Amazon

Czytniki Kindle z dużą aktualizacją. Amazon wprowadza nowy ekran główny

Tomasz Popielarczyk
Czytniki Kindle z dużą aktualizacją. Amazon wprowadza nowy ekran główny
17

Amazon dość regularnie aktualizuje swoje czytniki ebooków. Wczoraj wydano kolejną wersję oprogramowania, która nie ogranicza się jedynie do kosmetyki. Zmiany są widoczne niemal na każdym kroku.

Oprogramowanie oznaczone numerem 5.7.2 trafia na czytniki Kindle 7, Paperwhite II i III oraz Voyage. Tym razem Amazon skupił się przede wszystkim na warstwie wizualnej i dopracował w wielu miejscach interfejs w swoich urządzeniach. Jest to już widoczne na stronie głównej, którą przebudowano w taki sposób, aby wyświetlała więcej treści związanych ze sklepem oraz platformą społecznościową Goodreads.

I to wcale nie musi być pozytywna informacja... niestety. Otóż po aktualizacji sekcja "My Library" na ekranie głównym zajmuje ok. jedną trzecią przestrzeni. Zobaczymy tutaj trzy okładki: dużą odnoszącą się do ostatniej lektury oraz dwiema mniejszymi. Cała reszta to rekomendacje ze sklepu Amazona (te były tutaj już wcześniej), a także nasza lista z pozycjami do przeczytania z Goodreads. Jeżeli intensywnie korzystamy z serwisu, a przy tym regularnie robimy zakupy na Amazon.com i czytamy anglojęzyczne książki, nowy ekran główny powinien przypaść nam do gustu. W przeciwnym wypadku będzie prawdziwym koszmarem. Całe szczęście, że mamy możliwość dezaktywowania go w ustawieniach czytnika. Wystarczy wejść w sekcję personalizacji, a stamtąd przeskoczyć do "Advanced Options" i odhaczyć "Home Screen View". Uff...

Na tym zmiany się nie kończą. Nowości wprowadzono również na ekranie z listą wyświetlanych książek. Przede wszystkim dopracowano segregowanie - zamiast sekcji "Cloud" oraz "On Device" mamy teraz "All" oraz "Downloaded". Wygląda to bardziej intuicyjnie, ale w praktyce nie zmienia absolutnie niczego. Różnicę robi natomiast format listy, z którego zniknęły oznaczenia o długości danych pozycji. To duży minus. Zamiast tego pojawiły się ikonki wywołujące ekran z ustawieniami dotyczącymi książek. Pozostałe nowości to głównie lifting - zmieniono położenie kilku ustawień, zmodyfikowano wybrane napisy w menu itd.

Bardzo praktyczną nowością jest rozbudowanie panelu, który dotąd pozwalał nam jedynie na regulację podświetlenia (dotyczy to, rzecz jasna, modeli w nie wyposażonych). Żarówkę na górnej belce zastąpiono słoneczkiem. Po dotknięciu zobaczymy nieco zmodyfikowany suwak jasności, a tuż nad nim trzy nieocenione ikonki: tryb samolotowy, synchronizacja oraz ustawienia. Już nie musimy przechodzić do ekranu z opcjami, żeby aktywować i dezaktywować WiFi czy wymusić synchronizację. Tutaj zmianę trzeba ocenić zdecydowanie na plus.

Amazon zmodyfikował również inne sekcje. Podczas dostosowywania wyglądu tekstu zobaczymy teraz inne okienko, w którym opcje podzielono na kilka zakładek. Tutaj do dyspozycji otrzymujemy również nowy font OpenDyslexic dedykowany głównie osobom cierpiącym na dysleksję. Dodano też prostszy panel udostępniania cytatów z książek w serwisach społecznościowych oraz lekko odświeżono pozostałe sekcje (głównie lifting).

Aktualizacja powinna być już dostępna na Waszych czytnikach. Jeżeli ciągle jej nie otrzymaliście, możecie zajrzeć na oficjalną stronę Amazona, pobrać plik ręcznie i wrzucić po kabelku do głównego katalogu czytnika. Potem wystarczy już tylko wymusić aktualizację w ustawieniach. Ja swojego Paperwhite'a potraktowałem właśnie w ten sposób - wszystko przebiegło wzorowo.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu