Internet

Internet nie działa? Spokojnie to tylko awaria Cloudflare

Piotr Kurek
1

Nie działa Discord, niektóre usługi Google, a nawet Antyweb? Spokojnie, to tylko awaria systemów antyspamowych od Cloudflare

Dzisiejszy poranek nie należy do najprzyjemniejszych - tym bardziej jeśli korzystacie z usług, aplikacji i witryn obsługiwanych przez Cloudflare - usługę ułatwiającą dystrybucję ruchu w sieci i zabezpieczającą m.in. przed atakami hakerskimi i DDoS. Z usług Cloudflare korzysta wiele firm - wystarczy wspomnieć Google, Discord, Canva, NordVPN, platforma sprzedażowa Shopify i usługi fitness od Fitbit. Po systemy antyspamowe sięgają też twórcy jednych z najpopularniejszych gier sieciowych - League of Legends, Rocket League, a nawet Among Us. Jeśli chcieliście w którąś z nich dziś zagrać - prawdopodobnie mieliście pecha. Cloudflare w godzinach porannych zmierzyło się z awarią, która sprawiła, że "połowa" Internetu padła. Jeszcze większe problemy spotkały użytkowników DNS od Cloudflare - 1.1.1.1. Jeśli korzystacie z tej usługi, mogliście stracić całkowity dostęp do stron WWW.

Pół internetu nie działa. Cloudflare z awarią, która dotyka wiele stron i serwisów

Awaria została stosunkowo szybko wykryta i ekipa Cloudflare zajęła się jej naprawą. Na stronach pomocy technicznej można znaleźć informacje, że ok. godziny 9:20 (naszego czasu) została wprowadzona aktualizacja do systemów, mająca pomóc w rozwiązaniu problemów. Technicy Cloudflare przyglądają się sprawie i monitorują, czy wszystko jest w porządku.

Tego typu awaria nie zdarzają się często, ale jeśli już do nich dojdzie, to paraliżują połowę internetu. Podobnie było w przypadku problemów z usługami AWS (Amazon Web Services), które kilka miesięcy temu położyły na wiele godzin m.in. serwery Slacka. Nie można też zapomnieć o zeszłorocznej awarii Facebooka, która niosła za sobą problemy nie tylko w serwisie społecznościowym, ale i we wszystkich usługach oferowanych przez Metę, z których korzystają setki milionów ludzi na całym świecie.

Stock Image from Depositphotos

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

news