Polska

Polscy twórcy AdBlock killera dokonują przejęcia za... ponad 300 mln złotych!

Maciej Sikorski
Polscy twórcy AdBlock killera dokonują przejęcia za... ponad 300 mln złotych!
27

Koniec rou przynosi ciekawe wieści z polskiego rynku IT, na którym szykuje się naprawdę duże przejęcie. Cloud Technologies zamierza za 320 mln złotych nabyć Imagine The Future. Podejrzewam, że obie firmy nie są znane większości Czytelników, ale to nie powinno dziwić - biznesy "działają w tle", nie kierują swoich usług na rynek konsumencki. Warto jednak zwrócić uwagę na ów zakup - nie tylko ze względu na pochodzenie firm i wartość transakcji. Istotne jest także to, jaki produkt kupujący chce wypromować z pomocą przejmowanego przedsiebiorstwa. Chodzi o Unblocka, który pojawiał się już na AW...

Cloud Technologies mogliście poznać za sprawą naszych tekstów poświęconych produktowi UnBlock, czyli narzędzia do neutralizowania AdBlocka.

Cloud Technologies stworzyło rozwiązanie oparte na Big Data, które będzie w stanie „unieszkodliwić” działanie wtyczek antyreklamowych zainstalowanych wewnątrz przeglądarek. Dzięki temu będzie możliwe wyświetlenie wcześniej blokowanej reklamy nawet u osób, u których zainstalowane jest narzędzie typu AdBlock. Ale nie należy w tym upatrywać absolutnej szkody dla Internautów. Cloud Technologies zapewnia, że UnBlock działając w Big Data i analizując zachowania Internautów będzie w stanie dostarczyć lepiej wyprofilowane reklamy pasujące do zainteresowań konsumentów treści w Sieci. Dane przechowywane na temat Internautów będą absolutnie anonimowe, a same reklamy nie będą w żaden sposób spowalniać działania stron, które będą odwiedzane.

Tekst spotkał się ze sporym odzewem Czytelników, znaczna ich część nie wierzyła w działanie tego rozwiązania. O jego skuteczności przekonywał CEO firmy w udzielonym nam wywiadzie, ale i to nie pomogło. Najprostszym rozwiązaniem będzie zatem... sprawdzenie pomysłu w boju. Pomóc ma w tym transakcja, o której zrobiło się dzisiaj głośno.

Notowana na NewConnect spółka Cloud Technologies specjalizuje się w Big Data marketingu. Dostarcza dane o zainteresowaniach internautów. Z kolei Imagine The Future to agencja świadcząca usługi w zakresie marketingu, w swoich projektach wykorzystująca różne kanały komunikacji on-line. Działa globalnie, na kilkudziesięciu rynkach, zdecydowaną większość kampanii realizuje poza naszym krajem i zatrudnia 80 osób.

Imagine The Future ma na swoim koncie ponad 45 tys. zrealizowanych kampanii reklamowych. Według prognoz, w 2016 roku jej przychody ze sprzedaży mają sięgnąć ponad 90 mln zł, a EBITDA wynieść ponad 20 mln zł. Natomiast w 2017 r. ma osiągnąć 110 mln zł przychodów ze sprzedaży i 40 mln zł zysku netto, w 2018 r. powinno być to odpowiednio 130 mln zł oraz 50 mln zł. To tłumaczy wysoką wartość transakcji, która wynosi 320 mln zł.

Dlaczego Cloud Technologies zamierza wydać takie pieniądze? Bo segment reklamy w Sieci nadal rośnie bardzo dynamicznie i jest perspektywiczny. Dotyczy to nie tylko polskiego, ale też, a może przede wszystkim, zagranicznego rynku. Kupujący ma rozwiązania, które mógłby zaoferować poza Polską, jest operatorem największej hurtowni danych w Europie, ma wspomnianego UnBlocka, lecz nie działa w odpowiedniej skali. Przejęcie Imagine The Future ma być swoistym otwarciem drzwi na światowe rynki.

– Transakcja w dużym stopniu ułatwi nam dostęp do zagranicznych rynków i umożliwi poszerzenie kanałów dystrybucji naszych produktów i usług bez konieczności budowania struktur na miejscu od podstaw – tłumaczy Piotr Prajsnar, CEO Cloud Technologies – Przejęcie agencji da nam możliwość wdrażania naszych rozwiązań u kilkuset międzynarodowych partnerów Imagine The Future. To z jednej strony UnBlock, na którego sprzedaż bardzo liczymy za granicą, z drugiej dane o zainteresowaniach internautów w sieci, które są paliwem dla rynku reklamy. Warto również zwrócić uwagę na to, że cena danych o zainteresowaniach internautów w Europie Zachodniej jest o wiele wyższa niż np. w Polsce – dodaje Piotr Prajsnar.

Celem jest ekspansja, ale jak Cloud Technologies zamierza sfinansować zakup? Przecież nie mówimy o małej sumie - na polskim rynku to już naprawdę duża kasa.

Cloud Technologies planuje sfinansować ją częściowo ze środków własnych – przewiduje na to nie mniej niż 20 mln zł, nie więcej niż 80 mln zł zostanie sfinansowanych przy pomocy kredytu lub emisji obligacji. Pozostała część ma zostać pokryta poprzez emisję 2.200.000 akcji po cenie emisyjnej 100 zł, skierowanej wyłącznie do właściciela przejmowanej spółki. Struktura planowanej transakcji przewiduje zabezpieczenie interesów Spółki na wypadek nieosiągnięcia celów biznesowych.

I wszystko staje się jasne. Pomysł ciekawy, efekty mogą być dość interesujące, polscy gracze mają szansę przebić się na zagranicznych rynkach i namieszać na nich. Ciągle nie jest jednak jasne, czy UnBlock, wokół którego wiele się tu kręci, sprawdzi się w "boju". Zwłaszcza długofalowo.


Niedawno uruchomiliśmy serwis z Pracą w IT! Gorąco zachęcamy do przejrzenia najnowszych ofert pracy oraz profili pracodawców

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu