Facebook

Facebook wprowadza oferty, czyli wirtualne bony na fanpage'ach. To będzie spam czy okazja?

KM
Kamil Mizera
11

Lubicie korzystać z różnego typu obniżek, bonów i promocji? Po co się pytam, chyba większość z nas lubi i korzysta. Nie od dziś promocja to jedno z najskuteczniejszych narzędzi marketingowych, bez względu na to, czy jest pod postacią zniżki, kodu rabatowego, czy „promocji dwa za jeden”. Na promocjac...

Lubicie korzystać z różnego typu obniżek, bonów i promocji? Po co się pytam, chyba większość z nas lubi i korzysta. Nie od dziś promocja to jedno z najskuteczniejszych narzędzi marketingowych, bez względu na to, czy jest pod postacią zniżki, kodu rabatowego, czy „promocji dwa za jeden”. Na promocjach tego typu urósł Groupon i mu podobne serwisy. Teraz pora na Facebooka.

Facebook uruchomił nową usługę, która nazywa się po prostu – oferty. W skrócie polegać to ma na tym, że na swoim Fanpage’u dana firma może zaoferować użytkownikom zniżkę/rabat etc., na jakiś produkt lub usługę. Gdy użytkownik kliknie w ofertę, dostanie na maila jej potwierdzenie, które może wydrukować lub pokazać prosto z ekranu telefonu, tam, gdzie ma zamiar wykorzystać swój kupon/bon. Facebook chce, aby firmy, które wykorzystują ten serwis do promocji poprzez strony, zaczęły dystrybuować również w ten sposób swoje oferty. Z wprowadzeniem tej usługi może wiązać się również ostatnie przejęcie przez Facebooka Tagtile, która jest aplikacją na smartphony, dzięki której klient odwiedzający dany sklep związany z Tagtile może uzyskać zniżki i tym podobne. Krótko mówiąc mobile marketing w pełnej krasie.


http://youtu.be/B60eo6HcFJg

Co to oznacza dla użytkowników Facebooka. Cóż, od tej pory na naszej ścianie mogą zacząć pojawiać się przeróżne oferty firm, których strony lubimy. Problem w tym, w jaki sposób firmy wykorzystają te nowe narzędzie promocji. Nie trudno sobie wyobrazić sytuację, w której każda najmniejsza zniżka będzie promowana za pomocą Fanpage’a. Takich zniżek można zapewne w niektórych przypadkach wygenerować w ciągu dnia dziesiątki. Pomnóżmy to razy ilość stron różnych firm usługowych, które mamy w naszym feedzie i wyobraźmy sobie, że dzień w dzień jesteśmy bombardowani kolejnymi ofertami. Na pewnym poziomie może to zacząć przypominać po prostu spam, a jedynym ratunkiem będzie wyrzucenie danego Fanpage’a z naszego Facebooka.

Oferty od Facebooka to na pewno bardzo ciekawe narzędzie marketingowe. Jednak trzeba wiedzieć, jak z niego korzystać. Jak nieraz zapewne mieliśmy okazję zobaczyć, prowadzenie dobrej kampanii marketingowej na FB wcale nie jest proste. Oferty mogą okazać się w dobrych rękach świetnym sposobem na promocję, a użytkownicy Facebooka będą mogli czerpać z nich korzyści. Jednak może to wszystko zamienić się w jeden wielki spam, który przyniesie odwrotny od zamierzonego skutek dla firmy. Jak będzie to wyglądać przyjdzie nam się prędzej czy później przekonać.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Facebookmarketingoferty