Komputery i laptopy

GeForce GTX 980M i 970M sprawią, że już nikt nie będzie sobie żartował z "laptopów do gier"

Tomasz Popielarczyk
GeForce GTX 980M i 970M sprawią, że już nikt nie będzie sobie żartował z "laptopów do gier"
Reklama

Nvidia rozszerza swoją ofertę o dwa potężne układy dedykowane notebookom. Karty GeForce GTX 980M oraz 970M mają znaleźć zastosowanie w najbardziej wyd...

Nvidia rozszerza swoją ofertę o dwa potężne układy dedykowane notebookom. Karty GeForce GTX 980M oraz 970M mają znaleźć zastosowanie w najbardziej wydajnych modelach i wynieść granie na komputerze przenośnym na zupełnie nowy poziom. Nvidia nie przebiera w słowach i mówi jasno - to najwydajniejsze procesory graficzne dla tego segmentu na rynku.

Reklama

Oba nowe układy bazują na architekturze Maxwell i tym samym są produkowane w 28-nanometrowym procesie technologicznym. Producent zadbał o to, aby obsługiwały one jego sztandarowe technologie. Na liście tym samym znalazły się: GameStream, GeForce Experience, Optimus, ShadowPlay. Dodatkowym atutem jest wsparcie dla technologii, które dotąd były typowe jedynie dla desktopowych kart. .


Model GTX 980M jest napędzany przez 1536 procesorów strumieniowych CUDA. Taktowanie rdzenia ustawiono na poziomie 1038 MHz, natomiast pamięć pracuje z częstotliwością 2500 mHz. Szyna ma szerokość 256 bitów. W najwydajniejszych modelach znajdziemy 4 GB GDDR5. Wszystko to sprawia, że GTX 980M ma zapewniać nawet 80 proc. wydajności swojego desktopowego odpowiednika. Jak podkreśla Nvidia, granica między notebookami i desktopami jeszcze nigdy nie była tak cienka.


Słabszy GTX 970M posiada 1280 procesorów CUDA. Rdzeń pracuje z częstotliwością 924 MHz. Taktowanie interfejsu pamięci nie uległo natomiast zmianie. Zmniejszono natomiast szerokość szyny do 192 bitów i maksymalny rozmiar pamięci GDDR5, który w tym wypadku wynosi 3 GB. Warto zaznaczyć, że Nvidia nie ujawniła, jak bardzo podkręcane są zegary rdzeni obu kart w trybach TurboBoost, a to z punktu widzenia gracze szczególnie istotna informacja.


Nvidia zapewnia, że nowe układy pozwolą na uruchamianie znacznej większości najnowszej gier w rozdzielczości 2560 x 1440 przy ultrawysokich ustawieniach graficznych. Procesory już wcześniej trafiły do producentów i dziś na półkach sklepowych debiutują pierwsze notebooki takich producentów, jak Asus, MSI, Gigabyte czy Clevo. Oczywiście, jeśli chodzi o polski rynek, musimy się jeszcze trochę uzbroić w cierpliwość.

Reklama


Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama