Motoryzacja

Audi rezygnuje z silników spalinowych już od 2026 roku

Kamil Pieczonka
Audi rezygnuje z silników spalinowych już od 2026 roku
11

Audi zamierza zaprezentować ostatni samochód z silnikiem spalinowym w 2026 roku. Dotycz to również aut hybrydowych, więc od tego roku wszystkie nowe modele będą wyposażone już tylko w napęd elektryczny.

Audi rezygnuje z silników spalinowych

Audi to część koncernu Volkswagen, który już jakiś czas temu zapowiedział zaprzestanie prac nad nowymi silnikami spalinowymi. Teraz w segmencie premium te zapowiedzi przechodzą w czyny. Według Reutersa w 2026 roku zostanie zaprezentowany ostatni nowy samochód Audi wyposażony w silnik spalinowy. Dotyczy to również napędów hybrydowych, które siłą rzeczy korzystają z silników spalinowych. Oznacza to, że w ofercie Audi samochody z takim napędem będą dostępne maksymalnie do 2033 roku, bo cykl życia modelu samochodu trwa w przypadku tego producenta właśnie około 7 lat.

Audi od 2033 roku będzie miało w ofercie tylko pojazdy elektryczne, podobnie jak Volvo, które już wcześniej zapowiedziało, że w pełni zelektryfikuje swoją flotę już w 2030 roku. Inni producenci mogą podążyć tymi śladami w podobnym czasie. I patrząc na te zapowiedzi, plany Unii Europejskiej czy poszczególnych krajów, aby zakazać sprzedaży auto spalinowych w 2040 czy 2050 roku nie wyglądają już tak niewiarygodnie. Jeśli w ofercie producentów nie będzie aut spalinowych, to nikt nie będzie ich kupował, to działa jak samospełniająca się przepowiednia.

Można się spodziewać, że ruch Audi nie pozostanie bez odpowiedzi ze strony Mercedesa i BMW, którzy też coraz śmielej poczynają sobie na rynku samochodów elektrycznych. Segment aut premium zostanie zatem zelektryzowany w pierwszej kolejności, co patrząc na przykład Tesli ma z pewnością sporo sensu. Pytanie tylko jak zareagują na to klienci, tym bardziej, że elektryfikacja spowoduje też spore przetasowania w ofercie, z większym naciskiem położonym na modele typu SUV.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu