Android

Emulator środowiska x64 w Android L udostępniony - ale tylko dla Intela

Jakub Szczęsny
Emulator środowiska x64 w Android L udostępniony - ale tylko dla Intela
6

Android L wprowadzi wiele nowości, główną nowinką będzie oczywiście obsługa 64-bitowych układów. Jednak aby aplikacje firm trzecich mogły wykorzystać potencjał drzemiący w 64-bitach, muszą zostać dostosowane do tej architektury. W tym celu konto Android Developers na Google+ udostępniło stosowne pli...

Android L wprowadzi wiele nowości, główną nowinką będzie oczywiście obsługa 64-bitowych układów. Jednak aby aplikacje firm trzecich mogły wykorzystać potencjał drzemiący w 64-bitach, muszą zostać dostosowane do tej architektury. W tym celu konto Android Developers na Google+ udostępniło stosowne pliki instalacyjne na Windowsa, OS X i Linuxa.

Jedną z ważniejszych cech nadchodzącego wielkimi krokami Androida L będzie możliwość obsłużenia sprzętu opartego o procesory 64-bitowe. Wiąże się to nie tylko z wyśrubowaniem "większych cyferek", ale i pewnymi zaletami, które do dziś są przedmiotem licznych sporów. 64 bity kojarzą się głównie z przyspieszeniem rozpakowywania/pakowania plików lub żwawszą obróbkę audio/wideo. Fakt jest taki, że rozwój Androida w tym kierunku pociągnął także i progres w technologiach ultramobilnych - zwłaszcza w układach ARM.

Rozszerzony wachlarz dostępnych funkcji, więcej pamięci do zaadresowania to łakomy kąsek, bowiem zawsze jest lepiej mieć więcej niż mniej, jednak aby to wykorzystać, trzeba mieć odpowiednie oprogramowania. Oprócz samego Androida L, potrzebna jest także zaplecze aplikacji, które będą zdolne uruchomić się w środowisku 64-bitowym. Aby ułatwić deweloperom migrację ich aplikacji do nowej architektury, Android Developers udostępnili instalator emulatora dla OS X, Windows oraz Linux. Na razie program będzie obsługiwać tylko 64-bity od Intela, na ARM-y przyjdzie nam odrobinę poczekać. Do tego, sam emulator daje możliwość testowania aplikacji pod kątem środowiska uruchomieniowego Android Runtime, które wyparło nieco siermiężnego Dalvika. Wzrost wydajności po przejściu na nowy runtime także jest dyskusyjny - są aplikacje, w których różnicę widać, a są także i takie, gdzie nie zmienia się nic. Pewne jest jednak to, że w przypadku ART różnice są widoczne zwłaszcza podczas codziennego korzystania z systemu - krótko mówiąc, zwiększa się komfort pracy z Androidem.

Źródło: GSMArena

Grafika: 1, 2

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Android L