Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
Muzyka

Deezer wreszcie uruchamia strumieniowanie muzyki w bezstratnym formacie FLAC - Deezer Elite

JR
Jan Rybczyński
17

Muzyka, chociaż stała się znacznie łatwiej dostępna, dzięki cyfrowej wersji, zrobiła również krok wstecz pod względem jakości, za sprawą stratnego formatu MP3, który gwarantuje niewielkie wielkości plików. Nic dziwnego, parę lat temu internet był na tyle wolny, a pamięci odtwarzaczy na tyle małe, że...

Muzyka, chociaż stała się znacznie łatwiej dostępna, dzięki cyfrowej wersji, zrobiła również krok wstecz pod względem jakości, za sprawą stratnego formatu MP3, który gwarantuje niewielkie wielkości plików. Nic dziwnego, parę lat temu internet był na tyle wolny, a pamięci odtwarzaczy na tyle małe, że bezstratne formaty nie miały w zasadzie racji bytu. Czasy się zmieniły, technologia poszła do przodu, a na świecie jest wciąż wiele osób ceniących sobie jakość dźwięku. Odpowiedzią na ich oczekiwania ma być Deezer Elite.

Według badań przeprowadzonych przez Deezer, jest na świecie około 20 milionów osób, które określają siebie mianem entuzjastów audio. Są to więc osoby najwięcej wydające na sprzęt audio. Co istotne, mniej niż jedna trzecia z nich posiada konta w serwisie strumieniującym muzykę. Jest więc o co powalczyć. Potwierdzeniem zapotrzebowania na wysoką jakość może być również ogromny sukces Pono Music w serwisie Kickstarter. Projekt odtwarzacza wysokiej jakości, wraz z serwisem oferującym muzykę, aby ten odtwarzacz zapełnić, zebrał ponad 6,2 miliona dolarów. W czasach gdy każdy telefon jest odtwarzaczem, pokazuje to dobitnie, że są odbiorcy wysokiej jakości muzyki. Jak dotąd oferował ją tylko jeden serwis strumieniujący muzykę - WiMp w planie HiFi.

Deezer właśnie wchodzi na rynek Amerykański i aby zapewnić sobie przewagę nad konkurencją, jednocześnie uruchamia Deezer Elite, który pozwoli słuchać muzyki w bezstratnym formacie FLAC. Co prawda nie podana został konkretna liczba utworów dostępnych w najwyższej jakości, lecz Deezer zapewnia, że jest to 90% piosenek, które były odtwarzane za pomocą Deezera. Procent brzmi obiecująco, pytanie jak zostało zdefiniowane owo odtwarzanie, bo mam przeczucie, że nie oznacza to chociażby jednokrotnego odtworzenia przez kogokolwiek, lecz pewien stopień popularności. Tak czy inaczej jest to niewątpliwie świetna informacja.

Na wstępie są jednak pewne ograniczenia. Początkowo bezstratna jakość będzie dostępna tylko dla właścicieli sprzętu muzycznego Sonos. Otrzymają oni również zniżkę, do 10 dolarów, jeśli zdecydują się od razu na rok subskrypcji, lub do 15 dolarów miesięcznie bez długoterminowej umowy. Docelowo Deezer Elite będzie kosztować 20 dolarów miesięcznie. My musimy poczekać aż Deezer Elite zostanie udostępniony nie tylko w USA i nie tylko dla właścicieli sprzętu Sonos, ale nie ma wątpliwości, że to tylko kwestia czasu, bo mamy do czynienia z czasową ofertą typu exclusive, na czas uruchomienia usługi na nowym, dużym rynku. Dlatego Deezer Elite prędzej czy później będzie dostępny dla wszystkich i na każdej platformie. Cieszy również fakt, że FLAC będzie dostępny w jakości 16 bitowej.

W USA Deezer Elite rusza 15 września, czyli już za 5 dni.

Źródło: The Verge.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Deezer