Mobile

Poznaliśmy zwycięzców. Oto jakie emoji zostały dodane w 2021

Krzysztof Rojek
Poznaliśmy zwycięzców. Oto jakie emoji zostały dodane w 2021
15

Unicode Consortium pokazało, jakich emoji możemy się spodziewać w tym roku. Niektóre z nich mogą wywołać kontrowersje.

Dziś, w świecie, gdzie smartfony odpowiadają za większość międzyludzkiej komunikacji, takie rzeczy jak graficzne emoji mają znacznie większą wagę, niż może się wydawać. Używają ich dziś wszyscy - od nastolatków po globalne korporacje w swoich przekazach marketingowych. Nie mówią tu już o sferze social media, gdzie emoji rządzą niepodzielnie. Co więcej - są one też w stanie wywołać spore kontrowersje, co widać bardzo mocno po reakcjach na to, jakie emoji pojawiły się w zeszłym roku. Wszystko dlatego, że głównym celem Unicode Consortium, które odpowiada za zmiany w Unicode jest jak największa inkluzywność emoji. I tak też będzie w przypadku Unicode 14.

Jakie emocji zostały dodane w 2021?

Dwa dni przed dniem emoji, Unicode Consortium zdecydowało się opublikować wygląd finalistów, czyli tych emoji, które mają największe szanse pojawić się w Unicode 14. Oto, czego możemy się w tym roku spodziewać:

Myślę, że choć zdecydowanie postawiono tu na różnorodność, to tegoroczne emoji nie wywołają takiej kontrowersji jak rok temu. Mamy tu, idąc od góry: różne rodzaje nowych minek - rozpuszczającą się (akurat na obecną pogodę), zszokowaną, przestraszoną, salutującą etc. Dużą zmianą jest emoji podawania sobie dłoni - ze względu na problemy techniczne ciężko było osiągnąć tyle różnych wariantów, ale w Unicode 14 w końcu się udało. Najbardziej kontrowersyjnym emoji jest tu z pewnością mężczyzna w ciąży i osoba neutralna płciowo w ciąży - ciężko określić w jaki sposób zostanie to odebrane przez społeczność. Mamy też klika nowych, zdecydowanie przydatnych emoji, jak np. zjeżdżalnię, prześwietlenie roentgena, trolla górskiego, kulę disco czy koło ratunkowe czy elementy natury: koral, lilia wodna, ptasie gniazdo czy nasiona. Jestem przekonany, że wiele osób z chęcią będzie je wykorzystywać. Jak zwykle - pojawiają się też emoji o nieznanym pochodzeniu, jak oko wpisane w dziwny, niebieski symbol - może ktoś z was ma pomysł, czym mogłoby ono być.

Z tych emoji nie wszystkie przeszły ostateczną selekcję

Finalnie Unicode 14 zdecydowało się zrezygnować z dużej części propozycji, zostawiając górne propozycje, rezygnując chociażby z rozlanej wody czy niskiego stanu naładowania baterii.

Zgadzacie się z takim wyborem?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu