Google

ChromeBook będzie hitem. W świecie Androida jest nisza dla Chrome OS

Gniewomir Świechowski
ChromeBook będzie hitem. W świecie Androida jest nisza dla Chrome OS
40

Od momentu, gdy Android zaczął nabierać rozpędu wielokrotnie zadawano pytanie, po co Google rozwija Chrome OS. Pojawiły się głosy, że Mountain View nie ma na nie pomysłu, a Chrome OS jest rozwijane równolegle z Androidem tylko z rozpędu. Jednak, potwierdzająca wcześniejsze plotki, wizja jaką przeds...

Od momentu, gdy Android zaczął nabierać rozpędu wielokrotnie zadawano pytanie, po co Google rozwija Chrome OS. Pojawiły się głosy, że Mountain View nie ma na nie pomysłu, a Chrome OS jest rozwijane równolegle z Androidem tylko z rozpędu. Jednak, potwierdzająca wcześniejsze plotki, wizja jaką przedstawiło teraz Google jest solidnie przemyślana. Chrome OS to nie jest kaleki Android, a system operacyjny przyszłości dla biznesu. Zamiast konkurować z Microsoftem na jego zasadach, Google postanowiło kompletnie zmienić zasady gry.

ChromeBooki mają być sprzedawane w subskrypcji, zawierającej support, gwarancję i wymianę sprzętu na nowszy, gdy się pojawi. Cena dla instytucji edukacyjnych to 20 dolarów miesięcznie, biznes zapłaci 28 dolarów. Samsung i Acer będą również sprzedawały konsumencką wersję ChromeBooka. Acer Chromebook (WiFi) ma kosztować 349 dolarów, a wersja Samsunga (3G) 499 dolarów. W Stanach mają być dostępne już w połowie czerwca, pojawią się również w UK, Francji, Niemczech, Włoszech i Holandii.

Najważniejsze cechy:

  1. Chromebook uruchamia się w 8 sekund, budzi i zasypia natychmiastowo.
  2. Oferuje drastycznie wyższy poziom bezpieczeństwa, uniemożliwiając użytkownikom instalowanie innego niż aplikacje webowe oprogramowania.
  3. Jako nowa i niszowa platforma, jest w 100% odporny na zautomatyzowane ataki botnetów takich jak Zeus i zainfekowanych stron internetowych.
  4. Automatycznie się aktualizuje, bez wkurzających powiadomień, co zmniejsza obciążenie działu IT i znów - zwiększa bezpieczeństwo.
  5. "Przeniesienie" danych w przypadku wymiany sprzętu lub awarii wymaga tylko zalogowania się na nowym Chromebooku.
  6. Oferuje możliwość zdalnego zarządzania, użytkownikami i ich uprawnieniami w ramach domeny.
  7. Pełny zestaw oprogramowania biurowego, wraz z mailem i narzędziami komunikacji w ramach zespołu nie wymaga dodatkowej infrastruktury w firmie.
  8. Pełen zestaw narzędzi potrzebnych do pracy jest dostępny za 28 dolarów miesięcznie wraz ze sprzętem. Nie wymaga rozbudowy działu IT, kosztownych licencji, oddzielnych serwerów np. dla poczty. Niepotrzebne są również dyski sieciowe.

W praktyce, Chromebooki są w stanie wyeliminować konieczność budowania kosztownej w utrzymaniu infrastruktury IT w sektorze MŚP, a sądząc po liście wykorzystujących je już firm, sprawdzają się też jako sposób na redukcję kosztów w większych przedsiębiorstwach. Pomysł Google, to w praktyce policzek dla modelu wybranego przez Microsoft - w którym aktualizacje oprogramowania, różnorodny sprzęt, firmowe serwery i licencje wymagają ciągłej uwagi ze strony firmowego działu IT.

Google postanowiło to wszystko wyeliminować, oferując rozwiązanie w którym po skonfigurowaniu wszystko po prostu działa. Aktualizacje dokonują się automatycznie, dane są przechowywane na serwerach zabezpieczonych lepiej niż jakikolwiek firmowy, a możliwości użytkownika, aby coś popsuć są zredukowane niemalże do zera. Chrome OS to Android dla biznesu w którym brak "natywnego" oprogramowania jest zaletą, a nie wadą.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Chrome OSChromebook