Polska

Obroty w sklepach RTV i AGD w centrach handlowych spadną o ok. 207 milionów?

Grzegorz Marczak
85

Według Polskiej Rady Centrów Handlowych (PMR) sklepy RTV i AGD na zakazie handlu w niedzielę stracą ponad 200 milionów złotych, co spowoduje redukcję zatrudnienia o blisko 200 osób.

Zgodnie z szacunkami PMR, wartość polskiego rynku RTV oraz AGD wynosi ok. 22 mld złotych. Przedsiębiorstwa prowadzące sprzedaż sprzętu tego segmentu charakteryzują się względnie rozbudowanymi łańcuchami dostaw i wysokimi kosztami organizacji sprzedaży. Z uwagi na wysokość kosztów organizacyjnych nie są prowadzone osobiście przez właścicieli, działając jako spółki z o.o. lub akcyjne. Z tego powodu w przypadku uchwalenia ustawy, handel sprzętem RTV oraz AGD w niedziele będzie niemożliwy. Udział niedziel w obrotach tego segmentu wynosi ok. 20%

Jeszcze gorzej ma być jeśli chodzi ogólnie o handel w centrach handlowych:

Łącznie, na skutek wprowadzenia zakazu handlu w niedziele, obroty punktów handlowych i usługowych zlokalizowanych w centrach handlowych spadną o 4,6 mld zł. Będzie to skutkowało spadkiem zatrudnienia o 19 – 20 tys. osób. Bezpośrednie, pochodzące z centrów handlowych straty skarbu państwa wynikające z potencjalnego wprowadzenia zakazu handlu w niedziele to około 890 mln zł, z czego większość – 695 mln zł – przypada na niezapłacony podatek VAT.

Dane te pochodzą z raportu jakie PWC przygotowało na zlecenie PMR. Zawsze przy tego typu danych zastanawia mnie ich obiektywność. Czy w tym przypadku PWC policzyło jakie będą faktycznie straty?

Chodzi mi o to, że przez fakt zamknięcia sklepów w niedzielę ludzie nagle nie zrezygnują np. z zakupu telewizora. Szczególnie w przypadku sklepów typu RTV i AGD gdzie nie mówimy o spontanicznych decyzjach ale zakupach w dużej mierze przemyślanych.

Czy więc PWC zapytało badanych czy w związku z zamknięciem sklepu w niedzielę inaczej zaplanują swoje zakupy i dokonają ich np. w sobotę lub poniedziałek? Dla mnie sygnał jest jasny - jeśli sklep jest zamknięty w niedzielę, muszę zrobić zakupy w sobotę. To naprawdę nie jest zbyt skomplikowana logika i każdy jest w stanie dojść do takich wniosków.

Jeśli chodzi o sam zakaz handlu w niedzielę to nie ma na jego temat sprecyzowanej opinii. Z jednej strony nie popieram żadnych zakazów związanych z wolnym rynkiem, z drugiej strony chyba nikt nie chciałby w niedzielę pracować. Ja na pewno nie.


Niedawno uruchomiliśmy serwis z Pracą w IT! Gorąco zachęcamy do przejrzenia najnowszych ofert pracy oraz profili pracodawców

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

rtv