Przeglądarki internetowe

Pamiętacie, jak AI w przeglądarce była czymś wyjątkowym? Stare, dobre czasy…

Kacper Cembrowski
Pamiętacie, jak AI w przeglądarce była czymś wyjątkowym? Stare, dobre czasy…
2

Bing już niczym nie zaskakuje. Kolejna przeglądarka internetowa dostaje wsparcie sztucznej inteligencji.

Sztuczna inteligencja — nowość, która szybko się zestarzała

To całkiem zabawne, że sztuczna inteligencja, która wystrzeliła zaledwie kilka miesięcy temu, dziś wydaje się… normą. Niespełna miesiąc temu Microsoft wypuścił wczesną wersję Binga ze wsparciem ChatGPT (co testował Kamil Pieczonka — artykuł z wrażeniami możecie znaleźć pod tym linkiem), a od tamtej pory inne firmy całkowicie oszalały na tym punkcie.

Źródło: Depositphotos

Najpierw Google zaprezentowało swojego własnego asystenta o nazwie Bard, który jednak solidnie wywrócił się na starcie, co srogo odbiło się na wizerunku firmy oraz wartości samego Alphabetu na giełdzie. Później swojego chatbota zaprezentował Brave, który jest relatywnie małym graczem na rynku przeglądarek, chociaż wciąż korzysta z niej prawie 60 milionów użytkowników na całym świecie.

Był Bing, było Google i Brave, teraz czas na… DuckDuckGo

DuckDuckGo, które jest znane z ogromnej dbałości o prywatność swoich użytkowników, ogłosiło, że nie zamierza zostawać w tyle i również skorzysta z usług sztucznej inteligencji. Przeglądarka z kaczką w logo uruchomiła wersję beta narzędzia do wyszukiwania AI o nazwie DuckAssist. Według dostępnych informacji kaczy asystent wykorzystuje funkcję analizowania języka ChatGPT do generowania odpowiedzi zebranych z Wikipedii i innych powiązanych, lecz zaufanych źródeł, takich jak Encyklopedia Britannica.

Źródło: Depositphotos

Warto zaznaczyć, że narzędzie jest całkowicie bezpłatne i dostępne zarówno w aplikacjach DuckDuckGo na smartfonach, jak i na dedykowanych aplikacjach na komputerach oraz w formie rozszerzenia przeglądarki firmy. Gabriel Weinberg, dyrektor generalny DuckDuckGo, pisze w oficjalnym ogłoszeniu:

DuckAssist to nowy rodzaj natychmiastowej odpowiedzi w naszych wynikach wyszukiwania, podobnie jak Wiadomości, Mapy, Pogoda i wiele innych, które już mamy. Zaprojektowaliśmy DuckAssist tak, aby był w pełni zintegrowany z bezpiecznym wyszukiwaniem DuckDuckGo, odzwierciedlając wygląd i sposób działania naszych tradycyjnych wyników wyszukiwania, więc chociaż treści generowane przez sztuczną inteligencję są nowe, mamy nadzieję, że korzystanie z DuckAssist będzie naturalne.

AI w DuckDuckGo nie będzie chatbotem

Warto jednak zaznaczyć, że sztuczna inteligencja, która będzie wspierać DuckDuckGo, nie jest chatbotem. Jak możemy się dowiedzieć ze źródła, zamiast tego DuckAssist zasugeruje automatyczną odpowiedź, gdy rozpozna wyszukiwane hasło i stwierdzi, że jest w stanie na to odpowiedzieć. Gdy dostępna jest odpowiedź oparta na sztucznej inteligencji, w wynikach wyszukiwania wyświetli się ikona magicznej różdżki z przyciskiem „zapytaj mnie”.

Przez fakt, że DuckAssist jest wciąż w fazie beta, może nie pojawiać się tak często, jak można tego oczekiwać. Można jednak spokojnie założyć, że z czasem kaczy asystent będzie częściej chciał nam pomagać. Weinberg na ten moment zaznacza:

W ramach tej wstępnej wersji DuckAssist najprawdopodobniej pojawi się w naszych wynikach wyszukiwania, gdy użytkownicy wyszukują pytania, na które można znaleźć proste odpowiedzi w Wikipedii. Pomyśl o pytaniach typu „co to jest indeks wyszukiwarki internetowej?”, a nie o bardziej subiektywnych pytaniach typu „jaka jest najlepsza wyszukiwarka?”.

Taka decyzja ma sprawić, że DuckDuckGo nie będzie się „buntować” i pyskować do użytkowników, jak Bing — Microsoft najpierw całkowicie uwierzył w ChatGPT, co skończyło się w niezbyt przyjemny sposób dla użytkowników, o czym pisaliśmy między innymi tutaj.

Co z prywatnością?

Jak wspominałem wcześniej, DuckDuckGo stale skupia się głównie na prywatności — i firma twierdzi, że DuckAssist nie gromadzi danych osobowych ani nie wymaga logowania, podobnie jak inne narzędzia firmy. Firma zapewnia, że zachowuje anonimowość wyszukiwania użytkowników i historii przeglądania we wszystkich danych udostępnianych OpenAI i Anthropic. Wydaje się to więc najbardziej rozsądną opcją wśród przeglądarek ze wsparciem SI.

Źródło: Depositphotos

Źródło: DuckDuckGo

Stock Image from Depositphotos

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu