Czas nauczyć się tworzenia animacji – to właśnie freelancerzy pracujący w tej branży notują największe wzrosty.
Portfele polskich freelancerów rosną – stawki dla wolnych strzelców poszły w górę o 1/4
Jeśli zawsze marzyłeś o porzuceniu biura, przejściu na swoje i zdalnej pracy z dowolnego miejsca to być może właśnie teraz masz ku temu dobrą okazję – zwłaszcza jeśli trudnisz się tworzeniem animacji i montażem wideo. Zarobki freelancerów poszły bowiem w górę, a firmy chętniej podejmują współpracę z wolnymi strzelcami.
Niektórzy freelancerzy mogą liczyć na aż 95-procentowy wzrost wynagrodzenia za zlecenie
Decyzja o podjęciu pracy na własny rachunek wiąże się z ryzykiem i stresem, szczególnie w początkowym okresie działalności, gdy liczba kontrahentów jest mocno ograniczona. Jedną z głównych obaw freelancerów jest kwestia zarobków, bo wypłaty ograniczone są liczbą zrealizowanych projektów, przez co ich regularności i stabilność nie jest tak komfortowa, jak przy pracy na etacie. Jednak jak pokazują badania Useme, freelancerzy mają teraz powody do zadowolenia, bo stawki za świadczone przez nich usługi wzrosły średnio o 25%.
Jak podaje portal Wirtualne Media, najbardziej puchną portfele twórców animacji. Stawki za zlecenie wzrosły aż o 95% – w czerwcu 2023 r. wyniosły 3194 zł w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. Równie ciekawie prezentuje się branża foto i wideo. Montażyści i fotografowie mogą liczyć na wynagrodzenia wyższe o około 40%.
Jeśli chodzi o popularność, to największą wciąż cieszą się copywriterzy i osoby specjalizujące się w zagadnieniach SEO. Stawka za pojedyncze zlecenie wzrosła o niespełna 25%, więc nie są to może wzrosty tak kosmiczne, jak w przypadku sektora animacji, ale w branży SEO i copy liczy się liczba zleceń – freelancerzy mogą więc ostatecznie zarabiać lepiej, bo są w stanie realizować sumarycznie więcej projektów, niż pozostali przedstawiciele społeczności wolnych strzelców.
„Prezentowane kwoty jasno pokazują, że sytuacja gospodarcza oraz wzrost popularności współpracy z freelancerami wpływają na popyt i cenę za świadczone przez nich usług” – Przemysław Głośny, prezes Useme
Większe wynagrodzenia notują także specjaliści od architektury (aranżacji wnętrz, rendery 3D) – średnie stawki wzrosły o 29 proc., czyli ok. 3348 zł. Według raportu powodów do zadowolenia nie będą jednak mieli programiści i twórcy stron internetowych. Stawki za zlecenia na przestrzeni roku zmalały kolejno o 3 proc. (3181 zł) i 0,5 proc. (1684 zł).
Stock image from Depositphotos
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu