Interesujące informacje docierają ze świata nauki. Amerykański koncern zaczyna bardziej intensywnie inwestować w ten obszar, najwyraźniej dostrzegając...
Interesujące informacje docierają ze świata nauki. Amerykański koncern zaczyna bardziej intensywnie inwestować w ten obszar, najwyraźniej dostrzegając pewne korzyści. Efekt? Tegoroczny laureat otrzyma od Google nagrodę w wysokości 1 mln dolarów. Robi wrażenie, prawda?
Nazywana "informatycznym Noblem" Nagroda Turinga jest przyznawana od 1966 roku przez organizację Association for Computing Machinery. Otrzymują ją wybitne osobistości ze świata informatyki, które wsławiły się pewnymi osiągnięciami na tym polu. Sęk w tym, że jak dotąd nie było to wydarzenie w żaden sposób znaczące, mimo, że fundatorami nagrody od 2007 roku byli Google oraz Intel. Łączna suma przeznaczana na ten cel sięgała 250 tys. dolarów.
Teraz ulegnie to diametralnej zmianie. Sam Google wykłada na stół 1 mln dolarów. Co to oznacza? Przede wszystkim większą atrakcyjność nagrody, co powinno skuteczniej skłaniać naukowców i informatyków do zgłaszania swoich kandydatur, a także przyciągnąć poważniejszych sponsorów. Choć akurat to drugie w interesie Google'a prawdopodobnie nie jest. Podejrzewam, że aspiracje firmy sięgają wyżej, a Nagroda Turinga jest doskonałym materiałem do stania się symboliczną "nagrodą Google'a".
Dla kalifornijskiej firmy to niesamowity prestiż, a także promocja, która ma korzystny wpływ na poprawę wizerunku. Dla świata informatyki i komputerów natomiast szansa na bardziej dynamiczny rozwój. A na tym polu dzieje się naprawdę dużo. Niejednokrotnie już na Antywebie pisaliśmy o projektach realizowanych w murach największych uczelni na świecie. W przeważającej mierze były to działania skupiające się na akumulatorach i kwestiach związanych z energią, ale nie tylko. Kto wie, być może dzięki aktywności Google'a na tym polu, przyznanie Nagrody Turinga stanie się jednym z najważniejszych wydarzeń roku, a sama statuetka zyska znacznie większą renomę.
Spekuluje się, że w tym roku Nagrodę Turinga otrzyma Silvio Micali, amerykański informatyk specjalizujący się w kryptografii. Już raz otrzymał on statuetkę w roku 2012 za łatwiejsze do zweryfikowania dowody matematyczne w badaniu złożonych układów. W ubiegłym roku laureatem był natomiast Leslie Lamport pracujący dla Microsoft Research, którego nagrodzono za znaczący wkład w takie dziedziny, jak systemy rozproszone i logika temporalna.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu