Android

Kiwi - jeden z lepszych zastępców mobilnego Chrome. Warto wypróbować

Jakub Szczęsny
Kiwi - jeden z lepszych zastępców mobilnego Chrome. Warto wypróbować
1

Chrome na Androidzie to zdecydowanie najbezpieczniejszy (w kontekście szeroko pojętej uniwersalności) wybór w kontekście przeglądarki internetowej. Jest dostępny od wyjęcia telefonu z pudełka, działa z każdą stroną internetową i oferuje to, czego potrzebuje niemal każdy użytkownik. Jest jednak coś, czego mobilny Chrome nie ma: rozszerzenia. Kiwi Browser dla systemu Android dzieli z Chrome niemal wszystkie jego zalety dodając do tego kilka ciekawych funkcji - w tym właśnie dodatki.

Bazując na Chromium, Kiwi bazuje na interfejsie domyślnej w systemie Android przeglądarki oraz mnóstwo funkcji. Dotychczasowi użytkownicy Chrome będą czuli się tutaj niemal jak u siebie. Przy okazji, Kiwi obiecuje lepszą wydajność oraz funkcje, których nie sposób znaleźć we flagowej przeglądarki od Google - m. in. właśnie obecność rozszerzeń z Chrome Web Store.

Sam byłem od dłuższego czasu zdziwiony tym, że Google Chrome w wersji na Androida nie obsługuje rozszerzeń na wzór produktu desktopowego. Możliwość zwiększenia możliwości przeglądarki również na urządzeniach mobilnych to według mnie absolutny mus - zwłaszcza, że dla mnie przeglądarka nie jest jedynie "bramą dostępową" do stron internetowych, lecz narzędziem pracy.

Kiwi Browser dla systemu Android - co znajdziecie w środku?

Kiwi Browser zapewnia również dostęp do naprawdę dobrego blokera reklam, możliwości odtwarzania treści z serwisu YouTube w tle, a także tryb ciemny. Obecny jest także mechanizm chroniący użytkownika przed skryptami kopiącymi. A to nie wszystko - najważniejszą nowością w odsłonie Upsilon projektu Kiwi Browser jest możliwość zainstalowania wtyczek prosto z Chrome Web Store.

Najnowsza wersja Kiwi Web Browser jest dostępna na razie na XDA Labs oraz w serwisie APKMirror, skąd możecie ją pobrać. Jutro trafi ona do sklepu Google Play.

Jak zainstalować rozszerzenia dla Chrome w Kiwi Browser?

Możliwość instalacji wtyczek z Chrome Web Store nie jest opcją domyślną w Kiwi Web Browser. Dlatego też, należy ją osobno aktywować wpisując w pasku adresu: "chrome://extensions", włączając przełącznik dla trybu dewelopera. Następnie można już przeglądać rozszerzenia dla Kiwi Browser bezpośrednio w Chrome Web Store.

Warto jednak pamiętać o tym, że nie każde rozszerzenie poprawnie uruchomi się na Kiwi - generalnie te, które zostały napisane z myślą jedynie o maszynach x86 nie będą współpracować z alternatywną przeglądarką.

Niemniej, warto wskazać, że dzięki najnowszym usprawnieniom w Kiwi Browser dla systemu Android staje się bardzo istotną alternatywą dla Google Chrome. Google, obserwując zmiany na rynku przeglądarek mobilnych powinien pomyśleć o tym, by wreszcie obdarzyć swój mobilny produkt możliwością doinstalowania do niego wtyczek.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu