Mobile

Apple prezentuje dziewiątą generację podstawowego iPada

Krzysztof Kurdyła
Apple prezentuje dziewiątą generację podstawowego iPada
12

Apple zaskoczył większość oglądających i zaprezentował na samym początku nową wersję podstawowego iPada 10,2 cala. Firma wyraźnie ma nadzieję, że ten tablet będzie urządzeniem pierwszego wyboru dla uczniów i szkół.

Forma nowego urządzenia w zasadzie się nie zmieniła, cały czas mamy do czynienia z klasycznym iPadem, ze sporymi, niesymetrycznymi ramkami i przyciskiem Touch ID na froncie urządzenia. Sporo zmieniło się za to pod względem technologicznym. Nowy iPad otrzymała procesor A13 Bionic, co powinno się przełożyć na 20 procentowy skok wydajności. Apple obiecuje również sporo dłuższy czas pracy na baterii.

Największą zmianą wydaje się jednak zastosowanie ekranu True-Tone, co oznacza, że najtańszy z iPadów przestanie odstawać od reszty rodziny w zakresie odwzorowania kolorów. W przeszłość odchodzi też, umówmy dość żałośnie dziś wyglądające 32 GB powierzchni dyskowej, dziewiąta generacja otrzyma w podstawowej wersji dwa razy więcej.

Dużą aktualizację otrzymała też przednia kamera. 12 Mpix sensor ze wsparciem sztucznej inteligencji ma pozwolić najtańszemu iPadowi stać się pełnoprawnym urządzeniem do telekonferencji prowadzonych via Facetime, Zoom i inne komunikatory. W komunikatorze od Apple pojawi się wsparcie dla Center Stage, co umożliwi automatyczne wykrywanie i przybliżanie rozmówców.

Apple nie ukrywa, że nowy iPad ma za zadanie namieszać na rynku edukacyjnym. Podkreślono, że tablet jest trzy razy szybszy od najpopularniejszych Chromebooków, a tablety z Androidem po prostu miażdży.

Ceny nowego iPad zaczynają się od 329 dolarów (299 dla klientów edukacyjnych), tablet będzie dostępny już w przyszłym tygodniu. Urządzenie od początku będzie pracować pod kontrolą iPadOS 15.

Pojawiły się już polskie ceny, niestety o 100 zł wyższe, niż za poprzednią generację:
- iPad 10,2 64 GB, WiFi - 1699 zł
- iPad 10,2 256 GB, WiFi - 2499 zł
- iPad 10,2 64 GB, WiFi+Cellular - 2349 zł
- iPad 10,2 256 GB, WiFi+Cellular - 3149 zł

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu