Mobile

Ekspansja Firefox OS trwa w najlepsze

Tomasz Popielarczyk
Ekspansja Firefox OS trwa w najlepsze
16

Jeżeli pogrzebaliście już Firefox OS, chwytajcie szybko za łopatę i odkopujcie. Mobilny lisek żyje i ma się stosunkowo nieźle. Plany Mozilli zakładają natomiast intensywną ekspansję w najbliższych miesiącach. W rezultacie będzie można się spodziewać nowych urządzeń oraz debiutu na kolejnych rynkach....

Jeżeli pogrzebaliście już Firefox OS, chwytajcie szybko za łopatę i odkopujcie. Mobilny lisek żyje i ma się stosunkowo nieźle. Plany Mozilli zakładają natomiast intensywną ekspansję w najbliższych miesiącach. W rezultacie będzie można się spodziewać nowych urządzeń oraz debiutu na kolejnych rynkach. A to nie wszystko.

Firefox OS jest aktualnie dostępny w 15 krajach. Łącznie powstało siedem urządzeń pracujących pod kontrolą tego systemu. Opinie są skrajne. Dla jednych to rozwiązanie z dużym potencjałem, które wymaga jeszcze ogromu pracy, ale zmierza w dobrym kierunku. Inni wieszają na nim psy twierdząc, że nazywanie smartfonów z Firefox OS smartfonami jest bluźnierstwem i powinno być karane.

Jeszcze w tym roku smartfony z mobilnym systemem Mozilli zadebiutują w Niemczech. Mowa tutaj o modelu Alcatel OneTouch Fire E, który do swojej oferty wprowadzi Deutsche Telekom (u nas T-Mobile). Ten sam operator w nadchodzących miesiącach ma również zadbać o ekspansję w Chorwacji, Czarnogórze, Czechach i Macedonii. Kolejne działania na tym polu zapowiada również Telefonica, która również wprowadzi wspomnianego wyżej smartfona do swojej oferty na rynku niemieckim, a do końca roku będzie oferowała urządzenia z Firefox OS na wszystkich rynkach Ameryki Łacińskiej. Tymczasem chiński producent mobilny ZTE przymierza się do premiery modelu Open C we Francji. Miałby być to debiut Firefoksa OS w tym kraju. Na debiut czekają też w Indiach, gdzie wzięły go na swoje barki sieci Spice i Intex. Wsparcia w Azji Mozilli udzielą również Telenor i Chungwa Telecom, największy operator na Tajwanie.

Jak na razie operatorzy chwalą sobie współpracę z Mozillą. Thomas Kiessling, Chief Product & Innovation Officer, Deutsche Telekom tłumaczy:

Kontynuujemy wprowadzanie telefonów z Firefox OS na naszych europejskich rynkach, co jest potwierdzeniem stabilnej współpracy z Mozillą, mającej na celu dostarczenie otwartego systemu operacyjnego wszystkim naszym klientom. Deutsche Telekom to największy operator w Europie oferujący telefony z Firefox OS. W najbliższych miesiącach planujemy wprowadzić nowe smartfony z Firefox OS i rozszerzyć naszą ofertę na cztery kolejne kraje: Chorwację, Czarnogórę, Czechy i Macedonię

Tymczasem usprawnienia w systemie dokonują się zaskakująco szybko. Mozilla aktualnie dopracowuje wsparcie dla NFC oraz poprawia obsługę łączności Bluetooth. Priorytetem jest też implementacja wsparcia dla szybkich sieci LTE, które posiadają aktualnie coraz tańsze słuchawki z Androidem. Wszystko to ma dopełniać mocniejsza integracja z chmurą (w tym m.in. kopia zapasowa danych i ustawień online) oraz funkcje zdalnego lokalizowania oraz resetowania zagubionych lub skradzionych urządzeń.

Najciekawiej jednak wygląda współpraca z firmą Panasonic. LG ma WebOS, Philips romansuje z Androidem, a Samsung ma już niemalże kompletną platformę Smart TV. Japończycy muszą reagować, żeby nie stracić na konkurencyjności. Otwarta, funkcjonalna i szeroko dostępna platforma może być tym, czego właśnie rynek telewizyjny potrzebuje. Choć osobiście nie wiem, czy będzie to dostatecznie dobrą alternatywą chociażby dla Android TV, który zapowiada się fenomenalnie.

Z biznesowego punktu widzenia Mozilla radzi sobie doskonale. Wsparcie ze strony operatorów robi duże wrażenie. Współpraca z Panasonic to również bardzo mocny punkt. Sęk w tym, że ciągle trudno nazwać tę platformę konkurencyjną. Oby nie zaniedbano tego elementu, bo na samym marketingu oraz szerokiej dostępności Firefox OS długo nie pociągnie. Tymczasem na dobrze zapowiadające się zmiany w interfejsie oraz inne liczne usprawnienia ciągle czekamy.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu