VOD

Disney+ idzie jak burza. Tylko kiedy dojdzie do Polski? Wszystko, co musisz wiedzieć

Konrad Kozłowski
Disney+ idzie jak burza. Tylko kiedy dojdzie do Polski? Wszystko, co musisz wiedzieć
25

Disney+ zmierza do Polski. Co warto wiedzieć o usłudze VOD, za którą stoją takie marki jak Marvel, Star Wars, Pixar czy National Geographic?

Advertisement

+

Disney+ to usługa sVOD (subscription VOD) oferowana przez konglomerat Disney. W rękach giganta są już takie marki i podmioty jak Marvel, Pixar, Star Wars, National Geographic czy FOX, dzięki czemu katalog usługi jest zasilany wymienionymi produkcjami. Disney+ wystartowało w USA i kilku innych rynkach w listopadzie 2019 roku, a w Europie zadebiutowało w marcu tego roku. Nie była to jednak szeroka premiera, ponieważ w kilku krajach Europy Disney+ wciąż pozostaje niedostępne - w tym w Polsce.

Tak bardzo żałuję braku Disney+w Polsce – nowy serial to prawdziwa gratka

W chwili obecnej platformy, na których można oglądać Disney+ to: przeglądarka internetowa (PC, Mac), iOS i iPadOS, Apple TV, Android TV, Fire TV, tablety Fire HD, Chromecast, Chromebook, smart TV Samsunga, LG, Roku, PlayStation 4, Xbox One i Windows 10. Jeśli treści wspierają dane technologie, to można je oglądać w rozdzielczości maksymalnie 4K Ultra HD ze wsparciem dla Dolby Vision, HDR10, Dolby Atmos oraz napisami. Na koncie Disney+ można posiadać maksymalnie 7 profili i strumieniować jednocześnie na czterech ekranach.

e

Obecność usługi Disney+ w Polsce wciąż stoi pod znakiem zapytania, jeśli chodzi o termin oficjalnego wdrożenia platformy. Jeśli potwierdzą się pierwsze zapowiedzi i plany, to Polska dołączy do reszty rynków w przyszłym roku - rozpiska zakładała okno czasowe na przestrzeni całego 2021 w kontekście Europy Wschodniej, więc może to dotyczyć pojedynczych krajów w okresie pomiędzy styczniem a grudniem.

Trzeci sezon „The Mandalorian” oraz zupełnie nowy serial Star Wars powstają dla Disney+

Nieoficjalne źródła mówią jednak, że może to nastąpić szybciej, jeszcze w tym roku. Przed nami okres jesienny, który będzie wypełniony nowymi filmami i serialami w ofercie Disney+, dlatego jednocześnie może to być dobry moment na uruchomienie usługi w nowych regionach. Wspomina się o pewnych ruchach, które można potraktować jako przygotowania do startu Disney+ w Polsce, a te mogłyby przyspieszyć premierę. Na tę chwilę nic nie zostało jednak ogłoszone.

+

Disney+ posiada ofertę zbudowaną z katalogów należących do Disney firm i studiów, dlatego możemy oglądać nie tylko całą sagę Gwiezdnych Wojen, ale i wszystkie inne należące do uniwersum animacje oraz seriale. W chwili obecnej jedynym serialem aktorskim jest "The Mandalorian", ale w drodze są już kolejne produkcje poświęcone m. in. takim postaciom jak Cassian Andor. Nowe tytuły dość szybko (również ze względu na pandemię i zamknięte kina) trafiają do katalogu online. W ofercie znajdują się też animacje - krótko- i długometrażowe Pixara oraz filmy i seriale z uniwersum Marvela. Dla fanów MCU jest to więc prawdziwa gratka, bo w jednym miejscu można obejrzeć (prawie) wszystkie produkcje.

Disney żegna się z telewizją. W UK albo online na VOD, albo nie obejrzycie w ogóle

Co jeszcze można oglądać na Disney+? Nie brakuje klasycznych bajek Disney'a ("Król Lew", "Pocahontas", "101 dalmatyńczyków" i inne znane jako y) oraz programów przygotowanych przez National Geographic (w tym "Free Solo"). Co ciekawe, z katalogu FOX-a duża część tytułów nigdy nie znajdzie się na Disney+, a wszystko z powodu profilu serwisu, który ma pozostać familijną usługą VOD. W związku z tym nie spodziewajmy się "Z Archiwum X" czy "American Horror Story" na Disney+, mimo że od samego początku można tam oglądać "The Simpsons".

Disney+ Original - oryginalne filmy i seriale

Pierwszymi oryginalnymi serialami Disney+ były "The Mandalorian" oraz "High School Musical", a w drodze są między innymi seriale należące do uniwersum Star Wars (wspomniane seriale z Obi-Wanem Kenobim oraz Cassianem Andorem) i Marvela ("Wanda Vision", "Hawkeye" oraz "The Falcon and the Winter Soldier". Za sprawą Disney+ wróciły też Muppety.

Na takie Gwiezdne Wojny czekam. Disney bierze się za nie jak należy

Wśród oryginalnych filmów znalazły się aktorska wersja "Zakochanego kundla", film bez premiery kinowej "Artemis Fowl" oraz musical "Hamilton", który co prawda można oglądać w ramach abonamentu, ale chwilę przed premierą zrezygnowano w usłudze z darmowego okresu próbnego. Na nowych zasadach dostępny będzie film Disney'a aktorski "Mulan", który będzie można obejrzeć za dodatkową opłatą od 4 września - przy tej premierze wdrożony będzie nowy model płatności.

a

Disney+ zaskoczyło wszystkich szybką zdobyczą pierwszych 50 mln użytkowników 5 miesięcy po uruchomieniu usługi. W sierpniu tego roku roku usługa pochwaliła się wynikiem 60,5 mln klientów. To znakomity wynik, ale ze zbliżającym się do 200 mln subskrybentów Netfliksem nie może się jeszcze mierzyć. Głównie wynika to z powodu krótszej działalności serwisu oraz mniejszego zasięgu - Disney+ przed końcem września będzie dostępne w 30 krajach, podczas gdy z Netfliksa można korzystać w ponad 190.

Disney uruchomi nowe VOD. Dla wielu będzie ciekawsze niż Disney+

Disney+ wydaje się być jednak największym rywalem Netfliksa ze względu na obszerność i zróżnicowanie oferty oraz rozpoznawalność marki. Wśród konkurentów serwisu są też HBO GO (HBO Max) oraz Prime Video  - dwie globalne usługi VOD, natomiast serwis będzie też rywalizował z lokalnymi usługami jak Player, IPLA czy CANAL+.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu