Ministerstwo Cyfryzacji to nie tylko mObywatel, czy wygodne załatwianie spraw urzędowych przez internet. Przed resortem sporo wyzwań w zmieniającej się rzeczywistości. W ramach posiedzenia Rady ds. Cyfryzacji poznajemy szczegóły i plany na ten rok.
Aktualizacja: 15.02.2024r. g: 11:25
Rada to think-tank, którego członkowie wspierają wiedzą i doświadczeniem m.in. Ministerstwo Cyfryzacji. Rada zajmuje się też opiniowaniem dokumentów strategicznych oraz tych związanych z cyfryzacją, łącznością i rozwojem społeczeństwa informacyjnego. Współpracuje w takich obszarach jak integracja cyfrowa, ochrona prywatności w sieci, likwidacja barier rozwoju gospodarki elektronicznej, czy reforma prawa własności intelektualnej w sieci. Pierwsza Rada powołana została już w 2014 r. a jej obecne zadania to:
- wspieranie swoją wiedzą i doświadczeniem Ministerstwa Cyfryzacji oraz Komitetu Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji,
- opiniowanie dokumentów strategicznych (PZIP, strategie i programy rozwoju), innych dokumentów związanych z cyfryzacją, łącznością i rozwojem społeczeństwa informacyjnego,
- generowanie nowych pomysłów, które mogą być realizowane przez Ministerstwo Cyfryzacji,
- przygotowywanie projektów, rozwiązywanie związanych z nimi problemów oraz przedstawianie dogodniejszych rozwiązań.
Na ostatnim posiedzeniu Rady, pod przewodnictwem Agnieszki Jankowskiej pojawili się także przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji – minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski oraz dwaj wiceministrowie: Michał Gramatyka oraz Paweł Olszewski. Na spotkaniu przedstawili założenia na najbliższe miesiące oraz kierunek, w jakim MC ma pójść z rozwoju cyfrowej Polski. Zmian zajdą też w samej Radzie, w której zasiąść mają teraz przedstawiciele samorządów, którzy wcześniej nie mogli zabierać w niej głosu.
Nowe zadania Ministerstwa Cyfryzacji. Co nas czeka w tym roku?
Rada będzie miała szczególne miejsce jako organ doradczy Ministerstwa Cyfryzacji, nie zamierzamy radykalnie zmieniać jej formuły. Została powołana w 2023 r., ma swoją kadencję. Dołączyły do niej w tym roku trzy osoby, ale powinniśmy traktować te zmiany jak sztafetę, kontynuację wcześniejszych działań tego ciała doradczego
Czytaj dalej poniżej
– wyjaśnia Krzysztof Gawkowski, minister cyfryzacji.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu