Seriale

Gdzie warto oglądać seriale? Z jakich platform korzystać?

Kamil Świtalski
Gdzie warto oglądać seriale? Z jakich platform korzystać?
11

Serialomania rozpętała się dobrych kilkanaście lat temu — od tego czasu miłośnicy odcinkowych przygód wszelakich robią co tylko w ich mocy, by zawsze być na bieżąco z historiami swoich ulubionych bohaterów.

Nie ma co ukrywać, że tę dekadę-półtorej temu nie mieliśmy zbyt wielu opcji. Rynek DVD wyglądał marnie, rodzime kanały telewizyjne często były kilka sezonów do tyłu — zostało więc sprowadzanie nowszych wydań z zagranicy... albo piractwo. Na szczęście od tego czasu sporo się zmieniło — i miejsc gdzie można oglądać seriale za niewielkie pieniądze, czy nawet za darmo, w polskim internecie już nie brakuje!

Gdzie oglądać seriale?

W ostatnich latach nośniki fizyczne zeszły na dalsze miejsce. Owszem, wciąż wydawane są płyty DVD, a także Blu-Ray oraz Blu-Ray 4K UHD, te jednak najczęściej trafiają do największych maniaków jakości, albo... po prostu najwierniejszych fanów danej serii. Jeżeli chodzi o tylko oglądanie seriali, coraz częściej sięgamy po serwisy VOD. Mowa o miejscach w sieci z wideo na żądanie, czyli takich, które obejrzymy bez żadnego dodatkowego oprogramowania... a nierzadko także "za darmo". Ten cudzysłów nie znalazł się bez powodu — bo fakt iż nie musimy sięgać do portfela wcale nie oznacza, że serwisy oferujące dostęp do treści nie chcą nic w zamian. Chcą — nasz czas i uwagę, podczas oglądania bloków reklamowych, którymi przerywane są odcinki.

Zobacz też: Wielkie porównanie VOD – Netflix, HBO Go, Amazon Prime Video, Player, Ipla

W kwestii poszukiwania nośników z serialami raczej nie powinno być problemów — Google skutecznie odeśle do sklepów, które pozwolą nabyć płyty DVD czy Blu-Ray z interesującymi was odcinkami. Nieco bardziej sprawa komplikuje się w przypadku dostępu do ulubionych serii online. Gdzie można obejrzeć seriale w internecie?

Gdzie oglądać seriale online?

Na rynku usług oferujących seriale online w ostatnich latach zaczęło się robić dość tłoczno. Doczekaliśmy się bowiem zestawu rodzimych usług, a poza tym stopniowo pojawiają się także zagraniczni gracze, którym udało się rozkochać lokalną publiczność. Dlatego też często na pierwszym miejscu w odpowiedzi na pytanie gdzie oglądać seriale pojawia się... Netflix! Serwis zadebiutował w Polsce stosunkowo niedawno, ale od wejścia rozkochał tutejszych widzów. Stale rosnąca biblioteka produkcji na wyłączność, zmieniające się tytuły na licencji — jest w czym wybierać! Ale mimo że to o Netflixie mówi się najczęściej w kontekście oglądania seriali online, to na nim jeszcze nie koniec.

Zobacz też: R8 — wszystkie najlepsze seriale w jednym miejscu!

Obok Netflixa seriale online można oglądać także w innych usługach, które są u nas dostępne, a ich katalog nieustannie się zmienia. W tym temacie nie można przejść obojętnie obok: HBO Go czy Prime Video. Warto też pamiętać o lokalnych propozycjach w postaci Playera oraz Ipla. Ich szczegółowe porównanie z całym zestawem plusów, minusów i rzetelnym podsumowaniem przygotował Konrad w swoim wielkim porównaniu VOD — do którego pozwolę sobie Was odesłać.

Oglądanie seriali: teraz łatwiejsze niż kiedykolwiek!

Dostęp do seriali jeszcze nigdy nie był równie prosty, co teraz. W tej chwili mamy łatwy dostęp do całego zastępu serii, dostęp do których kosztuje maksymalnie kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Przed laty jeden sezon na nośnikach potrafił spokojnie kosztować nawet kilkaset złotych. Warto jednak mieć na uwadze to, że biblioteki najpopularniejszych usług stale się zmieniają — nie zwlekajcie z obejrzeniem interesujących was serii. Kto wie, może za kilka tygodni skończy się licencja i znikną z usługi?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu