Mobile

Co nowego od ARM na rok… 2016?

Jakub Szczęsny
7

ARM pokazał światu nowe układy na kolejny rok - w skład tego wchodzą procesor Cortex A-72 oraz układ graficzny Mali T-880. Według firmy, osiągnięcia w tej dziedzinie pozwolą na jeszcze większą swobodę producentów w budowaniu nowych urządzeń, także i tych nieco cieńszych przy zachowaniu zadowalającej...

ARM pokazał światu nowe układy na kolejny rok - w skład tego wchodzą procesor Cortex A-72 oraz układ graficzny Mali T-880. Według firmy, osiągnięcia w tej dziedzinie pozwolą na jeszcze większą swobodę producentów w budowaniu nowych urządzeń, także i tych nieco cieńszych przy zachowaniu zadowalającej (nie wiem, co oznacza to w ustach ARM) żywotności baterii.

Dodatkowo, Ian Fergusson z ARM mówi o tym, że smartfony (ja to odniosę potem do całości urządzeń mobilnych) zaczynają przejmować funkcje zarezerwowane wcześniej dla pecetów. Powiedział on także coś bardzo odważnego, że taki typ urządzeń kiedyś stanie się wiodącą platformą. Zależy w jakiej kwestii. Jeśli chodzi o konsumowanie treści i komunikację... to chyba już mamy do czynienia z zamianą ról pecetów i urządzeń mobilnych. Uwierzcie mi, że gdy cokolwiek czytam w Internecie, nie siedzę już przy biurku, czy z laptopem w łóżku. W ręce ląduje tablet lub phablet, siadam na fotelu, lub kładę się w łóżku i chłonę, przeglądam, analizuję. W kwestii pracy nie wyobrażam sobie robienie tego samego na tablecie, smartfonie, co na przykład teraz, w tym momencie robię przy komputerze - laptopie podłączonym do dużego monitora, z podpiętą do niego klawiaturą i myszką.

Słowa Fergussona jednak świetnie opisują to, jak będą wyglądać "konsumenckie" technologie, te przeznaczone dla mas niekoniecznie pracujących przy komputerze. Dawno już skończyły się czasy, gdy oknem na świat/Internet był komputer stacjonarny, ewentualnie laptop. To samo teraz mamy w kieszeni lub w torbie.

Natomiast w portfolio ARM na przyszły rok znalazł się procesor Cortex A-72 - 50 razy potężniejszy niż technologie dostępne 5 lat temu. Natomiast Mali T-880 oferuje wydajność zbliżoną do tego, co oferowały technologie rok temu i może pomóc wnieść nieco więcej w kwestii grafiki na urządzeniach mobilnych. Nie sposó nie wspomnieć tutaj o grach mobilnych, które sukcesywnie nabierają na znaczeniu.

Obydwa chipy będą produkowane w procesie technologicznym 16 nm, co z kolei pozwoli na tworzenie jeszcze mniejszych urządzeń mobilnych, konsumujących także nieco mniej energii.

Grafika: 1, 2

Źródło: Phonearena

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

procesorARMchipsoc