TikTok musi wprowadzać specjalne narzędzia fact-checkingowe, aby prostować fakty nt. Holokaustu. Aż tak źle jest w serwisie?
TikTok we współpracy z UNESCO dba o pamięć historyczną o Holokauście [Aktualizacja]
UWAGA - Poniższy tekst został stworzony na bazie rzeczywistych doniesień, jednak bez informacji o tym, że akcja jest częścią większej, zaplanowanej całości. Sprostowanie i dokładne informacje odnośnie akcji zostały zamieszczone pod koniec wpisu.
Każde social media potrzebują moderacji, a w przypadku Tiktoka - nawet bardzo. Pokazuje to przykład samych moderatorów, dla których praca przy tej aplikacji prowadzi do poważnych problemów psychicznych ze względu na treści, które się tam pojawiają. Jak bardzo by dane medium ceniło wolność słowa, żadne z nich nie może funkcjonować bez poprawnej moderacji, a szczególnie w sytuacji, w której jak plaga rozprzestrzeniają się fake newsy i manipulacja. Dlatego chociażby Twitter dodał do swojej platformy narzędzie fact-checkingowe. Teraz TikTok musi zrobić to samo.
Co się dzieje na TikToku, że muszą prostować fakty na temat Holokaustu?
Jak donosi Engasget, w aplikacji przy wyszukiwaniu po hashtagu #Holocaust pojawiła się specjalna informacja, dotycząca tego, by wszystkie informacje o tym tragicznym wydarzeniu weryfikować w zaufanych źródłach, a także link do takiego - witryny www.aboutholocaust.org.
Sam nie posiadam TikToka, wiec nie jestem w stanie zweryfikować, czy faktycznie liczba treści przekazująca fake newsy była tak olbrzymia, że wymagało to reakcji ze strony samych twórców aplikacji. Ciężko mi wyobrazić sobie, co tam musi się dziać, żeby spowodować taką odpowiedź. Widać wyraźnie, że tak o Holocauście jest bardzo popularny, co może też wskazywać, że temat jest "gorący" w tym medium, a reakcja Tiktoka świadczy o dużej skali problemu. Jest to bardzo smutne, ponieważ wydawało mi się, że w temacie Holokaustu zostało już tyle powiedziane, że ciężko dziś zmanipulować te fakty w taki sposób, by ktoś w nie uwierzył.
AKTUALIZACJA - TikTok angażuje się w komunikację wokół Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu
27 stycznia 2022 r. - Na całym świecie trwają obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Data nie jest przypadkowa. To właśnie 27 stycznia 1945 r. wyzwolony został niemiecki, nazistowski obóz koncentracyjny i obóz zagłady Auschwitz-Birkenau. Ten dzień to okazja do refleksji nad tragedią Zagłady i wszelkich innych aktów ludobójstwa, aby uniknąć ich powtórek w przyszłości.
LIVE z udziałem Gideona Lewa – ocalałego z Holokaustu
Z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu przygotowaliśmy dla naszych użytkowników specjalny LIVE z udziałem Gideona Lewa, który przeżył Holocaust i opisał swoje doświadczenia w książce „The True Adventures of Gideon Lev”. Gideon urodził się w 1935 r. na terenie ówczesnej Czechosłowacji. W wieku 6 lat, wraz z rodzicami, trafił do nazistowskiego obozu koncentracyjnego Theresienstadt, w którym przebywał przez 4 lata, aż do wyzwolenia obozu. Chociaż w czasie istnienia obozu osadzonych w nim mogłoby być łącznie nawet 15 000 dzieci, wyzwolenia doczekało jedynie 92. Wśród nich Gideon Lew.
Po wydaniu książki opowiadającej o tragicznych przeżycia Gideona jego żona, Julie, pomogła mężowi założyć konto na TikToku. Początkowo miało pomóc w promocji książki, ale szybko zdobyło dużą popularność. Obecnie Gideona obserwuje ponad 260 tys. użytkowników, a jego filmy zebrały 3,5 mln polubień. LIVE odbędzie się 27 stycznia 2022 roku o godzinie 18:00 na koncie Gideona (@thetrueadventures).
TikTok ułatwia dostęp do wiarygodnych i rzetelnych informacji na temat Zagłady
Edukacja to jedno z najpotężniejszych narzędzi w walce z nienawiścią. Aby uczcić pamięć o ofiarach Zagłady, we współpracy z partnerami - Światowym Kongresem Żydów i UNESCO – zdecydowaliśmy się dostarczyć globalnej społeczności platformy łatwy, całoroczny dostęp do zasobów edukacyjnych dotyczących Holokaustu, społeczności żydowskiej i antysemityzmu.
Od dziś wszyscy użytkownicy wyszukujący frazy związane z Holokaustem, takie jak „ofiary Holokaustu” lub „ocaleli z Zagłady”, nad wynikami wyszukiwania zobaczą specjalny baner zachęcający do wizyty na stronie aboutholocaust.org, która ułatwi pogłębienie wiedzy na ten temat. Treści dotyczące Holokaustu, które naruszają Zasady Społeczności platformy, wciąż będą blokowane, ale użytkownikom, którzy ich poszukują wyświetlony zostanie specjalny baner prowadzący do materiałów edukacyjnych UNESCO i Światowego Kongresu Żydów. Przekierowanie na stronę z materiałami edukacyjnymi pojawi się także przy filmach i hashtagach związanych z tematyką Zagłady.
„Jako Światowy Kongres Żydów jesteśmy bardzo dumni ze współpracy z UNESCO i TikTok, Jej celem jest dotarcie do społeczności platformy z rzeczową i wiarygodną informacją na temat Holokaustu. TikTok pozwala nam dotrzeć do zupełnie nowych odbiorców, wśród których mogą się zdarzyć także osoby niedoinformowane na temat okropnościach Zagłady, a przez to podatne na dezinformację. Z zadowoleniem przyjmujemy, że platforma chce wykorzystać swój zasięg, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się antysemityzmu i postaw negujących Holokaust.” - powiedział Ronald S. Lauder, Przewodniczący Światowego Kongresu Żydów.
„Negowanie, zniekształcanie lub banalizowanie prawdziwych faktów dotyczących Holokaustu jest szkodliwą formą współczesnego antysemityzmu. Z zadowoleniem przyjmujemy zobowiązanie TikTok do współpracy z UNESCO i Światowym Kongresem Żydów. Wszystkie platformy internetowe muszą wziąć odpowiedzialność za walkę z mową nienawiści poprzez prmowanie wiarygodnych źródeł informacji.” - powiedziała Audrey Azoulay, Dyrektor Generalna UNESCO.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu