Motoryzacja

Darmowe autostrady dla aut elektrycznych, taniej pojedziesz nad morze

Kamil Pieczonka
Darmowe autostrady dla aut elektrycznych, taniej pojedziesz nad morze
2

Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) wspólnie z Autopay przygotowało świetną akcję dla posiadaczy aut elektrycznych. Od 18 czerwca do 18 października nie zapłacą oni za przejazd płatnymi odcinkami autostrady A1 oraz A4 dostępnymi w systemie wideo-tollingu w ramach aplikacji Autopay.

Autostrada do elektromobilności

Posiadacze samochodów elektrycznych mogą cieszyć się w Polsce wieloma przywilejami. W zależności od miasta, mogą oni między innymi korzystać z buspasów i parkować za darmo w strefach płatnego parkowania. Biorąc jednak pod uwagę liczbę zarejestrowanych w Polsce samochodów elektrycznych (12 432 szt. na koniec maja 2021 roku) nie są to chyba benefity, które przekonują naszych rodaków do zakupu "elektryka". PSPA wspólnie z EV Klub Polska nie zamierzają jednak składać broni i przy współpracy z Autopay uruchamiają kampanię "Autostrada do elektromobilności".

Jest to nic innego jak kolejny wymierny benefit dla posiadaczy samochodów elektrycznych. W ramach programu, wszyscy zarejestrowani w EV Klub Polska kierowcy będący posiadaczami auta elektrycznego, będą mogli skorzystać z darmowych przejazdów autostradami z systemem wideo-tollingu. Obecnie w Polsce mamy dwa takie płatne odcinki, oba obsługiwane właśnie przez aplikację Autopay.

Jeden z nich jeszcze szczególnie popularny w sezonie wakacyjnym, bo to jedna z głównych dróg dojazdowych nad polskie morze. Przejazd płatnym odcinkiem autostrady A1 od Nowej Wsi do Rusocina to koszt 30 PLN, oszczędność jest zatem całkiem wymierna. Przejazd pomiędzy Katowicami, a Krakowem za pośrednictwem autostrady A4 to 24 PLN (16 PLN jeśli korzystacie z Autopay lub A4Go), więc tutaj też sporo można zaoszczędzić, szczególnie jeśli pokonujecie tę trasę wielokrotnie.

Darmowe przejazdy dostępne są po rejestracji na stronie https://elektromobilni.pl/klub i tylko dla posiadaczy aut elektrycznych, niestety nie wliczają się w to auta hybrydowe typu plug-in, których w Polsce mamy już zarejestrowanych blisko 13000. Warto też zwrócić uwagę, że klubowicze mogą uzyskać również zniżkę na ładowanie samochodu w najpopularniejszej w Polsce sieci ładowarek - GreenWay. To kolejny argument przemawiający za rejestracją w EV Klub Polska, który obiecuje w przyszłości wprowadzanie dodatkowych benefitów, m.in. atrakcyjnych form finansowania zakupu auta elektrycznego i ubezpieczenia, rabatów na zakup i instalację domowych stacji ładowania, a także zniżki na usługi hotelarskie i gastronomiczne.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu