Polska

Wiemy co Ministerstwo Cyfryzacji planuje na ten rok

Piotr Kurek
Wiemy co Ministerstwo Cyfryzacji planuje na ten rok
Reklama

Ministerstwo Cyfryzacji to nie tylko mObywatel, czy wygodne załatwianie spraw urzędowych przez internet. Przed resortem sporo wyzwań w zmieniającej się rzeczywistości. W ramach posiedzenia Rady ds. Cyfryzacji poznajemy szczegóły i plany na ten rok.

Aktualizacja: 15.02.2024r. g: 11:25

Reklama

Rada to think-tank, którego członkowie wspierają wiedzą i doświadczeniem m.in. Ministerstwo Cyfryzacji. Rada zajmuje się też opiniowaniem dokumentów strategicznych oraz tych związanych z cyfryzacją, łącznością i rozwojem społeczeństwa informacyjnego. Współpracuje w takich obszarach jak integracja cyfrowa, ochrona prywatności w sieci, likwidacja barier rozwoju gospodarki elektronicznej, czy reforma prawa własności intelektualnej w sieci. Pierwsza Rada powołana została już w 2014 r. a jej obecne zadania to:

  • wspieranie swoją wiedzą i doświadczeniem Ministerstwa Cyfryzacji oraz Komitetu Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji,
  • opiniowanie dokumentów strategicznych (PZIP, strategie i programy rozwoju), innych dokumentów związanych z cyfryzacją, łącznością i rozwojem społeczeństwa informacyjnego,
  • generowanie nowych pomysłów, które mogą być realizowane przez Ministerstwo Cyfryzacji,
  • przygotowywanie projektów, rozwiązywanie związanych z nimi problemów oraz przedstawianie dogodniejszych rozwiązań.

Na ostatnim posiedzeniu Rady, pod przewodnictwem Agnieszki Jankowskiej pojawili się także przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji – minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski oraz dwaj wiceministrowie: Michał Gramatyka oraz Paweł Olszewski. Na spotkaniu przedstawili założenia na najbliższe miesiące oraz kierunek, w jakim MC ma pójść z rozwoju cyfrowej Polski. Zmian zajdą też w samej Radzie, w której zasiąść mają teraz przedstawiciele samorządów, którzy wcześniej nie mogli zabierać w niej głosu.

Nowe zadania Ministerstwa Cyfryzacji. Co nas czeka w tym roku?

Rada będzie miała szczególne miejsce jako organ doradczy Ministerstwa Cyfryzacji, nie zamierzamy radykalnie zmieniać jej formuły. Została powołana w 2023 r., ma swoją kadencję. Dołączyły do niej w tym roku trzy osoby, ale powinniśmy traktować te zmiany jak sztafetę, kontynuację wcześniejszych działań tego ciała doradczego

– wyjaśnia Krzysztof Gawkowski, minister cyfryzacji.

Minister Gawkowski określił trzy główne cele swojego resortu na rok 2024. Pierwszym z nich jest praca nad zmianami w ustawie dotyczącej krajowego systemu cyberbezpieczeństwa. Drugim priorytetem jest opracowanie ustawy dotyczącej regulacji komunikacji elektronicznej, która już znajduje się na liście prac legislacyjnych rządu. Trzecim kluczowym zadaniem jest implementacja unijnego aktu dotyczącego usług cyfrowych (DSA) w Polsce. Minister cyfryzacji podkreślił, że wszystkie te projekty będą realizowane przez rządowy tryb pracy i będą poddane szerokim konsultacjom społecznym.

Z kolei członkowie Rady przedstawili swoje propozycje dotyczące obszarów, na jakie powinna skupić się działalność Rady w nadchodzących miesiącach. Wśród tych propozycji znalazły się m.in. kwestie związane z kompetencjami cyfrowymi, infrastrukturą, bezpieczeństwem cybernetycznym oraz higieną cyfrową.

Rozliczenie programu Laptop dla ucznia. Prokuratura wkracza do gry

Z komunikatu, który właśnie opublikowało Ministerstwo Cyfryzacji, dowiedzieliśmy się o jeszcze jednym zadaniu na ten rok, którym jest rozliczenie programu Laptop dla ucznia. Treść komunikatu przekazujemy w całości.

Reklama

Minister Cyfryzacji złożył do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienie w trybie niejawnym w związku z możliwością popełnienia przestępstwa przy przetargu dotyczącym zakupu sprzętu w ramach programu „Laptop dla ucznia”. Materiały, które stały się podstawą do złożenia zawiadomienia, stanowią informację niejawną.

 

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama