie zdjęcia czy nagranie filmu nie będzie stanowiło problemu.

Google Glass będą mogli zamówić uczestnicy konferencji, natomiast nie będzie na razie dostępne dla szerszego grona odbiorców

Żałujmy, że nas tam nie było - uczestnicy konferencji zostali obdarowani Galaxy Nexusem, Nexusem 7 i Nexusem Q.

Grafiki TheVerge.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu