Biznes w Polsce

e-Faktury za nieco ponad rok. Ministerstwo Finansów prezentuje projekt ustawy o KSeF

Piotr Kurek
e-Faktury za nieco ponad rok. Ministerstwo Finansów prezentuje projekt ustawy o KSeF
4

Ministerstwo Finansów przedstawia projekt zakładający wprowadzenie obowiązku korzystania z KSeF od początku 2024 r. Jeśli tak się stanie, papierowe faktury będą zastąpione dokumentami cyfrowymi.

W połowie roku informowaliśmy o zmianach, jakie zaszły w planach wprowadzenia obowiązkowego korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur. Początkowo, nowe przepisy miały wejść w życie za nieco ponad pół roku - 1 kwietnia 2023 r. Polska miała być jednym z liderów państw, w których wystawianie elektronicznych faktury miało stać się standardem. Tego terminu nie udało się jednak utrzymać. Rada Unii Europejskiej zdecydowała, że system będzie obowiązkowy dopiero od 1 stycznia 2024 r. Wiele wskazuje na to, że tym razem uda się dopełnić wszelkich formalności.

Na stronach Rządowe Centrum Legislacji opublikowano właśnie projekt zmian w ustawie o podatku od towarów i usług, w którym zawarto przepisy dotyczące konieczności korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Jego głównym założeniem, oprócz pełnej cyfryzacji dokumentów, jest uszczelnienie systemu VAT. W projekcie znalazło się kilka ciekawych sformułowań, które nakreślają horyzont czasowy nadchodzących zmian:

  • od 1 stycznia 2024 r. wprowadzony zostaje obowiązek korzystania z KSeF ,
  • od drugiego półrocza 2024 r. karany będzie brak wdrożenia systemu
  • Przedsiębiorcy mogą już dobrowolnie korzystać z KSeF od 1 stycznia 2022 r.
  • KSeF ma obsługiwać ponad 2,5 mld ustrukturyzowanych faktur rocznie
  • Od 2025 r. zostanie wycofana możliwość wystawiania faktur przy zastosowaniu kas rejestrujących
  • Od 2025 r. nie będzie uznawany za fakturę paragon z NIP do 450 zł

Krajowy System e-Faktur od 2024 r. Jest projekt ustawy

Jednak od projektu ustawy do obowiązującego prawa jeszcze daleka droga. Zaprezentowane zmiany muszą jeszcze przejść całą ścieżkę legislacyjną. Zanim projekt trafi do Sejmu, przyjrzą się mu jeszcze m.in. różne Komitety Rady Ministrów i Komisja Prawnicza. Ministerstwo Finansów jest jednak dobrej myśli i nie przewiduje żadnych dodatkowych opóźnień. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem zmiany w prawie podatkowym zaczną obowiązywać już od 1 stycznia 2024 r.

Z nowego rozwiązania nie skorzysta wyłącznie budżet państwo. Ministerstwo podkreśla, że KSeF pozytywnie wpłynie na samych przedsiębiorców. Nie tylko zmniejszy liczbę kontroli prowadzonych przez administrację skarbową, ale przede wszystkim znaczne ograniczy biurokrację - nie trzeba będzie np. archiwizować faktur. Krajowy System e-Faktur zapewnić ma także skrócenie terminu zwrotu podatku VAT z 60 do 40 dni.

Warto zauważyć, że przedsiębiorcy w Polsce mają naprawdę dużo czasu na przygotowanie się do korzystania z KSeF. Projekt wczoraj przedstawiony co prawda wprowadza konieczność korzystania z systemu od 1 stycznia 2024 roku, ale prawdopodobne przesunięcie o pół roku możliwości karania spóźnialskich sprawia, że oporni będą mogli jeszcze później rozpocząć digitalizację w swoich firmach.

- mówi Krzysztof Pulkiewicz, Country Manager Unifiedpost Group, odpowiedzialny za rozwój w Polsce platformy Banqup dodając jednocześnie, że przymus jest przyjemny, jednak warto pamiętać, że proces cyfryzacji jest nieuchronny i lepiej wejść na jego ścieżkę jak najszybciej, tym bardziej, że na rynku jest wiele rozwiązań ułatwiających ten proces.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu