Mobile

Nie po dobroci to siłą. Detoxify obrzydzi ci smartfonowe aplikacje i pomoże się od nich uwolnić

Kamil Świtalski
Nie po dobroci to siłą. Detoxify obrzydzi ci smartfonowe aplikacje i pomoże się od nich uwolnić
4

Narzędzie idealne w swojej prostocie, które chce pomóc nam uporać się z uzależnieniem od aplikacji. W jaki sposób?

Zdarzyło wam się przyłapać na bezsensownym otwieraniu w kółko tych samych aplikacji, odświeżaniu i... ponownym ich scrollowaniu? Spokojnie — to nie tylko wasz problem, takie tępe wpatrywanie się w ekrany smartfonów nie jest niczym niezwykłym i niespotykanym. Nie bez powodu w ostatnich latach pojawiło się wiele nowych funkcji (oraz dodatkowych aplikacji), których zadaniem jest pomóc nam w lepszej samokontroli. No bo nie oszukujmy się — jeżeli chcemy scrollować, to żadne zabezpieczenia nas przed tym nie powstrzymają. Ale jeżeli faktycznie zależy nam na tym, by rozsądniej korzystać ze smartfonów i nie przeginać z tamtejszymi aplikacjami — to jest sporo narzędzi i usług, które nam w tym pomogą.

Google oddało do naszej dyspozycji aplikację Cyfrowa równowaga — narzędzie, które pozwoli podejrzeć jak dużo czasu poświęcamy smartfonowi każdego dnia:

Zobacz, jak intensywnie używasz telefonu każdego dnia:

  • Jak często używasz różnych aplikacji.
  • Ile dostajesz powiadomień.
  • Jak często sprawdzasz telefon.

Naucz się rezygnować z niektórych zachowań:

  • Dzienne limity użycia aplikacji pomogą Ci ograniczyć korzystanie z telefonu.
  • Funkcja Odpoczynek będzie Ci przypominać o odłożeniu urządzenia na noc i pozwoli ustawić harmonogram włączania trybu szarości na ekranie, a dzięki funkcji Nie przeszkadzać żadne powiadomienie nie przerwie Ci snu.

To dobry początek, ale dużo lepiej — moim zdaniem — sprawdza się znacznie potężniejszy Action Dash. Niezależnie jednak od indywidualnych wyborów, fajnym uzupełnieniem wydaje się Detoxify.app, który... pozwala stworzyć fałszywe skróty do aplikacji!

Detoxify.app — udawane ikonki ulubionych aplikacji na wyciągnięcie ręki

Twórcy platformy Detoxify wcielili w życie prosty pomysł, którego celem jest pomóc wszystkim chcącym wykręcić się od nałogu. Jak czytamy w ich oficjalnym komunikacie:

Detoxify.app is a website to generate a fake of any app to replace it and help you in your digital detox process. It is built with Express.js and uses google-play-scraper package to search in Google Play Store and to get the metadata.

No dobrze, ale skoro już wiemy co to takiego — to teraz słów kilka na temat tego, jak właściwie działa Detoxify. Otwierając na smartfonie adres http://detoxify.app trafiamy do prostego serwisu z wyszukiwarką, który pozwoli zainstalować fałszywe skróty do popularnych aplikacji. Od Facebooka, przez Instagram, Messenger, WhatsApp, Snapchat, na AccuWeather i Netflixie kończąc. Wybieramy polecenie instalacji, a korzystając ze skrótu — naszym oczom otwiera się strona Detoxify, która podpowiada ile razy nabraliśmy się na stworzony przez nas skrót.

Jeżeli też macie problem z kompulsywnym otwieraniem losowych aplikacji na waszych smartfonach i tabletach — warto się zainteresować. To produkt który powstał nie bez powodu — i wierzę, że po kilkunastu (kilkudziesięciu? kilkuset?) otwarciach ikonek które nic nie wniosą — można się zniechęcić i zrozumieć, że to po prostu nie ma sensu. Każdy sposób na zmiany i walkę ze złymi nawykami jest dobry, jeśli działa. Gotowi podjąć wyzwanie?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu