Google

Google prezentuje nowy sposób wyboru przeglądarki i wyszukiwarki na urządzeniach z Androidem

Piotr Kurek
Google prezentuje nowy sposób wyboru przeglądarki i wyszukiwarki na urządzeniach z Androidem
11

Po gigantycznej karze w wysokości 4,34 mld euro, między innymi za „praktyki monopolistyczne”, Google prezentuje nowy sposób wybierania przeglądarki i wyszukiwarki na urządzeniach z Androidem.

Na reakcję Google nie trzeba było długo czekać. Firma już w marcu poinformowała, że w związku z oczekiwaniami Unii Europejskiej, przygotuje dla europejskich użytkowników urządzeń z Androidem zmianę wprowadzającą możliwość wyboru alternatywnej wyszukiwarki i przeglądarki internetowej. Domyślnie jest to Google i oczywiście Chrome, które zdaniem Komisji Europejskiej jest przejawem praktyk monopolistycznych. Dziś już wiemy jak ten mechanizm będzie wyglądał. Wybór będzie możliwy po uruchomieniu sklepu Google Play.

Zobacz też: Android staje się Windowsem urządzeń mobilnych. Przez UE

Google przygotowuje się do udostępnienia aktualizacji sklepu Google Play, która przy pierwszym uruchomieniu — na nowych urządzeniach z Androidem i po aktualizacji, wyświetli dwa dodatkowe okna z możliwością wyboru i pobrania alternatywnej przeglądarki oraz aplikacji odpowiedzialnej za wyszukiwanie. Zmiany pojawią się również w Chrome, gdzie pojawi się powiadomienie informujące o możliwości ustawienia innej wyszukiwarki domyślnej.

Jak widać na powyższych zrzutach, Google całkiem sprytnie podeszło do tematu. Domyślnie instalowany Chrome i ustawione Google, jako główna wyszukiwarka rzucają się mocno w oczy. Umieszczenie ich na pierwszym miejscu bez żadnych dodatkowych adnotacji, poza informacją o „domyślnym zainstalowaniu” może sprawić, że użytkownik nie będzie zainteresowany alternatywami.  Tych oczywiście nie zabraknie. Na liście wyszukiwarek znalazły się Qwant, DuckDuck Go, Ecosia, czy Seznam. Z przeglądarek do wyboru dostajemy między innymi Firefox, Edge, Opera lub Puffin. Czy to wszystkie alternatywy proponowane przez Google? Firma informuje, że wyświetlanych będzie 5 najpopularniejszych pozycji w każdej kategorii. Jak w rzeczywistości będzie wyglądać końcowa lista przekonamy się dopiero po aktualizacji Google Play, która powinna pojawić się w ciągu kilku następnych tygodni.

Źródło: Google

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu