Facebook

Po 7 latach Facebook na Androida dogonił aplikację dla iPhona

Konrad Kozłowski
Po 7 latach Facebook na Androida dogonił aplikację dla iPhona
26

Użytkownicy Facebooka na smartfonach z Androidem wkrótce otrzymają nie lada aktualizację. Zmiana w nawigowaniu po aplikacji będzie ogromna i naprawdę korzystna. Do tego samego doszło na iPhonie jedynie 7 lat temu.

Smartfony urosły, niektóre aplikacje stanęły w miejscu

Do dziś doskonale pamiętam fragment prezentacji iPhone 5 w 2012 roku. Phil Schiller, szef marketingu w Apple, dokładnie zaznaczył, że zwiększenie przekątnej ekranu z 3,5 cala do 4 cali nie jest przypadkowe - średnio kciuk u człowieka dysponuje bowiem takim zasięgiem, że jest on w stanie sięgnąć do górnej krawędzi wyświetlacza trzymając telefon jedną ręką. Wszyscy dobrze wiemy, co stało się później, gdy rynek smartfonów z Androidem oferował klientom coś, czego w iPhonie 5 czy 5S nie mogli znaleźć - duży ekran. Dlatego iPhone 6 i 6 Plus, a także ich następcy dysponowali ekranami minimum 4,7 cala oraz 5,5 cala.

Zobacz też: Nie przestraszcie się nowej aplikacji Facebooka. Tak, ma być tak niebiesko

Skąd taki wstęp? Bowiem już w 2013 roku rozpoczął się tak zwany boomna reorganizację interfejsu wielu aplikacji, w których przenoszono paski nawigacyjne z górnej części na sam dół. Zrobił to między innymi Facebook, który po debiucie iOS 7 pokazał zupełnie nową aplikację dla iPhone. Przejście z aplikacji zbudowanej na HTML5 na rozwiązanie natywne niosło wiele korzyści, ale na co dzień najważniejsza była dla mnie wygodna nawigacja po serwisie i zmiana iPhone na nowsze modele wcale nie oznaczała spadku wygody przy przełączaniu się pomiędzy zakładkami.

Polecamy: Nowoczesny Facebook to miszmasz świetnych pomysłów i dramatycznego projektowania

Od tamtego czasu coraz więcej aplikacji otrzymywało nowy wygląd, w którym nawigacja po najważniejszych sekcjach była przenoszona właśnie na dolny pasek. Umieszczano tam od dwóch do pięciu skrótów, dzięki czemu zachowywano przejrzystość w aplikacji, ale pozwalano na znacznie szybsze i wygodniejsze przełączanie się pomiędzy nimi. Nawet osoby z niewielkimi dłońmi (na przykład ja) nie miały żadnego problemu z używaniem takiej aplikacji. Niestety, Facebook na Androida dopiero teraz otrzyma tę spóźnioną aktualizację.

Facebook na Androida poprawiony po 7 latach

Zgoła inaczej sytuacja wyglądał na Androidzie, gdzie Facebook blisko 7 lat po opisanych powyżej wydarzeniach, wdraża tak radykalną, ale jakże potrzebną zmianę. Nie wiem, dlaczego tak długo z tym zwlekano (czyżby obawiano się negatywnej reakcji użytkowników?), ale można się tylko cieszyć, że Facebook nareszcie dojrzał do takiej decyzji. Pamiętam, że kilkukrotnie raportowano taką zmianę w aplikacji, ale nigdy nie trafiła ona do szerszego grona użytkowników i nigdy nie została wprowadzona na stałe.

Na przestrzeni ostatnich lat Facebook zmieniał swój wygląd i układ w aplikacji, ale nigdy permanentnie nie otrzymaliśmy paska nawigacyjnego na dole ekranu i nad tym ubolewałem najmocniej. Teraz ma się to zmienić - w aplikacji oznaczonej numerkiem 264.0.0.44.111 (i wyższe) pasek ze skrótami znajduje się tuż przy dolnej krawędzi wyświetlacza, dzięki czemu nawigacja po aplikacji jest wygodniejsza i to nie tylko na smartfonach z dużymi ekranami.

Czytaj też: Nowy, uproszczony Facebook na Androida nadchodzi. Testy ruszyły

Według xda-developers, nowy interfejs nie jest ograniczoną/testową aktualizacją, ponieważ jest zbyt dużo doniesień od użytkowników na temat widocznej zmiany. Sprawdźcie najnowszą wersję aplikacji Facebooka na Androidzie, być może już się jej doczekaliście.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu