To mnie drażni.

Takiego numeru po Square Enix chyba nikt się nie spodziewał

Konrad Kozłowski
Takiego numeru po Square Enix chyba nikt się nie spodziewał
29

Choć rynek gier mobilnych przepełniony jest mini-grami, najczęściej dostępnymi zupełnie za darmo, poważniejszych pozycji o wyższych cenach nie brakuje. A czy wydając ponad 60 złotych (bo dokładnie mówimy o kwocie 18 dolarów bez jednego centa) na grę mobilną spodziewalibyście się, że jej producent od...

Choć rynek gier mobilnych przepełniony jest mini-grami, najczęściej dostępnymi zupełnie za darmo, poważniejszych pozycji o wyższych cenach nie brakuje. A czy wydając ponad 60 złotych (bo dokładnie mówimy o kwocie 18 dolarów bez jednego centa) na grę mobilną spodziewalibyście się, że jej producent odwróci się od niej i od Was odmawiając aktualizacji?

Do takiej kurizolanej sytuacji właśnie doszło, gdy potwierdzona została informacja odnośnie braku planów udostępnienia drobnego uaktualnienia przez Square Enix dla gry The World Ends with You: Solo Remix. Jest to tytuł z z 2012 roku. Od momentu premiery minęło co prawda już blisko dwa i pół roku, ale Square Enix to firma stojąca za takimi markami jak Deus Ex, Final Fantasy i Tomb Raider z 2013 roku. Tymczasem firmę przerosło naprawienie kompatybilności z najnowszym iOS8, co zostało potwierdzone w odpowiedzi na zapytanie użytkownika o przyszłość gry na nowszych wydaniach iOS.

W pierwszej chwili podczas poznawania sprawy byłem raczej po stronie studia - przecież od premiery gry minęło ponad 30 miesięcy, a ta konkretna gra nie będzie jedyną w App Store, która nie zostanie zaktualizowana, by można w nią było bezproblemowo zagrać na nowszych wersjach systemu mobilnego Apple. Do dyskusji na reddit włączyło się jednak naprawdę wiele osób, wśród których znalazł się użytkownik o zakręconym nicku i010011010. W komentarzu, który zamieścił wytłumaczone zostało dokładnie w czym tkwi i problem, a nawet jak sobie z nim poradzić, gdy posiadamy urządzenie po jailbreaku i możliwe jest edytowanie plików, do których normalnie nie mamy dostępu.

Jak się okazuje chodzi zaledwie o kilka zmian, których dokonać można nawet stosując funkcję "znajdź i zamień". Nie powinno to zająć dłużej niż kilka minut, bo w grę wchodzi korekta sztywno zapisanych ścieżek do danych gry, które należy edytować tak, by odpowiadały zmianom wprowadzonym przez iOS8. Zamieszczony został nawet poradnik, jak radzić sobie z podobnymi problemami w wielu innych przypadkach, który faktycznie wygląda na skuteczny.

Square Enix nie ma obowiązku dostosywania swoich starszych gier do obowiązujacych norm, ale cała ta sprawa działa na niekorzyść firmy, gdy jasne staje się, jak niewielkim nakładem sił cały problem mógłby zostać rozwiązany. Być może Square Enix ugnie się i dokona aktualizacji, by gracze mogli powrócić do starszego tytułu. Tymczasem opis aplikacji w dalszym ciągu rozpoczyna się od informacji o braku kompatybilności z iOS8 i stwierdzeniu, że firma przygląda się tej sprawie. Użytkownicy są poproszeni o odrobinę cierpliwości w oczekiwaniu na rozwiązanie problemu...

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu