14

GeForce GTX 980M i 970M sprawią, że już nikt nie będzie sobie żartował z „laptopów do gier”

Nvidia rozszerza swoją ofertę o dwa potężne układy dedykowane notebookom. Karty GeForce GTX 980M oraz 970M mają znaleźć zastosowanie w najbardziej wydajnych modelach i wynieść granie na komputerze przenośnym na zupełnie nowy poziom. Nvidia nie przebiera w słowach i mówi jasno – to najwydajniejsze procesory graficzne dla tego segmentu na rynku. Oba nowe układy bazują […]

Nvidia rozszerza swoją ofertę o dwa potężne układy dedykowane notebookom. Karty GeForce GTX 980M oraz 970M mają znaleźć zastosowanie w najbardziej wydajnych modelach i wynieść granie na komputerze przenośnym na zupełnie nowy poziom. Nvidia nie przebiera w słowach i mówi jasno – to najwydajniejsze procesory graficzne dla tego segmentu na rynku.

Oba nowe układy bazują na architekturze Maxwell i tym samym są produkowane w 28-nanometrowym procesie technologicznym. Producent zadbał o to, aby obsługiwały one jego sztandarowe technologie. Na liście tym samym znalazły się: GameStream, GeForce Experience, Optimus, ShadowPlay. Dodatkowym atutem jest wsparcie dla technologii, które dotąd były typowe jedynie dla desktopowych kart. VXGI (Voxel Global Illumination) zadba o naturalne oświetlenie w grach. DSR (Dynamic Super Resolution) będzie renderować obraz w jakości 4K i skalować go do tej, obsługiwanej przez nasz monitor. Natomiast MFAA (Multi-Frame Anti-Aliasing) poprawi wydajność (odciążając nieco rdzeń) przy wygładzaniu krawędzi. Warto wspomnieć też o ulepszonej wersji BatteryBoost, który ma gwarantować o ponad 50 proc. dłuższy czas pracy na baterii.

Nvidia GeForce 900M GTX 970M 980M BatteryBoost battery life

Model GTX 980M jest napędzany przez 1536 procesorów strumieniowych CUDA. Taktowanie rdzenia ustawiono na poziomie 1038 MHz, natomiast pamięć pracuje z częstotliwością 2500 mHz. Szyna ma szerokość 256 bitów. W najwydajniejszych modelach znajdziemy 4 GB GDDR5. Wszystko to sprawia, że GTX 980M ma zapewniać nawet 80 proc. wydajności swojego desktopowego odpowiednika. Jak podkreśla Nvidia, granica między notebookami i desktopami jeszcze nigdy nie była tak cienka.

Nvidia GeForce 900M GTX 970M 980M closing the gap

Słabszy GTX 970M posiada 1280 procesorów CUDA. Rdzeń pracuje z częstotliwością 924 MHz. Taktowanie interfejsu pamięci nie uległo natomiast zmianie. Zmniejszono natomiast szerokość szyny do 192 bitów i maksymalny rozmiar pamięci GDDR5, który w tym wypadku wynosi 3 GB. Warto zaznaczyć, że Nvidia nie ujawniła, jak bardzo podkręcane są zegary rdzeni obu kart w trybach TurboBoost, a to z punktu widzenia gracze szczególnie istotna informacja.

Nvidia GeForce 900M GTX 970M 980M performance

Nvidia zapewnia, że nowe układy pozwolą na uruchamianie znacznej większości najnowszej gier w rozdzielczości 2560 x 1440 przy ultrawysokich ustawieniach graficznych. Procesory już wcześniej trafiły do producentów i dziś na półkach sklepowych debiutują pierwsze notebooki takich producentów, jak Asus, MSI, Gigabyte czy Clevo. Oczywiście, jeśli chodzi o polski rynek, musimy się jeszcze trochę uzbroić w cierpliwość.

2014-10-07_155313