18

To koniec Firefoxa. Na Androidzie wkrótce rządzić będzie Mozilla Fenix!

mozilla firefox logo
To już ostatnie miesiące wsparcia dla przeglądarki Mozilla Firefox na Androidzie. Wkrótce projekt zostanie zastąpiony przez Mozilla Fenix — nową przeglądarkę giganta!

Mozilla to firma, która swoje początki notuje ponad dwie dekady temu. I choć na ich portfolio składa się cały zestaw produktów, niewątpliwie najważniejszym i najbardziej rozpoznawalnym jest przeglądarka Firefox. Można odnieść wrażenie, że ta swoje najlepsze czasy ma już za sobą — możliwe. Przynajmniej w kwestiach popularności — bo jeżeli chodzi o wydajność czy sam produkt, to naprawdę trudno się specjalnie czepiać do tego, co obecnie proponuje ekipa. ale jak wszystkie produkty, ten również w ostatnich latach coraz bardziej skupia się na urządzeniach przenośnych. A ostatnie miesiące to naprawdę sporo nowości w tej kwestii — wystarczy przypomnieć sobie chociażby Firefox Lockbox — czyli specjalną aplikację do obsługi sejfu z kluczami w obrębie platformy. Do tego stale podrzucane nowości w Firefox Focus — szybszej i bezpieczniejszej przeglądarce firmy. Ale od jakiegoś czasu coraz więcej mówi się o Mozilla Fenix — zupełnie nowej przeglądarce. A teraz okazuje się, że miałaby ona całkowicie zastąpić Firefoxa — przynajmniej na Androidzie.

Zobacz też: Czy Firefox Fenix zostanie ulubioną przeglądarką na Androidzie?

Mozilla Fenix: nowa przeglądarka firmy, która zastąpi Firefoxa

Jeżeli śledzicie aktualizacje w przeglądarkach, to prawdopodobnie doskonale zdajecie sobie sprawę z tego, że ostatnie miesiące dla mobilnego Firefoxa nie przynosiły w tej kwestii specjalnych rewolucji. Owszem, regularnie pojawiały się to większe, to mniejsze, usprawnienia — nie było to jednak nic specjalnie świeżego i rewolucyjnego. I chyba właśnie poznaliśmy powód — z najnowszych dokumentów firmy wynika, że Firefox miałby niebawem zniknąć z rynku. A zastąpić miałaby go nowa przeglądarka: Mozilla Fenix. Plotki o niej regularnie narastają — nie brakuje nawet stworzonych przez zapaleńców mockupów (zobacz: Piękny jest! Jeżeli tak ma wyglądać Firefox Fenix, to biorę go w ciemno). A ze wspomnianego dokumentu wynika, że Mozilla chciałaby więcej mocy przeznaczyć na tworzenie i rozwój Fenixa, aniżeli kolejne aktualizacje mobilnego Firefoxa. Z tej okazji Firefox na Androida ma przejść w fazę końcową swojego życia — i działać podpięty do respiratora. Przez kilka najbliższych miesięcy wciąż będzie otrzymywać zaplanowane aktualizacje (wersje 67 oraz 68 zostaną wypuszczone zgodnie z planem — to jest: czternastego maja oraz dziewiątego kwietnia), ale później nie liczyłbym na żadne rewolucje, a co najwyżej poprawki błędów. Całe moce przerobowe firmy przeniesione będą na przeglądarkę Fenix. Co ciekawe — ta ma zadebiutować na rynku… kiedy będzie skończona i dopieszczona. Firma nie chce korzystać bawić się w półśrodki — i chce wypuścić produkt z którego będzie naprawdę zadowolona. Ile przyjdzie nam na niego czekać? Tego jeszcze nie wiadomo — pozostaje tylko mieć nadzieję, że to kwestia najbliższych kilku miesięcy!

Zobacz też: Firefox na iOS z ulepszonym trybem prywatnym i nowymi funkcjami

Źródło: 1, 2.