Dokumenty Google to zupełnie darmowa usługa pozwalając tworzyć i edytować dokumenty, arkusze oraz prezentacje. Co warto o niej wiedzieć?
Darmowe i wystarczające dla większości osób. Dokumenty Google - co trzeba wiedzieć?
e
Dokumenty Google nie są tylko edytorem tekstu i nie są do końca usługą opracowaną przez Google. Powstały na bazie dwóch istniejących rozwiązań - Writely oraz XL2Web. Pierwsze z nich zostało przygotowane w sierpniu 2005 roku przez firmę Upstartle, którą Google przejęło cztery lata później. W lipcu 2009 roku rozpoczęły się beta testy usługi Dokumenty Google, a w marcu 2010 roku przejęto DocVerse - usługę pozwalającą na wygodną współpracę online w dokumentach Office. Dwa lata później Google dokonało kolejnego zakupu, QuickOffice, który pozwalał pracować z dokumentami, arkuszami i prezentacjami na urządzeniach mobilnych. Google wykorzystało te technologie do ulepszenia Dokumentów Google - rozbudowania możliwości swojej usługi, a także zwiększenia stopnia kompatybilności z plikami przygotowywanymi w takich aplikacjach jak Word, Excel czy PowerPoint.
e
Po kilku latach rozwijania Dokumentów Google udało się zbudować narzędzie będące w stanie zapewnić dużej części, o ile nie większości, użytkowników funkcje i możliwości do codziennej edycji dokumentów, arkuszy i prezentacji. Dokumenty Google działają w przeglądarce, ale nie są kompatybilne tylko z Google Chrome, lecz także pozostałymi aplikacjami jak Mozilla Firefox, Microsoft Edge, Safari, Opera czy Vivaldi. Tworzone dokumenty są synchronizowane z chmurą, więc dostęp do nich można uzyskać na każdym innym urządzeniu, gdzie się zalogujemy na konto Google. Jeśli mielibyśmy w skrócie podsumować możliwości Dokumentów Google, to można by to wytłumaczyć jako pakiet Office w przeglądarce, lecz z odrobinę inaczej zorganizowanym interfejsem oraz mniejszymi zasobami dodatkowych narzędzi do edycji i tworzenia dokumentów.Co więcej, powstały także aplikacje mobilne na Androida i iOS-a, których możliwości w dużym stopniu pokrywają się z tym, co znajdziemy w przeglądarce.
Polecamy: Czasem drobne zmiany cieszą najbardziej – jak ta nowość w Dokumentach Google!
e
By skorzystać z Dokumentów Google i utworzyć dokument, niezbędne jest posiadanie konta Google. Można je założyć zupełnie za darmo, a wraz z nim otrzymujemy za darmo aż 15 GB przestrzeni w chmurze na nasze pliki. Najważniejszymi linkami, które warto znać są:
- docs.google.com - strona główna Dokumentów Google, gdzie dostępne są chronologicznie ułożone skróty do ostatnio utworzonych dokumentów, a także zestawienie darmowych szablonów na przeróżne teksty, artykuły i dokumenty
- drive.google.com - strona główna Dysku Google, gdzie zapisywane są nasze dokumenty, ale tutaj możemy je katalogować w folderach i podfolderach wraz z innymi, dowolnymi plikami
- docs.google.com/spreadsheets - strona główna Dokumentów Google dedykowana arkuszom - znajdziemy tu chronologicznie ułożone skróty do ostatnio utworzonych arkuszy
- docs.google.com/presentation - strona główna Dokumentów Google dedykowana prezentacjom - znajdziemy tu chronologicznie ułożone skróty do ostatnio utworzonych arkuszy
Warto też wyposażyć się w aplikacje mobilne na smartfonie lub tablecie z Androidem albo iOS-em:
Dokumenty Google na Androida:
Dokumenty Google na iPhone i iPad:
Warto pamiętać o wspieranych rodzajach plików (źródłem samo Google):
- Przy użyciu aplikacji Dokumenty Google na Androida możesz przesyłać i pobierać pliki.
- Importowanie: możesz otwierać i edytować pliki DOC, DOCX, ODT, TXT, RTF oraz HTML.
- Eksportowanie: możesz zapisywać pliki w formatach DOCX, EPUB, RTF, TXT, PDF, ODT i PDF oraz jako strony internetowe (dane HTML w pliku ZIP).
- Przy użyciu aplikacji Dokumenty Google na iPhone'a i iPada możesz przesyłać i pobierać pliki.
- Importowanie: możesz otwierać i edytować pliki DOC oraz DOCX.
- Eksportowanie: możesz zapisywać pliki w formatach DOCX i PDF.
y
W przypadku Dokumentów Google warto pamiętać o kilku zaletach tego rozwiązania. Dla przykładu dostępne dla nas są zasoby serwisu Google Fonts, gdzie znajdziemy ogromną liczbę czcionek do wyboru, z których można skorzystać tworząc dokumenty w aplikacji Google'a.
Zobacz też: W Dokumentach Google zedytujemy pliki pakietu Microsoft Office
Wewnątrz Dokumentów możemy także edytować obrazki (przycinać, obracać, dodawać ramki i zmieniać jasność, przezroczystość czy kontrast). Integracja z usługami Google pozwala też na wygodne dodawanie linków w dokumentach, także prowadzących do wyników wyszukiwań bez odwiedzania wyszukiwarki. Skorzystajcie ze skrótu Ctrl+K. Wygodne są też zakładki wewnątrz dokumentów, które pozwalają uniknąć przewijania zawartości całego dokumentu, by móc dotrzeć do konkretnych treści (Wstaw -> Zakładki).
Dokumenty Google świetnie nadają się do współpracy online z innymi osobami nad jednym plikiem - wszystkie zmiany są widoczne w czasie rzeczywistym i są podpisane nazwami użytkowników, więc jasne jest, kto jakie modyfikacje wprowadził w dokumencie. Ale w niektórych przypadkach zalecane będzie sięgnięcie po tryb sugestii, w którym nasze zmiany w dokumencie muszą być zatwierdzone przez inną osobę. Komentarze pozwalają zostawić naszą opinię w odniesieniu do wskazanego fragmentu dokumentu, a opcja wspominania innych użytkowników (z użyciem @) zwróci ich uwagę na istotne komentarze odnoszące się właśnie do nich.
Dokumenty Google oferują też funkcję sprawdzania pisowni i w jej przypadku warto zwrócić uwagę na słownik osobisty, w którym można zapisać własne słowa (lub ich odmiany), by usługa (nie) poprawiała konkretnych wyrazów. Co więcej, Dokumenty Google pozwalają na podmianę wprowadzonego ciągu znaków na inny, więc korzystając ze skrótów możemy szybciej wpisywać niektóre frazy. Każda z aplikacji (Dokumenty, Arkusze i Prezentacje oraz Forms) posiada własny sklep z rozszerzeniami, które rozbudują możliwości usługi.
?
Jedną z kluczowych cech Dokumentów Google jest tryb offline, który pozwala na pracę nad plikiem bez łączności z Internetem - wspierany jest w aplikacjach mobilnych na iOS-ie i Androidzie, a także w przeglądarce. Niestety, jest to możliwe tylko w przeglądarkach opartych o Chromium i niezbędne jest korzystanie z rozszerzenia.
Zobacz też: Microsoft 365 zastępuje Office 365. Pakiet aplikacji i usług dla każdego
i
Największą i tak naprawdę jedyną konkurencją Dokumentów Google jest Office Online. Microsoft przygotował webowe wersje swoich wszystkich aplikacji z pakietu Office, czyli Word, Excel i PowerPoint, a także OneNote. To one zapewnią największy stopień kompatybilności z plikami utworzonymi w typowych aplikacjach desktopowych i mobilnych. Są dostępne za darmo, o ile oczywiście posiadamy konto Microsoft i zalogujemy się do usługi pod adresem www.office.com. Można spróbować dać szansę innym usługom, jak Quip, OnlyOffice czy Paper (Dropbox) lub Prezi, ale nie będą to odpowiedniki typowych narzędzi biurowych do pracy z dokumentami, arkuszami i prezentacjami.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu