Gry

Z sześcianów da się zrobić wszystko. Minecraft był, jest i będzie fenomenem

Paweł Winiarski
Z sześcianów da się zrobić wszystko. Minecraft był, jest i będzie fenomenem
Reklama

Minecraft to fenomen. Największą popularnością cieszył się kilka lat temu, jednak gra cały czas trzyma się dobrze i gromadzi wokół siebie ogromne rzesze fanów. W czym tkwi tajemnica sukcesu?

Choć Minecraft pojawił się na rynku 18 listopada 2011 roku, to jego początków można szukać w roku 2009 kiedy to została wydana pierwsza publiczna wersja testowa. Z Minecraftem nierozerwalnie połączony jest jej twórca, Markus "Notch" Persson. I choć nie jest on już związany z projektem, to jego firma Mojang AB w kilka lat po wypuszczeniu Minecrafta urosła do takiego poziomu, że w 2014 roku została zakupiona przez Microsoft za zawrotną kwotę 2,5 miliarda dolarów. Jej autor natomiast chwilę po sprzedaży kupił sobie ogromną rezydencję w Beverly Hills. Czemu nierozerwalnie? Bo choć przez lata to Microsoft rozbudowywał, ulepszał i promował grę, to jednak w świadomości graczy, będzie to zawsze produkcja Notcha.

Reklama

Czym jest Minecraft?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Z jednej strony można mówić o grze survivalowej (czyli stawiającej na przetrwanie) w otwartym świecie. Z drugiej to ogromny plac budowy pozwalający puścić wodzę fantazji wirtualnym budowniczym, którzy chcą i potrafią stworzyć niesamowite rzeczy z kwadratowych klocków. Zamysłem tej gry, w której akcję widzimy z perspektywy pierwszej osoby (choć istnieje również możliwość uruchomienia widoku trzecioosobowego) jest budowanie i niszczenie konstrukcji składających się z bloków. Świat Minecrafta nie przypomina bowiem innych gier, wygląda jak wielki klockowy plac zabaw, w którym wszystko wykonane jest głównie z sześcianów. Są góry, niziny, lasy, zbiorniki wodne. Do tego okolica nie jest wymarła - mamy to moby, czyli osadników, potwory i zwierzęta (krowy, świnie, kurczaki). Sposób zabawy zależy od wybranego trybu gry. Możemy po prostu budować, nie ograniczając się tak naprawdę niczym, możemy też zagrać w klasyczny tryb przetrwania. Tu trzeba walczyć zarówno o przeżycie, żywność, jak i surowce, z których następnie wybudujemy co tylko przyjdzie nam do głowy i na co pozwoli wyobraźnia.

Zobacz też: Tak Minecraft uczy polskie dzieciaki!

Skąd wziął się fenomen Minecrafta?

Produkcja Notcha mogła równie dobrze przejść bez echa i podzielić los setek, jeśli nie tysięcy innych niezależnych produkcji. Za młodą firmą nie stał wielki wydawca, nie włożono milionów dolarów w promocję tytułu. Po prostu zaskoczył, odnosząc również sukces na platformie YouTube, która w dużej mierze przyczyniła się do ogromnej popularności gry. Jak grzyby po deszczu na całym świecie powstawały kolejne kanały zajmujące się właśnie Minecraftem. O grze dowiadywało się więc coraz więcej graczy, tworzyły się społeczności i...jeszcze więcej kanałów. Ba, nawet najpopularniejsi dziś polscy youtuberzy, którzy nie zajmują się już w ogóle grami, zaczynali własnie od Minecrafta, który wypromował ich wśród widzów.

Ta gra zawsze była i zawsze będzie bardzo wdzięczna do pokazywania na żywo. Ludzie zawsze bardzo chętnie oglądali jak ktoś inny buduje. Pojawiały się ponadto kolejne modyfikacje, co wzbudzało zainteresowanie graczy, za tworzenie budowli brała się społeczność skupiona wokół gry, a sposobem na ich pokazanie były właśnie popularne youtubowe kanały. I choć największy boom na Minecrafta już dawno minął, to nawet na naszym rodzimym poletku wciąż istnieją kanały skupiające się praktycznie całkowicie na tej produkcji - ot chociażby RoxMB, którego miałem okazję poznać na dwóch zorganizowanych przez Microsoft spotkaniach pod hasłem programowania z Minecraftem.

Minecraft jest grą, o której można śmiało powiedzieć “easy to learn, hard to master”. Próg wejścia umieszczono naprawdę nisko - gra jest przyjazna, nie odstrasza interfejsem, już po chwili można poczuć się w niej jak w domu. Budowanie skomplikowanych konstrukcji wymaga oczywiście praktyki, czasu i cierpliwości - jednak przy możliwościach zarówno generatora map jak i samego mechanizmu budowania, gra jest bardzo przyjazna, co bez wątpienia przełożyło się na jej spektakularny sukces.

Minecraft będzie jak Pokemon Go. Oto Minecraft Earth, nowa wersja popularnej gry

Reklama

Nie bez znaczenia była również mnogość platform, na których pojawił się Minecraft. Debiutował na PC z Windowsem, ale trafił również na Xboksa One, Xboksa 360, PlayStation 4, PlayStation 3 , PlayStation Vita, Androida, iOS, Windows Phone, Fire OS, Wii U, Apple TV, Fire TV, Nintendo Swtich czy New Nintendo 3DS. Na samym PC jednocześnie funkcjonuje wersja w Java, którą można modować, jak również oficjalna odsłona od Microsoft skierowana dla Windowsa 10. Grałem na wielu platformach i w zasadzie na każdej frajda jest taka sama, gra doskonale też sprawdza się na dotykowym ekranie, nikogo nie powinno więc dziwić, że jest bardzo popularna na smartfonach i tabletach.

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama