Polska

Dramatycznie niska ocena rzetelności programów informacyjnych TVP

Grzegorz Ułan
Dramatycznie niska ocena rzetelności programów informacyjnych TVP
136

Pod koniec stycznia pisałem Wam o obywatelu, który poczuł się dotknięty manipulacjami w TVP i podał stację do sądu, sprawę przegrał (będzie się odwoływał), ale okazuje się, że TVP ma problem z rzetelnością w oczach całego narodu.

Agencja IBRiS przeprowadziła sondaż dla Rzeczpospolitej, który miał zbadać jak Polacy postrzegają rzetelność wszystkich głównych programów informacyjnych największych polskich kanałów telewizyjnych, według którego okazuje się, że Polacy oceniają rzetelność kanałów informacyjnych TVP poniżej krytyki.

Najgorzej jest z Wiadomościami, których rzetelność źle ocenia 50% badanych, przeciwnego zdania jest 29,1%. TVP INFO jest podobnie - źle rzetelność w przekazywaniu informacji ocenia 43,2% Polaków, dobrze 29,7%. Najlepiej wypada tu Telexpress, który to więcej osób dobrze ocenia niż źle.

prof. Stanisław Mocek, medioznawca i rektor Collegium Civitas:

Otoczka i atmosfera wokół TVP, różne wydarzenia, choćby zabójstwo Pawła Admowicza, sprawiają, że wyostrzyła się polityczna ocena całej TVP.

Skalę problemy nakreślają wyniki pozostałych programów informacyjnych, najlepiej wypadają tu Wydarzenia Polsatu (osobiście uważam, że całkiem słusznie) - aż 59,3% badanych dobrze ocenia rzetelność tego programu, źle zaledwie 11,4%.

Wydaje się, że to najbardziej wyważony w przekazie program informacyjny w Polsce. Fakty TVN notują gorszy wynik jeśli chodzi o złą ocenę rzetelności przekazywanych informacji. Podobną skalę ocen prezentują odpowiednio programy Polsat News i TVN 24.

Co gorsza, nawet badania CBOS potwierdzają tę tendencję, niestety nic z tych badań nie wynika, nikt nic sobie z tego nie robi. Mam jednak nadzieję, że ci wszyscy źle oceniający zagłosują w podobnym stosunku w jesiennych wyborach.

Źródło: Rzeczpospolita.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu