Polska

MSWiA chce, żeby Polacy mogli opłacać mandaty kartą bezpośrednio u funkcjonariusza

Tomasz Popielarczyk
MSWiA chce, żeby Polacy mogli opłacać mandaty kartą bezpośrednio u funkcjonariusza
24

Pojawiły się pierwsze plany wyposażenia policjantów w terminale płatnicze. Pozwoliłoby to na błyskawiczne opłacenie mandatu za pomocą karty. Kto najbardziej jednak na tym skorzysta?

Zmiany w kodeksie dotyczącym postępowania podczas popełniania wykroczeń proponuje MSWiA. Miałyby one polegać na wprowadzeniu możliwości płacenia za pomocą kart płatniczych. W rezultacie Policjanci mieliby zostać wyposażeni w stosowne terminale - choć nie wszyscy i nie od razu.

Projekt zmian jest już gotowy. Zakłada on, że funkcjonariusz będzie zobowiązany do poinformowania ukaranego mandatem, czy jest możliwość zapłacenia za pomocą karty. Po uiszczeniu płatności w taki sposób mandat z marszu stanie się prawomocny.

Możliwość opłacania mandatów kartą u funkcjonariuszy ma zostać wprowadzona zarówno dla obywateli polskich jak i cudzoziemców. O ile ci pierwsi dotąd głównie otrzymywali mandaty kredytowe, które należało opłacić poprzez dokonanie przelewu na wskazany rachunek bankowy, mieszkańcy innych krajów ukarani w Polsce mieli obowiązek uiszczenia płatności natychmiast. Często wiązało się to zatem z koniecznością dowiezienia ich do np. najbliższego bankomatu.

Zmiany miałyby być wprowadzane etapowo. Warto tutaj zauważyć, że rozwiązanie adresowane jest do wszystkich podmiotów uprawnionych do nakładania grzywien w drodze mandatów karnych. Zdaniem MSWiA usprawni to pracę policji, ale też będzie odpowiedzią na potrzeby Polaków, którzy, jak podaje ministerstwo, chcą opłacać mandaty bezgotówkowo.

Nie wiemy jeszcze, jaką finalnie formę będzie miała ustawa, a także z jakimi kosztami będzie wiązało się opłacanie mandatów za pomocą karty. Można jednak być pewnym, że wprowadzona zostanie pewna prowizja, którą pokryje ukarany. Ma ona pokrywać koszty przelania środków.

Kto na tym rozwiązaniu skorzysta najbardziej? Dla policjantów będzie to dodatkowy obowiązek. Dla ukaranych możliwość kartą płatniczą może być zdecydowanie wygodniejsza. W ogólnym rozrachunku może zyskać budżet państwa, który będzie zasilany pieniędzmi z mandatów natychmiast. Istnieje też szansa, że zmniejszy to liczbę osób, które w różnych powodów nie płacą mandatów (bo o nich zapominają, gubią lub uznają, że jednak nie zapłacą - znam mnóstwo podobnych historii). Na to też zresztą liczy samo MSWiA. Tak czy inaczej zmiana wydaje się korzystna. Jednak od planu do jej wprowadzenia w rzeczywistości jest jeszcze długa droga - w końcu mówimy dopiero o projekcie.


Niedawno uruchomiliśmy serwis z Pracą w IT! Gorąco zachęcamy do przejrzenia najnowszych ofert pracy oraz profili pracodawców

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Polskaprawopłatnościpolicja