Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
Spotify

Czego Polska słucha na Spotify? Oto playlisty dla poszczególnych miast

23

Spotify od czasu do czasu karmi nas bardzo ciekawymi statystykami i informacjami dotyczącymi preferencji muzycznych użytkowników. Trudno się dziwić, w końcu ma ku temu predyspozycje - grupę 75 mln użytkowników i ich gusta do analizowania. Serwis udostępnił właśnie mapę wraz z playlistami odzwiercied...

Spotify od czasu do czasu karmi nas bardzo ciekawymi statystykami i informacjami dotyczącymi preferencji muzycznych użytkowników. Trudno się dziwić, w końcu ma ku temu predyspozycje - grupę 75 mln użytkowników i ich gusta do analizowania. Serwis udostępnił właśnie mapę wraz z playlistami odzwierciedlającymi popularność danych utworów w największych miastach.

Muzyczna Mapa Świata od Spotify to tak naprawdę interaktywny przewodnik po preferencjach użytkowników. Zielone kropki to poszczególne miasta - kliknięcie na nie daje dostęp do playlisty z najbardziej charaterystycznymi/najpopularniejszymi utworami wśród jego mieszkańców. Mało tego, mapa jest aktualizowana co dwa tygodnie, więc zawartość list regularnie się zmienia - zgodnie ze zmieniającymi się preferencjami użytkowników Spotify.

Co można na tej podstawie wywnioskować? Najpopularniejszym gatunkiem muzyki na świecie jest Hip-Hop, który pojawia się na playlistach znacznie częściej od innych. Co ciekawe, lokalni artyści w swoich rodzinnych miastach na ogół cieszą się większą popularnością niż w innych regionach. Ten muzyczny "lokalny patriotyzm" daje się we znaki w przypadku każdego z gatunków.

A co z Polską? Na dziś można śmiało napisać, że w Warszawie mieszkańcy najczęściej słuchają Taco Hemingway. Wrocław to natomiast bastion Donatana i Maryli Rodowicz. Kraków preferuje Eneja, a Łódź - Quicksandmana. Mapę z największymi polskimi (szkoda, że jest ich tak mało...) oraz światowymi miastami znajdziecie pod TYM adresem, a tymczasem poniżej zamieszczam przykładową playlistę dla Warszawy. Miłego słuchania!

https://open.spotify.com/user/thesoundsofspotify/playlist/3v2XKq71BXHqNgKXneiHmt

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

muzykaSpotify