Biznes w Polsce

e-Faktury wpłyną też na handel zagraniczny. Zmiany coraz bliżej

Piotr Kurek
e-Faktury wpłyną też na handel zagraniczny. Zmiany coraz bliżej
3

E-Faktury ułatwią rozliczanie się między firmami, poprawić bezpieczeństwo transakcji i zmniejszyć liczbę oszustw podatkowych. Mogą też przyczynić się do rozwoju handlu zagranicznego

Kilka miesięcy temu pisaliśmy, że plany wdrożenia konieczności stosowania przez polskich przedsiębiorców elektronicznych faktur zostały zmieniony. Pierwotnie zmiany miały obowiązywać od 1 kwietnia 2023 r. Nie uda się jednak dotrzymać tych terminów. W porozumieniu z Radą Unii Europejskiej, Ministerstwo Finansów poinformowało, że obowiązek e-faktur wprowadzony zostanie kilka miesięcy później - 1 stycznia 2024 r.

Co ciekawe, prawie 70% polskich firm nadal korzysta z tradycyjnych, drukowanych faktur, co może budzić pewne zdziwienie biorąc pod uwagę fakt, że od dłuższego czasu działa system elektronicznych faktur w Aplikacji Podatnika KSeF. Ministerstwo Finansów udostępnia także odpowiednie API ułatwiające integrację systemu w programach księgowych.

Pełne przejście na cyfrowe dokumenty i faktury to nie tylko oszczędność czasu, papieru i pieniędzy. To także łatwa droga do prowadzenia biznesu w wymiarze międzynarodowym. Jak podają dane GUS, w 2021 r. 75,1 proc. polskiego eksportu i 54,1 proc. importu przypadało na kraje Unii Europejskiej. Jeśli elektroniczne faktury staną się obowiązkowe we wszystkich państwach Wspólnoty, wartość transakcji z pozostałymi członkami UE może znacząco wzrosnąć.

Elektroniczne faktury mogą zwiększyć obroty w handlu zagranicznym

Elektroniczne faktury ułatwiają transakcje między firmami i zapewniają większą ściągalność podatków przez organy administracji skarbowej. Tego typu dokumenty mogą również przyczynić się do dalszej cyfryzacji procesów biznesowych i poprawić polski bilans w handlu zagranicznym. Przyszłością e-biznesu są platformy umożliwiające pełną obsługę procesów sprzedażowych (od momentu wystawienia faktury, aż po jej rozliczenie) i dające dostęp do lokalnych oraz zagranicznych systemów płatności. Ten ostatni aspekt może mieć szczególnie duże znaczenie w kontekście rozwoju handlu międzynarodowego.

W ciągu ostatnich 24 miesięcy nastąpiła prawdziwa zmiana mentalności i widać sporo chęci i zaangażowania we wszystkich krajach europejskich w dążeniu do fakturowania elektronicznego w segmencie B2B - , umożliwiająca elektroniczne zarządzanie płatnościami i obiegiem firmowych dokumentów.

- mówi Hans Leybaert, prezes Unifiedpost Group, do której należy Banqup. To platforma pozwalająca na wygodne zarządzanie elektronicznymi dokumentami i płatnościami. Zauważa on także, że "biznes nie zatrzymuje się na granicy. Narzędzia, którymi operują przedsiębiorcy, powinny mieć możliwość łączenia się z innymi platformami, w innych krajach - właśnie po to, by ów biznes mógł być prowadzony w sposób efektywny. Tak naprawdę im bardziej zbliżymy firmy, tym większą interaktywność relacji uzyskamy".

Upowszechnieniu się systemów takich, jak KSeF sprzyja nie tylko administracyjna presja UE i władz krajowych. Przyczyniają się do tego również obiektywne czynniki rynkowe - wciąż odczuwalne skutki pandemii COVID-19, wojna w Ukrainie, wysoka inflacja i szybujące ceny energii. Poszukujące oszczędności firmy coraz chętniej będą podejmować działania optymalizacyjne, w tym także projekty automatyzujące procesy finansowe. Na swoich kontrahentów naciskać będą także największe firmy, które e-faktury już wdrożyły i tego samego oczekują od partnerów biznesowych.

Źródło: informacje prasowe

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu