Technologie

Czego nie robić? Podstawowe błędy popełniane przez początkujących programistów

Grzegorz Marczak
Czego nie robić? Podstawowe błędy popełniane przez początkujących programistów
Reklama

A więc zaczynasz programować? Świetnie! Przed Tobą ekscytująca podróż przez świat tworzenia działających komputerowych mechanizmów z prostych literek....

A więc zaczynasz programować? Świetnie! Przed Tobą ekscytująca podróż przez świat tworzenia działających komputerowych mechanizmów z prostych literek. Jednak na tej drodze czeka Cię wiele pułapek. Spróbujemy tutaj sklasyfikować błędy, jakie popełniają osoby uczące się programowania i początkujący programiści. Mamy nadzieję, że pomoże Ci to ustrzec się przed najpoważniejszymi z nich.

Reklama

Autorem tego wpisu jest Piotr Szmielew z Coder's Lab.

Przede wszystkim, błędy w programowaniu możemy podzielić na trzy kategorie (skupiamy się dziś na osobach początkujących, jednak błędy z tych wszystkich trzech kategorii zdarzają się praktycznie wszystkim developerom):

  • Błędy, na popełnianie których szkoda czasu
  • Błędy, które warto popełnić – żeby się nauczyć
  • Błędy, których nigdy nie wolno nam popełnić

Błędy, na popełnianie których szkoda czasu

Wśród popełnianych błędów zawsze znajdziemy takie, które nie będą miały może doraźnie znaczącego wpływu na naszą pracę czy naukę, jednak długofalowo zdecydowanie zadziałają na naszą niekorzyść. Warto zwracać na nie uwagę i robić wszystko, aby unikać zaniedbań i złych nawyków, które do nich prowadzą.

  • Podczas nauki spotkamy wielu wrogów – pożeraczy naszego czasu. Oprócz oczywistych (jak chociażby dekoncentracja spowodowana przez social media, kompulsywne sprawdzanie maila czy oglądanie kotów w internecie) jest jeden nieoczywisty – uczenie się ze złych materiałów. Często nie bez winy są tłumacze, którzy potrafią zepsuć niejedną dobrą książkę IT. Jeśli zaczynacie samodzielną naukę programowania, musicie znać angielski. Większość materiałów jest przygotowywana w tym języku i z reguły są one najbardziej aktualne. Ale jak odróżnić dobre materiały od złych? Tutaj sprawa jest dosyć trudna. Jeśli jesteś początkujący i wśród znajomych nie masz osoby, której mógłbyś się poradzić w tej kwestii, pytaj na forach programistycznych – doświadczeni programiści zwykle chętnie doradzają.
  • Szkoda też czasu na uczenie się (a potem rugowanie) złych nawyków. Za przykład mogą tu posłużyć chociażby standardy formatowania kodu w danym języku. Np. w Ruby wcięcia realizowane są przy użyciu 2 spacji, a w Pythonie za pomocą 4 spacji. Jeśli od samego początku przyswoimy sobie podstawowe standardy, dalsza nauka będzie przychodziła łatwiej.
  • Pamiętajmy też, że wymyślanie koła na nowo nie ma sensu. Co to oznacza? Podczas nauki zdecydowanie warto napisać sobie jak najwięcej algorytmów sortowania ale później spędzanie tygodni nad ich optymalizacją zamiast użycia gotowca już trochę mija się z celem. Ten czas warto poświęcić na poznawanie nowych zagadnień!

Błędy, które warto popełnić

Tak, błędy, które warto popełnić istnieją, również podczas nauki programowania. Oczywiście zakładając, że uczymy się na nich – a jeszcze lepiej gdy drążymy i staramy się dokładnie zrozumieć skąd wynika rzeczony błąd.

Idealnym przykładem jest czy 0.3 + 0.6 jest równe 0.9? W programowaniu odpowiedź wcale nie jest oczywista - w większości języków programowania odpowiedź brzmi „nie”. Ale dlaczego? To już pozostawiam Wam do rozwikłania, początkujący programiści.

Nie bójmy się małych błędów – dzięki ich odkrywaniu i poszukiwaniu rozwiązań możemy nauczyć się najwięcej! Nie popełniajmy tylko tych największych ;)

Błędy, których nigdy nie wolno nam popełnić

Na koniec błędy, których nie wolno nam popełnić, a w każdym razie nigdy nie powinny się na przydarzyć. Co prawda osoby początkujące raczej nie mają okazji ich popełnić, jednak zawsze warto wiedzieć z czym w przyszłości możemy mieć do czynienia i poznać swojego przeciwnika.

Reklama
  • „Nikt nigdy nie wejdzie na tę podstronę” – znacie to stwierdzenie? Na taki sposób ochrony informacji zostało nawet ukute określenie „głębokie ukrycie”. Oznacza ono metodę ochrony danych polegającą na ukryciu ich w trudnej do odnalezienia dla przeciętnego użytkownika lokalizacji. Nie są one jednak chronione w żaden inny, dodatkowy sposób. Dodajmy sobie do tego fakt, że dane takie „zabezpieczone” w ten sposób może zaindeksować Google – i katastrofa gwarantowana.
  • Błąd identyfikatorów – to kolejny popularny problem wśród wielu aplikacji internetowych. Jeśli przy tworzeniu aplikacji zdarzy nam się taki błąd popełnić, wystarczy nawet drobna zmiana adresu w przeglądarce, by np. podglądać zamówienia innych osób czy też ich adresy mailowe.

BCC – to może nie jest błąd stricte programistyczny, aczkolwiek może być popełniony przez programistę. Zaskakująco często wysyłając jakieś mailingi do grupy osób zamiast zamieścić ich adresy emailowe w polu BCC (blind carbon copy), trafiają one do pola CC (carbon copy). W ten sposób dochodzi do wycieku danych osobowych i rozesłania swojej bazy adresowej do wszystkich adresatów. Warto więc zwrócić na to szczególną uwagę pisząc kod do obsługi newslettera.

Przykłady takich błędów można by mnożyć – wszystkie one mają jednak cechę wspólną. Niefrasobliwość popełniającego tenże błąd. Praktycznie przed każdym z nich można by uchronić się dosłownie jedną linijką kodu więcej. Jednak trzeba o tym pamiętać zawczasu. Zawsze rozpatrujmy tzw. przypadki brzegowe (czyli skrajne sytuacje). I zawsze zakładajmy złą wolę użytkownika.

Reklama

I na koniec ostatnia rada – podczas nauki nie kopiujcie kodu. Ogólnie starajcie się jak najwięcej rzeczy wymyślać samodzielnie. Programowanie jest czynnością kreatywną, a żeby stworzyć kolejne arcydzieło trzeba wcześniej wyrzeźbić wiele prac czeladniczych. Z każdą kolejną wpisaną linijką wasze palce będą same coraz lepiej pamiętać co wpisać. To również sposób na szybsze i łatwiejsze zapamiętywanie. Jeśli już naprawdę nie wiecie jak coś zrobić i uciekacie się do pomocy zewnętrznej – przepiszcie rozwiązanie. Ctrl+C i Ctrl+V od dzisiaj są waszym wrogiem.

O Coder’s Lab

Coder`s Lab to pierwsza w Polsce Szkoła Programowania, która opiera się na nowoczesnych kursach typu bootcamp. Prowadzi kursy, po których fani IT zostają Junior Programistami Ruby on Rails (stacjonarne i weekendowe), krótkie szkolenia HTML i CSS oraz „Jak efektywnie współpracować z programistami?” dla osób pracujących w branży IT. Niebawem uruchomi kursy WordPress, Python, iOS i Android.

Więcej informacji na stronie www.coderslab.pl

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama