Spotify

Czego Polska słucha na Spotify? Oto playlisty dla poszczególnych miast

23

Spotify od czasu do czasu karmi nas bardzo ciekawymi statystykami i informacjami dotyczącymi preferencji muzycznych użytkowników. Trudno się dziwić, w końcu ma ku temu predyspozycje - grupę 75 mln użytkowników i ich gusta do analizowania. Serwis udostępnił właśnie mapę wraz z playlistami odzwiercied...

Spotify od czasu do czasu karmi nas bardzo ciekawymi statystykami i informacjami dotyczącymi preferencji muzycznych użytkowników. Trudno się dziwić, w końcu ma ku temu predyspozycje - grupę 75 mln użytkowników i ich gusta do analizowania. Serwis udostępnił właśnie mapę wraz z playlistami odzwierciedlającymi popularność danych utworów w największych miastach.

Muzyczna Mapa Świata od Spotify to tak naprawdę interaktywny przewodnik po preferencjach użytkowników. Zielone kropki to poszczególne miasta - kliknięcie na nie daje dostęp do playlisty z najbardziej charaterystycznymi/najpopularniejszymi utworami wśród jego mieszkańców. Mało tego, mapa jest aktualizowana co dwa tygodnie, więc zawartość list regularnie się zmienia - zgodnie ze zmieniającymi się preferencjami użytkowników Spotify.

Co można na tej podstawie wywnioskować? Najpopularniejszym gatunkiem muzyki na świecie jest Hip-Hop, który pojawia się na playlistach znacznie częściej od innych. Co ciekawe, lokalni artyści w swoich rodzinnych miastach na ogół cieszą się większą popularnością niż w innych regionach. Ten muzyczny "lokalny patriotyzm" daje się we znaki w przypadku każdego z gatunków.

A co z Polską? Na dziś można śmiało napisać, że w Warszawie mieszkańcy najczęściej słuchają Taco Hemingway. Wrocław to natomiast bastion Donatana i Maryli Rodowicz. Kraków preferuje Eneja, a Łódź - Quicksandmana. Mapę z największymi polskimi (szkoda, że jest ich tak mało...) oraz światowymi miastami znajdziecie pod TYM adresem, a tymczasem poniżej zamieszczam przykładową playlistę dla Warszawy. Miłego słuchania!

https://open.spotify.com/user/thesoundsofspotify/playlist/3v2XKq71BXHqNgKXneiHmt

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

muzykaSpotify