Android

To koniec Firefoxa. Na Androidzie wkrótce rządzić będzie Mozilla Fenix!

Kamil Świtalski
To koniec Firefoxa. Na Androidzie wkrótce rządzić będzie Mozilla Fenix!
18

To już ostatnie miesiące wsparcia dla przeglądarki Mozilla Firefox na Androidzie. Wkrótce projekt zostanie zastąpiony przez Mozilla Fenix — nową przeglądarkę giganta!

Mozilla to firma, która swoje początki notuje ponad dwie dekady temu. I choć na ich portfolio składa się cały zestaw produktów, niewątpliwie najważniejszym i najbardziej rozpoznawalnym jest przeglądarka Firefox. Można odnieść wrażenie, że ta swoje najlepsze czasy ma już za sobą — możliwe. Przynajmniej w kwestiach popularności — bo jeżeli chodzi o wydajność czy sam produkt, to naprawdę trudno się specjalnie czepiać do tego, co obecnie proponuje ekipa. ale jak wszystkie produkty, ten również w ostatnich latach coraz bardziej skupia się na urządzeniach przenośnych. A ostatnie miesiące to naprawdę sporo nowości w tej kwestii — wystarczy przypomnieć sobie chociażby Firefox Lockbox — czyli specjalną aplikację do obsługi sejfu z kluczami w obrębie platformy. Do tego stale podrzucane nowości w Firefox Focus — szybszej i bezpieczniejszej przeglądarce firmy. Ale od jakiegoś czasu coraz więcej mówi się o Mozilla Fenix — zupełnie nowej przeglądarce. A teraz okazuje się, że miałaby ona całkowicie zastąpić Firefoxa — przynajmniej na Androidzie.

Zobacz też: Czy Firefox Fenix zostanie ulubioną przeglądarką na Androidzie?

Mozilla Fenix: nowa przeglądarka firmy, która zastąpi Firefoxa

Jeżeli śledzicie aktualizacje w przeglądarkach, to prawdopodobnie doskonale zdajecie sobie sprawę z tego, że ostatnie miesiące dla mobilnego Firefoxa nie przynosiły w tej kwestii specjalnych rewolucji. Owszem, regularnie pojawiały się to większe, to mniejsze, usprawnienia — nie było to jednak nic specjalnie świeżego i rewolucyjnego. I chyba właśnie poznaliśmy powód — z najnowszych dokumentów firmy wynika, że Firefox miałby niebawem zniknąć z rynku. A zastąpić miałaby go nowa przeglądarka: Mozilla Fenix. Plotki o niej regularnie narastają — nie brakuje nawet stworzonych przez zapaleńców mockupów (zobacz: Piękny jest! Jeżeli tak ma wyglądać Firefox Fenix, to biorę go w ciemno). A ze wspomnianego dokumentu wynika, że Mozilla chciałaby więcej mocy przeznaczyć na tworzenie i rozwój Fenixa, aniżeli kolejne aktualizacje mobilnego Firefoxa. Z tej okazji Firefox na Androida ma przejść w fazę końcową swojego życia — i działać podpięty do respiratora. Przez kilka najbliższych miesięcy wciąż będzie otrzymywać zaplanowane aktualizacje (wersje 67 oraz 68 zostaną wypuszczone zgodnie z planem -- to jest: czternastego maja oraz dziewiątego kwietnia), ale później nie liczyłbym na żadne rewolucje, a co najwyżej poprawki błędów. Całe moce przerobowe firmy przeniesione będą na przeglądarkę Fenix. Co ciekawe — ta ma zadebiutować na rynku... kiedy będzie skończona i dopieszczona. Firma nie chce korzystać bawić się w półśrodki — i chce wypuścić produkt z którego będzie naprawdę zadowolona. Ile przyjdzie nam na niego czekać? Tego jeszcze nie wiadomo — pozostaje tylko mieć nadzieję, że to kwestia najbliższych kilku miesięcy!

Zobacz też: Firefox na iOS z ulepszonym trybem prywatnym i nowymi funkcjami

Źródło: 1, 2.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu