Google

Co szykuje Google? Nowy Android TV i własne urządzenie do TV oraz gry z chmury

Konrad Kozłowski
Co szykuje Google? Nowy Android TV i własne urządzenie do TV oraz gry z chmury
3

Użytkownicy Android TV mogą zacierać ręce, bo Google bardzo poważnie traktuje przyszłość swojej platformy. Zaprezentowane plany, sięgające nawet roku 2021, zwiastują sporo nowości, w tym możliwe że własną przystawkę TV.

Po początkowym huraoptymizmie nadszedł czas na kryzys wiary - Android TV nie rozwijał się tak, jak się tego po nim spodziewałem, choć wciąż jest to jedna z ciekawszych propozycji na rynku platform TV. Największe bolączki? Brak dobrych urządzeń zewnętrznych oraz problemy z systemem na telewizorach renomowanych marek - w takich okolicznościach trudno o prawdziwy sukces. Ale Google nie zamierza tym razem złożyć broni i wycofać się z tego projektu i prezentuje plany sięgające 2021 roku. Czego można się spodziewać?

Android TV czekają spore zmiany. Co szykuje Google? Do ilu razy sztuka?

Jakie nowości szykuje Google w Android TV?

Dzięki prezentacji podczas konferencji IBC 2019 wiemy, że Google planuje na przyszły rok przekroczenie progu 5 tysięcy aplikacji dedykowanych Android TV w Google Play, a także kompletnie odświeżenie samego sklepu, sekcji subskrypcji i odkrywania nowych programów i gier. Mniej optymistycznie brzmią testy wdrożenia nowych miejsc, gdzie mogłyby ukazywać się reklamy, ale nie jest to przesądzone.

W 2020 roku Google, naturalnie, planuje premierę Androida 11 na telewizorach i przystawkach. To właśnie wtedy listę usług na Android TV miałby zasilić streamingowy serwis z grami online Google Stadia, na którym zagramy także w Cyberpunka 2077. Prawdopodobnie będzie to jedynie aplikacja dedykowana usłudze, ale niewykluczone, że Google postawi też na głębszą integrację. Dodatkowo, plan na 2020 zakłada zwiększenie liczby aplikacji dla Android TV do 8 tysięcy oraz... nowe urządzenie.

Na liście widnieje bowiem pozycja brzmiąca "hero device", a obok tych słów znalazły się także "next-gen smart home UX, e.g. Lens, Camera.", co może sugerować, że przystawka od Google będzie jednocześnie przystawką, głośnikiem z Asystentem Google i kamerą z Obiektywem (Lens) od Google. Choć może to być również moja nadinterpretacja tych kilku słów...

Niestety. fragmentacja Android TV to istniejący problem

Na 2021 rok chyba najważniejszym punktem, a na pewno tym, który przede wszystkim zwrócił moją uwagę, jest ten odnoszący się do zmniejszenia fragmentacji w sprzęcie oraz oprogramowaniu. To oznacza, że Google będzie dążyło między innymi do redukcji liczby różnych wersji Android TV na rynku, co mnie bardzo cieszy, bo spoglądając na to, jak obecnie wygląda proces aktualizacji niektórych modeli telewizorów, nie sposób się nie zirytować licznymi opóźnieniami i/lub problemami z samym systemem.

Przystawka do telewizora z Android TV od Google? Poproszę jak najszybciej!

Pełną listę zapowiedzi (za 9to5google) znajdziecie poniżej. Jeszcze raz powtórzę, że cieszy mnie determinacja i ochota Google na wspieranie i rozwijanie platformy, bo jej potencjał jest naprawdę spory, ale jestem też pełen obaw, że bez konkretnych i zdecydowanych działań niewiele się zmieni. Gdyby na rynku pojawiło się przystępnie wycenione urządzenie od Google i zostało wprowadzone na większość rynków, w tym do Polski, to szanse na wzrost zainteresowania i przekonania do Android TV zdezorientowanych użytkowników będą znacznie większe.

Fanboy Android TV nie kupi telewizora z Android TV. Z jednego, prostego powodu

Android 10 Q/2019

 • Assistant for Operators EAP (Early Access Program).
 • Play Store refresh, subscriptions & discovery.
 • Single build programs & turnkey OTT (Over-the-top) device.
 • Pilot homescreen and instream ads.
 • Performance test suite.
 • 5.0k Apps.

Android 11 R/2020

 • Assistant for Operators GA (General Access) more partners & i18n (internationalization.)
 • Assistant farfield reference designs, improved x-device targeting.
 • Hero device advancing next-gen smart home UX, e.g. Lens, Camera.
 • Expand homescreen and instream ads offering.
 • Stadia integration.
 • Reference video broadcast.
 • 8.0k Apps

Android 12 S/2021 & beyond

 • Assistant for Operators: continuously improve quality, i18n (internationalization), and operator integrations.
 • Hero device program advancing next-generation.
 • Continue to lower TTM/TCO (time to market/total cost of ownership) & expand monetization options.
 • Less fragmentation in HW (hardware) + SW (software) solutions, fewer builds.
 • Hold the line on memory & power, critical user journeys.
 • Continuous performance monitoring of production devices.
 • 8.0-10k Apps

W obecnej chwili dwoma najlepszymi wyborami są dla klientów NVIDIA Shield TV oraz Xiaomi Mi Box 4K i tak naprawdę lista się na nich kończy. To pokazuje, jak zmarnowano potencjał Android TV, któremu na telewizorach doskwiera niedobór wydajności ograniczając możliwości platformy pod wieloma względami.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu