Filmy

Wybieramy najlepsze filmy młodzieżowe ostatnich lat

Paweł Winiarski
Wybieramy najlepsze filmy młodzieżowe ostatnich lat
5

Mogłoby się wydawać, że filmy o szkole to ostatnie, co chce oglądać młodzież. Z drugiej strony cieszą się one bardzo dużą popularnością - po części dlatego, że pokazują życie zupełnie inne niż uczniowska codzienność, po drugie pozwalają na chwilę wrócić do beztroskich (z punktu widzenia dorosłego życia) czasów.

Filmy młodzieżowe, czyli tak właściwie jakie?

Filmy młodzieżowe, nazywane inaczej filmami dla młodzieży, to bardzo szerokie pojęcie i trudno wyznaczyć konkretne ramy tego gatunku. Niezależnie jednak od tego, czy mówimy o lekkiej komedii, czy dramacie - film młodzieżowy obraca się wokół tematu nastolatków, dojrzewania, problemów młodych ludzi - zarówno tych sercowych, egzystencjalnych, jak i rodzinnych. Z jednej strony mogą więc pokazywać fikcję, z którą widzom nie przyszło się zmierzyć, z drugiej często poruszają bardzo ważne tematy i można w nich szukać waloru edukacyjnego. No chyba, że wszystko podane jest bardzo lekko i jedynym celem takiego filmu jest zaserwowanie widzowi prostej rozrywki.

Filmy młodzieżowe to nie tylko komedie

Nie jestem pewien, czy do określenia "film młodzieżowy" przylgnęła na stałe łatka głupiutkiej komedii o przygodach nastolatków w amerykańskiej szkole średniej. Był jednak czas kiedy młodzieżowe filmy kojarzyły się właśnie z takim kinem, a to za sprawą bardzo popularnego American Pie z końcówki ubiegłego wieku. Trzeba jednak pamiętać, że to tylko jeden rodzaj filmów dla młodzieży i w tym gatunku bez problemu znajdziemy również ciężkie dramaty, thrillery, ale również typowe "romansidła". To świadczy też o bardzo szerokim spektrum tego gatunku filmowego. Warto o tym pamiętać przez seansem, bo może się okazać, że film dla młodzieży będzie poważniejszy i "cięższy" niż niejedna produkcja przeznaczona dla dorosłego odbiorcy.

Kino młodzieżowe to również gatunek, w którym można poruszyć naprawdę wiele ważnych tematów - seksualnych, kulturowych, społecznych. Wszystko zależy oczywiście od twórców, którzy nawet w lekkiej komedii są w stanie "przemycić" bardzo ważne kwestie otwierające widzom oczy. O ile oczywiście reżyser nie idzie na łatwiznę i nie stawia wyłącznie na płytką rozrywkę.

Najlepsze filmy młodzieżowe XX wieku

Goonies (1985)

Mój ulubiony film młodzieżowy, który oglądałem w kółko będąc nastolatkiem i kiedy tylko leci w telewizji, zawsze siadam wygodnie przed ekranem i przypominam sobie te niesamowite przygody grupy przyjaciół. Znajdują oni mapę prowadzącą do tajemniczego skarbu. Film Stevena Spielberga to bardzo udane połącznie komedii z młodzieżowym kinem przygodowym, rewelacyjna produkcja.

American Pie (1999)

Dość ważny dla kina młodzieżowego tytuł, który niestety rozpoczął falę głupiutkich komedii dla nastolatków. W swoim podgatunku to jednak kultowa już pozycja pokazująca w dość zabawny sposób życie w amerykańskiej szkole średniej, w której codzienność młodzieży obraca się tylko wokół seksu. Szkoda tylko, że kolejne odsłony prezentowały nieporównywalnie niższy poziom i powodowały u widza uczucie zażenowania.

Powrót do przyszłości (1985)

Kultowa produkcja w wielu gatunkach, w tym również pośród filmów młodzieżowych. Młody Marty McFly przypadkowo wsiada do wymyślonego przez jego przyjaciela - wynalazcę - wehikułu czasu i przenosi się w okres, kiedy jego rodzice byli w jego wieku. Świetne kino przygodowe, pokazujące również amerykańskie problemy z dawnych lat. Każda z trzech odsłon serii trzyma ten sam wysoki poziom, ale jednak jedynka wypadła najlepiej.

Klub winowajców (1985)

Kino nieco ambitniejsze od trzech wymienionych wyżej pozycji, poruszające bowiem w poważniejszy sposób problemy amerykańskich nastolatków. Jest tu i komedia, i dramat, i świetnie napisani bohaterowie. Piątka nastolatków zostaje a karę zamknięta w jednym szkolnym pomieszczeniu na dodatkowych lekcjach. Istny festiwal problemów młodzieży, zdecydowanie warty obejrzenia nawet po 25 latach.

Szatan z 7-ej klasy

Polski akcent, o którym młodsi widzowie raczej nie słyszeli - a szkoda, bo to kawałek historii rodzimego kina, który warto nadrobić. Film różni się od zachodnich produkcji wszystkim, ale przygody Adama Cisowskiego (czyli tytułowego Szatana) i jego detektywistyczna misja to wciągająca opowieść z fajnie napisanymi bohaterami - nieco odbiega od literackiego pierwowzoru, ale w żadnym wypadku nie wpływa to na obraz negatywnie. No i podczas seansu zobaczycie jak wyglądało polskie kino młodzieżowe przełomu lat 50. i 60. ubiegłego wieku.

Najlepsze filmy młodzieżowe XXI wieku

Scott Pilgrim konta świat (2010)

Totalnie zakręcony, niecodzienny film, który zachwyca stylistyką wizualną, nie męczy humorem i choć jest szalony - wciąga. Tytułowy bohater chce iść na randkę z wymarzoną dziewczyną, ale najpierw musi pokonać jej siedmiu byłych chłopaków. Scott Pilgrim konta Świat w ogóle nie wpisuje się w ramy gatunku, ale to szalona jazda bez trzymanki, z którą warto się zapoznać.

Sala samobójców (2011)

Zaskakująco dobry film jak na polskie produkcje. Początkowo może się wydawać, że to prosta opowieść o uzależnieniu od komputera, obraz porusza jednak wiele trudnych problemów współczesnych nastolatków i to jego najmocniejsze punkty.

Boyhood (2014)

Świetny film, kręcony w bardzo niecodzienny sposób - realizowano go bowiem przez kilkanaście lat pokazując w naturalny sposób jak zmieniali się bohaterowie - w tym głównego bohatera, starającego się odnaleźć sens życia Masona. Film został nagrodzony Oskarem.

Łatwa dziewczyna (2010)

Wiele osób twierdzi, że dawno nie było tak wyidealizowanego i przesadzonego obrazu pokazującego życie nastolatków w liceum. To łatwe i przyjemne kino, z ciekawie pokazanym narratorem - jednak to film bez głębszego przekazu, spodoba się więc przede wszystkim osobom szukającym niezobowiązującego seansu na chłodny jesienny wieczór.

Szkoła uczuć (2002)

Z jednej strony mówi się, że to film przeznaczony przede wszystkim dla młodzieży, z drugiej - świetnie nadaje się dla wszystkich. W szkole uczuć jest bardzo dużo pozytywnych uczuć, to film o miłości, który spodoba się wszystkim osobom oczekującym dobrego przesłania w filmie.

Drugie życie filmów młodzieżowych: seriale i platformy VOD

Na pewno zauważyliście, że poza nowościami, serwisy VOD chętnie wprowadzają albo znane i uwielbiane przez widzów filmy, które często lecą w telewizji, ale również seriale z naszej młodości - choćby niedawno Netflix, który zapowiedział pojawienie się w serwisie "Jeziora Marzeń", które cieszyło się w Polsce prawie tak dużą popularnością, jak Beverly Hills 90210. Jest to więc dobre miejsce do szukania seriali i filmów, które pamiętamy z młodości.

A jakie są Wasze ulubione filmy młodzieżowe?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu