Windows

Do programu Windows Insider nie ma już wstępu. Dotychczasowi uczestnicy mogą spać spokojnie

Tomasz Popielarczyk
Do programu Windows Insider nie ma już wstępu. Dotychczasowi uczestnicy mogą spać spokojnie
60

Jeżeli myśleliście, że po premierze Windowsa 10 program testów będzie dalej działał w obecnej postaci, muszę Was rozczarować. Microsoft ogłosił, że wszystkie klucze udostępnione w ramach Windows Insider, które nie zostały do tej pory aktywowane, zostaną zablokowane. Oznacza to, że Windows Insider...

Jeżeli myśleliście, że po premierze Windowsa 10 program testów będzie dalej działał w obecnej postaci, muszę Was rozczarować. Microsoft ogłosił, że wszystkie klucze udostępnione w ramach Windows Insider, które nie zostały do tej pory aktywowane, zostaną zablokowane.

Oznacza to, że Windows Insider nie przyjmuje już nowych członków. Prawo do otrzymania bezpłatnej licencji na Windows 10 (pod warunkiem, że będą dalej testować buildy typu preview) otrzymają zatem wyłącznie te osoby, które były testerami wcześniej. Informacja ta pojawiła się już kilka dni temu, choć mam wrażenie, że nie poświęcono jej należytej uwagi. Oficjalnie na forum Microsoftu komentował ją rzecznik prasowy firmy, tłumacząc dokładnie dalsze warunki działania programu Windows Insider.

Krótko mówiąc, jeżeli do tej pory nie zainstalowaliście testowego buildu z programu Windows Insider i nie aktywowaliście go, już tego nie zrobicie. Microsoft tłumaczy:

All pre-release product keys published earlier for builds of Windows 10 Insider Preview have been deactivated and will no longer activate any Preview builds, including Build 10240.  This will not impact any devices that were activated in the past using those product keys.

Microsoft nie potrzebuje większej liczby Insiderów. Nie dojdzie też do sytuacji, w której po premierze systemu, każdy będzie mógł zainstalować testowy build i korzystać z niego bezpłatnie. W zasadzie to logiczne i można się było tego spodziewać - taki ruch byłby skrajnie niekorzystny dla producenta. Warto tutaj przytoczyć również kwestię najnowszego buildu 10240. Jak się dowiedziałem w piątkowej rozmowie z przedstawicielem Microsoftu - nie jest to finalna wersja systemu, która trafi do użytkowników 29 lipca. Tymczasem przytaczany wcześniej rzecznik pisze:

We hope Insiders will continue to test Build 10240, which is only intended to be installed as an upgrade from a previously-activated version of Windows 10 Insider Preview – we do not support clean installs of Windows 10240. Windows 10 is intended to be installed on Genuine Windows devices, whether devices in the Windows Insider Program or those taking advantage of the free upgrade offer.

Microsoft ma stale zbierać informacje o błędach i brakach w systemie, które zostaną jeszcze wyeliminowane przed ostateczną premierą. Testerzy buildu 10240 zwracają uwagę, że miejscami system wymaga jeszcze sporych szlifów. Trudno powiedzieć, w jaki sposób zostaną one zaimplementowane w finalnej wersji 29 lipca - prawdopodobnie za pośrednictwem usługi Windows Update. Będzie to swoisty "day one patch" w wykonaniu Microsoftu.

Otwartą kwestią pozostaje to, czy Microsoft w przyszłości będzie jeszcze poszerzał program Windows Insider czy może pozostanie on już na stałe zamknięty dla nowych członków. W sumie nowy system Microsoftu testowały blisko 4 mln osób, co jest doskonałym wynikiem i stanowi wspaniałą bazę do kolejnych betatestów.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu